Tisan Adası Nerede, Halka Açık Mı, Nasıl Gidilir?

Mersin, doğal ve tarihi güzellikleri ile Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri. Hal böyle olunca, Mersin, hem yerli hem de yabancı turistlerin en çok tatil yaptığı yerler arasında bulunuyor. Birbirinden güzel plajlara ve koylara sahip olan Mersin’de denizlerin ve büyüleyici doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Gören kişilerin cennet olarak adlandırdığı Tisan Adası ise büyüleyici doğası, manzaraları ve güzel koyları sayesinde çok ilgi görüyor. Sizler için Tisan Adası hakkında bilmeniz gerekenleri anlattık.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Türkiye Denizlerinin 13 Huzurlu Adası”

Tisan Adası nerede?

Deniz

Silifke’ye yaklaşık 32 kilometre mesafede yer alan ada, Yeşilovacık Mahallesi’nde bulunuyor. Dağların ardında bulunan adaya ulaşabilmek için çam ağaçlarından oluşan ormanların içinden geçmek gerekiyor. Bu adayı gören herkes, her türlü zahmete değdiğini ve tam bir cennete benzediğini söylüyor.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Cunda Adası’nda Nereye Gidilir? Tarihi Adada Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer”

Tisan Adası nasıl bir yer?

Tisan Adası

Beyaz renkli evlerin bulunduğu ada ilk bakışta Bodrum’u andırıyor. Adanın berrak denizi, beyaz kumları ve yemyeşil ormanları görenleri adeta büyülüyor. İki koydan oluşan adanın denizi sığ ve taşlı olsa da hem Mersin’in hem de Türkiye’nin en temiz ve berrak denizlerinden biri olduğu söyleniyor. Ada yaz aylarında gelen tekne turları yüzünden kalabalık olsa da halen sakinliğini ve bakirliğini koruyor. Eğer huzurlu ve güzel bir tatil arıyorsanız, kesinlikle burayı ziyaret etmelisiniz.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Karantina Uygulaması Sırasında 160.000’den Fazla İnsanın Yaşamını Kaybettiği Ölüm Adası: Poveglia”

Tisan Adası halka açık mı?

Tisan Adası

Berrak denizi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan adada iki tane plaj bulunuyor ve ikisi de halka açık. Söylenenlere göre, adanın yerlileri burada konaklamayanlara şemsiye ve şezlong vermiyor. Ancak adadaki ev, apart ve pansiyonlarda kalıyorsanız herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor. Hal böyle olunca, sizlere sadece bu cennet adanın doğal güzelliklerinin tadını çıkarmak kalıyor. Özellikle sıcak ve berrak denizin tadını çıkarmak istiyorsanız, Haziran-Eylül ayları arasında adayı ziyaret edebilirsiniz.

Adada gezilecek yerler

Tisan Adası

Bu cennet adada denize girmenin ve yemyeşil doğanın tadını çıkarmanın yanı sıra gidilebilecek pek çok yer bulunuyor. İşte adada ziyaret edebileceğiniz noktalar:

  • Tarihi Bizans Kulesi
  • Aphrodisias Antik Kenti
  • Tisan Koyu
  • Kösrelik Adası
  • Göktepe

Tisan Adası’na nasıl gidilir?

Tatil yeri

Adaya ulaşmak için Mersin-Antalya kara yolunu kullanabilirsiniz. Yollar biraz virajlı ve zorlu olsa da, bu ada her türlü zahmete değiyor. Uçakla gelmek isteyenlerin öncelikle Alanya Gazipaşa veya Adana Havalimanı’na ulaşması gerekiyor. Bu iki havalimanından da adaya ulaşmak yaklaşık 3 saat sürüyor. Otobüste gelmek istiyorsanız da önce Silifke’ye ulaşmanız gerekiyor, daha sonra oradan dolmuşa binip adaya gidebilirsiniz.

Adada nerede kalınır?

Tatil yeri

Ada çok bakir bir yer olduğu için konaklama açısından çok gelişmemiş durumda. Bu nedenle adada oteller yerine apartlar ve pansiyonlar bulunuyor. Adanın konaklama ve turizm açısından gelişmemiş olması herkese hitap etmiyor. Bu durumda adayı günübirlik olarak ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca adanın pek çok noktasında kamp yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu