Türkiye’de Son 4 Ayda 14 Festival İptal Edildi! Hangi Festivaller İptal Edildi, İptal Gerekçesi Neydi?

Yaz ayları dünyanın pek çok ülkesinde tatil ve eğlence için en uygun dönemdir. Pek çok insan denizin, kumun ve güneşin tadını çıkarabilmek için yaz aylarını bekler. Yaz aylarını daha da çekici hale getiren bir diğer şey ise festivaller ve açık havca konserleridir. Dünyanın hemen her yerinde yaz aylarında büyük ya da küçük çok sayıda müzik festivali düzenlenir. Ancak bu yaz ülkemiz için festivallerden veya konserlerden çok “yasaklar” ile geçti! Yaz başından bu yana 14 festival farklı gerekçelerle iptal edildi veya yasaklandı! Elbette bu festival yasakları beraberinde farklı tartışmaların da ortaya çıkmasına neden oldu. Toplumun bir kesimi, festival yasaklarına siyasi ve ideolojik gerekçelerin sebep olduğunu ileri sürüyor! Festivalleri yasaklayan erke göre ise yasakların sebebi siyasi değil. Sebep her ne olursa olsun 2022 yazında çok sayıda müzik festivali veya konser, valilikler veya kaymakamlıklar tarafından yasaklandı! İşte, son dönemdeki festival yasaklarına dair bilmeniz gerekenler…

2022 mayıs ayından bu yana 14 festival yasaklandı veya iptal edildi!

festival

Festival yasaklarının pek çoğunun arakasında ise valilikler ve kaymakamlıklar vardı. Ancak bazı festivaller de organizatörler tarafından iptal edildi. Festival iptallerinin ve yasaklarının nedenleri oldukça çeşitli! Alkol satışı, orman yangını, çevre güvenliği, açık havada etkinlik yasağı gibi farklı gerekçelerle pek çok konser ve festival yasaklandı veya iptal edildi.

Festival yasakları toplumun büyük bir kesimi tarafından tepkiyle karşılanıyor

festival

Özellikle sosyal medyada pek çok kullanıcı festival yasaklarını ciddi bir şekilde eleştiriyor. Pek çok insan, bu yasaklarla toplumun bir kesiminin yaşam tarzına müdahale edildiğini düşünüyor. Benzer şekilde, başta müzisyenler olmak üzere çok sayıda sanatçı da yasakları eleştiriyor. Bununla birlikte festival yasaklarını, farklı gerekçelerle haklı bulan vatandaşlar da var.

Son olarak, 1- 4 Eylül tarihlerinde düzenlenmesini planlanan MilyonFest’in Muğla Valiliği tarafından iptal edilmesi, zaten uzun süredir gündemde olan festival yasakları hakkındaki tartışmanın yeniden alevlenmesine neden oldu

Üstelik festival yasağı tartışmalarına Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı. Kılıçdaroğlu Twitter hesabından, “valileri uyarıyorum; öyle kafanıza göre gençlerin eğlenmesini yasaklayacaksınız, biz hepimiz de boynumuzu eğeceğiz mi zannediyorsunuz?” diyerek yasaklara tepki gösterdi. Soylu ise Kılıçdaroğlu’na tepki gösterdi ve ”festival adı altında bir dizi sahtekârın gayrikanuni olarak yapmak istediği hiçbir organizasyona devlet izin vermez.” açıklamasında bulundu…

Yasaklar, mayıs ayında düzenlenmesi planlanan “Eskişehir Anadolu Fest” ile başladı

12-15 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek festivalde Levent Yüksel, Haluk Levent, Teoman, Hayko Cepkin ve Sagopa Kajmer gibi önemli müzisyenler sahne alacaktı. Ayrıca festival kapsamında 10 bin bilet satılmıştı! Ancak Eskişehir Valiliği, “15 gün süre ile açık alanlardaki etkinliklerin iptal edildiği” gerekçesi ile festivali yasakladı. Ancak Eskişehir Anadolu Fest, festival ve konser yasaklarının yalnızca ilkiydi.

Mayıs ayında iptal edilen bir diğer etkinlik ise Niyazi Koyuncu konseri oldu

festival

Merhum sanatçı Kazım Koyuncu’nun kardeşi Niyazi Koyuncu’nun 25 Mayıs 2022’de İstanbul’daki konseri iptal edilen organizasyonlar arasındaydı. Koyuncu’nun iddiasına göre, Pendik Belediyesi, sanatçının “değer yargılarını ve görüşlerini paylaşmadığı” gerekçesi ile konseri iptal etmişti. Ancak belediye bu iddianın doğru olmadığını açıkladı.

“Kazdağı Ekoloji Festivali” temmuz ayında iptal edildi

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından hayata geçirilmesi planlanan etkinlikler, 6 Temmuz’da Balıkesir Valiliği tarafından iptal edildi. Festivalin iptal gerekçesi ise, “orman yangınlarıydı.”

Halktan gelen yoğun şikâyetler(?) Zeytinli Rock Festivali’nin yasaklanmasına neden oldu

Festivalde Selda Bağcan, Sertab Erener, Athena, Ceza, Duman ve Mor ve Ötesi bata olmak üzere 50’den fazla sanatçı ile grup sahne alacaktı. Ancak Balıkesir’deki Burhaniye Belediyesi, “Halktan gelen yoğun şikâyetler göz önüne alınarak toplumun huzuru ve çevrenin korunması amacıyla uygun görülmemiştir.” diyerek bu önemli festivali yasakladı 🤷‍♂️

“MilyonFest Fethiye, festival alanının “Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde” yer alması nedeniyle iptal edildi. Oysa ki iptal etmek yerine festival alanının yeri değiştirilebilirdi!

festival

İptal kararı Fethiye Kaymakamlığı tarafından alındı. Fethiye Belediye Başkanı, iptal kararına karşı mahkemeye başvuracaklarını açıkladı!

Ülkemizdeki konser yasaklarından “Koreli müzisyenler” de nasibini aldı👇

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, “Kore – Türkiye diplomatik ilişkilerinin 65. yıl dönümü” kapsamında bir konser düzenlenmesi planlanıyordu. Bu kapsamda duyurulan “Başkent Kültür Yolu Festivali Mirae Konseri,” “bazı sosyal medya kullanıcılarının tepki göstermesi üzerine” iptal edildi.

İptal edilen etkinliklerin tam listesi şöyle👇

 • Eskişehir Anadolu Fest
 • Niyazi Koyuncu Pendik Konseri
 • Zonguldak Kozlu Müzik Festivali
 • Munzur Kültür ve Doğa Festivali
 • Kazdağı Ekoloji Festivali
 • Zeytinli Rock Festivali
 • Gökçeada Meryem Ana Panayırı
 • ODTÜ Bahar Şenliği
 • Muş Metin-Kemal Kahraman Konseri
 • Aynur Doğan Bursa ve Kocaeli Konserleri
 • Başkent Kültür Yolu Festivali Mirae Konseri
 • Başkent Kültür Yolu Festivali Ara Malikian Konseri
 • Apolas Lermi Denizli ve Bostancı Konserleri
 • Milyon Fest Fethiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu