Tüm çalışanları ilgilendiriyor… Bayramın 3. gününe dikkat!

Erzurum Güncel- 2023 Ramazan Bayramının üçüncü izin gününde çalışanlar fazla mesai alıyor. İşçi bayramın birinci veya ikinci günlerinde çalışırsa 2’şer günlük, pazara denk gelen üçüncü gününde çalışırsa o gün için 2.5 günlük ücrete hak kazanacak. İşte detaylar…

Akşam gazetesinden Okan Güray Bülbül, köşe yazısında konuya ilişkin şu detaylara yer verdi:

Önümüzdeki hafta 20 Nisan Perşembe günü Arife, 21 Nisan Cuma’dan itibaren ise bayram. İşveren bu dönemde memleketlerine gidecek ve dönecek çalışanları için ‘köprü izin’ kullandırabilir. Bu sayede karayolları ve dinlenme tesislerinde bayram trafiği ve dinlenme tesislerinde kalabalık grupların oluşması engellenebilir. Köprü izin sayesinde işçiler bayram öncesi veya sonrası birkaç gün fazla izin kullanmış olurlar, bayramdan sonraki iki ay içerisinde fazladan kullandıkları izinleri telafi ederler ve ücretlerinde kesinti olmadan tatili güvenli bir şekilde uzatmış olurlar.

TELAFİ ÇALIŞMASI

İş Kanunu’nda telafi çalışması olarak ifade edilmiş bir düzenleme bulunuyor. Buna göre; işveren resmi tatillerden önce veya sonra işyerini tatil ederek bütün çalışanlara izin verebiliyor. Yani işveren 20 Nisan Perşembe günkü Arifeyi yarım gün, bayramdan sonraki pazartesi, salı, çarşamba günlerini tamamen tatil edip bütün işçilere izin verebilir. Arife gününün yarısını, bayramdan sonraki pazartesi, salı, çarşamba günlerinin tamamını tatil eden işveren, iki ay içerisinde yani 20 Haziran’a kadar, telafi çalışması yaptırma hakkına sahip. Örneğin; haftanın 5 günü, günde 9 saat çalışılan bir işyerinde işveren, işçilerine 3.5 gün için toplam 31.5 saatlik telafi çalışması yaptırabilir.

3 SAATİ GEÇEMEZ

Telafi çalışması günde 3 saatten fazla yaptırılamaz. Ayrıca işyerinde günlük 11 saatlik çalışma süresi de telafi çalışması gerekçesiyle aşılamaz. Yani verdiğimiz örnekteki işyerinde işveren, telafi çalışmasını en fazla günde 2 saat yaptırabilir. Çünkü, işyerinde günde 9 saat çalışıldığı için 2 saatlik telafi çalışması ile bu süre 11 saate çıkacaktır. İşcçinin bayram sonrasında vardiyalı olarak işe geri dönüşleri de planlanabilir.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: GazeteGüncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu