Tırnak Batması

Batık tırnak uzadıkça tırnak makası ile düz kesin. Diyabetli veya enfeksiyon riski yüksek olan kişilerin tırnak batması durumunda bir doktora başvurmaları gerektiği unutulmamalıdır.

BATIK TIRNAK İÇİN YAPILACAKLAR

Semptomlar tedaviye rağmen devam ediyorsa. Enfeksiyon belirtileri daha da ilerlediyse (şişme, kızarıklık, irin, şiddetli ağrı). Kişinin ateşi varsa. Ayak veya baldır boyunca kırmızımsı ve ağrılı bir çizgi ortaya çıktıysa (cildin altında, lenfanjit belirtisi). Kişide diyabet, bacaklarda arterit, kalp kapak hastalığı veya immünsüpresyon hastalığı varsa. Tırnağı çevreleyen kenarlarda kırmızı bir sivilce oluştuysa (botryomikoma). Tırnak ağrılı, mavi, yerinden kalkmış veya çıkmışsa. Batık ayak tırnağı çok acı verici bir hal aldıysa. Kişinin ihtiyatlı bir tavrı haklı gösteren kronik bir hastalığı yoksa (diyabet, bacak arteriti, kalp kapakçıklarının hastalığı, immünosupresyon) gibi.

ÇÖZÜM

Bir doktora görünmelidir. Ya da eczanelerden ilaç almak mümkündür. Parmak sıkışmışsa, ağrıyı hafifletmek için beş dakika boyunca soğuk su altında tutun. Darbelere karşı bir merhem uygulayın ve bir bandaj ile sarın. Tırnak düşmeye hazır görünüyorsa, dokunmayın, bandaj takın ve doktorunuza danışın. Bir yara durumunda, tırnağı sabunlu suyla temizleyin, durulayın, renksiz, alkolsüz bir antiseptik ile dezenfekte edin ve doktora gitmeyi beklerken bir bandajla koruyun.

TIRNAK TRAVMASI DURUMUNDA NE YAPMALI?

Bir tırnak ağrılı, mavi veya yerinden çıkmışsa Enfeksiyon belirtileri varsa (kızarıklık, ısı, ağrı, irin). Tırnak orta derecede ağrılıysa

ÇÖZÜM

Doktora görünün veya eczacınıza danışın. Batık Tırnak İçin Doktorların Uygulayacağı Tedavi Yöntemleri; Doktor öncelikle batık tırnağı dezenfekte eder, gerekirse yeniden şekillendirir, sonra bir bandaj uygular. Tırnak mavi ise, dezenfeksiyondan sonra steril bir iğne veya ateşle ısıtılmış bir iğne kullanarak kanı tırnakta bulunan bir delikten boşaltarak ağrıyı hafifletebilir. Tırnağın çekilmesinin önemli olduğu bazı nadir durumlarda, tırnağı tamamen anestezi altında çekmek daha iyidir; mükemmel ve sağlıklı bir görünüm ile uzamasını sağlar. Ayak tırnağının tamamen yeniden uzaması on ila on sekiz ay sürer. Tırnak etrafındaki doku enfekte olursa, doktor antibiyotik tedavisi ile reçete etmeye karar verebilir. Hafif batık tırnak durumunda ise bakımı reçete eder. Pedikür-podiatrist, tırnağın kenarlarına fitiller yerleştirerek (tırnağın ete girmesini önlemek için) batık tırnağın ağrısını hafifletir ve muhtemelen tırnağı çıkarmak için etrafını geniş bir şekilde keserek aşağı bastırır. Birkaç ay sürebilen bir nüks etme sorununu önlemek için tırnak hiper eğriliğini de düzeltebilir. Tedavinin çok hızlı bir şekilde kesilmesini nüks etme problemi yaşatabilir. Birinci ve ikinci ayak parmağı arasında bir çelişki varsa, ayak parmağı ayırıcısı reçete edilebilir. Batık ayak tırnağı etli bir sivilce (botryomikoma) görünümüne neden olduğunda, bir nitrat kalemle veya soğuk uygulamayla (kriyoterapi) yakılması gerekir. Batık ayak tırnağının tıbbi tedavileri ve podiatri bakımı yeterli olmadığında, lokal anestezi altında cerrahi müdahale gereklidir.

İLİşKİLİ HABERLER Tırnak Uzatmanın Doğal Yolları

Tırnak Uzatmanın Doğal Yolları

El Tırnak Kenarı İltihabı Nasıl Geçer?

El Tırnak Kenarı İltihabı Nasıl Geçer?

İLİşKİLİ GALERİLER Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnaklara Sonbahar Geldi! Hangi Ton Ojeler Trend Olacak?

Tırnaklara Sonbahar Geldi! Hangi Ton Ojeler Trend Olacak?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu