Tüp Bebek Tedavisi Yaptıracak Çiftler İçin Korona Aşısı Açıklaması

ERKEK ÜREME HÜCRELERİNE ETKİSİ YOK

Koronavirüsün hücre içine girmesine yardımcı olan ACE-2 reseptörlerinin erkek üreme hücrelerinde olup olmadığına dair yapılan araştırmalarda çok az sayıda bulunduğu görüldü. Yani bulunan oran da çok az 6 bin hücrenin 4 tanesinde bulunmuş. Ayrıca yapılan 7 tane çalışmanın sadece birinde yoğun bakımda tedavi gören hastalarda menide tespit edilmiş, fakat bu kişilerin uzun süre yoğun bakımda tedavi gören hastalar olduğu için, meni elde ederken bulaşmış virüs olabileceği üzerinde duruluyor. Yine başka bir çalışmada, Kovid-19 geçiren hastaların testislerinde ağrı ve şişlik olmuş fakat kalıcı hasar yaptığına dair net bir bilgi yok. O yüzden erkek üreme hücrelerine herhangi bir etkisi olmadığını düşünülüyor.


PEKİ KADIN ÜREME HÜCRELERİNE ETKİSİ VAR MI?

Koronavirüsün şu ana kadar kısırlık yaptığına dair kesin bir bilgi bulunmuyor. Kadınlarda ise yumurtalık, vajina gibi dokulara bakıldığı zaman Kovid-19’un ACE-2 reseptörleri bulunmadığı için üreme hücrelerinde bir etkisinin olmadığı düşünülüyor. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda virüsün kısırlık yaptığına dair kesin bir bilgi yok. Kovid-19 geçiren biri hemen çocuk sahibi olmak istiyorsa herhangi bir süre korunmasını önermiyoruz. Kişi beklemeden gebe kalabilir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ İÇİN KORONA TESTİ 

Tüp bebek tedavisine uygun olan hastaların tüm tahlilleri yapılıyor. Özellikle yumurta toplama aşamasına gelindiği zaman, virüsün etkileri net bir şekilde bilinmediği için Kovid-19 testi yapılıyor. Testleri pozitif olanların yumurtaları toplanmıyor. Testi negatif olan hastaların yumurtaları toplanıyor, transferi gerçekleştiriliyor.


GEBE KALMAK İSTEYEN HASTALAR AŞI OLABİLİR

Hastalara korunmaları ve aşı yaptırmaları öneriliyor. Tüp bebek tedavisi için gelen hasta aşı olmak istiyorsa olabiliyor, 2 doz alımını tamamlayınca tedaviye alınıyor. Aşıların Faz-3 çalışmalarında gebe kişiler yer almadığı için, sonuçlar bilinmiyor. O yüzden hamileliğin ilk 3 ayında aşı olmaları önerilmiyor.

İLİşKİLİ HABERLER Tüp Bebek Tedavisinde Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır?

Tüp Bebek Tedavisinde Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır?

Tüp Bebek Tedavisindeki Gelişmeler

Tüp Bebek Tedavisindeki Gelişmeler

Tüp Bebek Tedavilerine Ara Verildi

Tüp Bebek Tedavilerine Ara Verildi

Tüp Bebek Başarısızlıklarının Nedenleri

Tüp Bebek Başarısızlıklarının Nedenleri

İLİşKİLİ GALERİLER Tüp Bebek Yönteminde Dikkat Edilmesi Gereken 6 Madde

Tüp Bebek Yönteminde Dikkat Edilmesi Gereken 6 Madde

Tüp Bebek Yönteminde Yaş Uyarısı!

Tüp Bebek Yönteminde Yaş Uyarısı!

Tüp Bebek Yönteminde Ön Yargılarınızı Kaldırın!

Tüp Bebek Yönteminde Ön Yargılarınızı Kaldırın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu