TİM Kasım ayı Erzurum verilerini açıkladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Kasım ayı ihracat verilerini açıkladı. Erzurum’da bu yılın Kasım ayında 1 milyon 665 bin dolar; yılın Ocak – Kasım ayları kapsamında ise 26 milyon 458 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştirildi. İlden yapılan ihracat Ekim ayına göre yüzde 59,5 oranında düşüş kaydetti.


ERZURUM 11 AYLIK SÜREÇ


Erzurum’da bu yılın 11 ayı düzeyinde en yüksek değerde ihracatın yapıldığı dönem 4.1 milyon dolarla Ekim ayı oldu. Verilere göre ilden, ocak ayında 2 milyon 133 bin dolar, şubat ayında 1 milyon 226 bin dolar, mart ayında 3 milyon 373 bin dolar, nisanda 2 milyon 269 bin, mayısta 1 milyon 139 bin dolar, Haziran’da 1 milyon 957 bin, Temmuz’da 2 milyon 642, Ağustos’ta 3.3 milyon, Eylül’de 2.6 milyon, Ekim’de 4.1 milyon, Kasım’da 1.6 milyon dolarlık ihracat yapıldı.


EKİM AYI VERİLERİ VE ERZURUM


TİM verilerinde; Kasım 2021 döneminde Erzurum’dan 1 milyon 665 bin dolar, KUDAKA istatistik Bölgesi illerinden 3 milyon 627 bin dolar, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesi illerinden 14 milyon 898 bin dolar, Doğu Anadolu Bölgesi illerinden ise 96 milyon 749 milyon değerinde ihracat kaydedildiği bildirildi.


OCAK – EKİM DÖNEMİ VE ERZURUM


Bu yılın Ocak – Kasım aylarını kapsayan 11 aylık bölümünde Erzurum’dan 26 milyon 458 bin dolar, KUDAKA istatistik Bölgesi illerinden 48 milyon 556 bin dolar, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesi illerinden 172 milyon 87 bin dolar, Doğu Anadolu Bölgesi illerinden ise 940 milyon 327 milyon dolar değerinde ihracat yapıldı.


ERZURUM’UN EKİM AYI PAYI


DOSİAD tarafından TİM verileri üzerinden yapılan değerlendirmede, yılın Kasım döneminde Erzurum’dan gerçekleştirilen ihracat değeri payı KUDAKA istatistik Bölgesi illeri toplamında yüzde 45,90, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesi illeri toplamında yüzde 11,17, Doğu Anadolu Bölgesi illeri toplamında ise yüzde 1,7 olarak hesaplandı.


ERZURUM’UN 11 AYLIK PAYI


DOSİAD analizleri bazında, bu yılın Ocak – Kasım aylarını içeren 11 aylık kesitte Erzurum’dan yapılan ihracat değeri, KUDAKA istatistik Bölgesi illeri toplamında yüzde 54,48, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesi illeri toplamında yüzde 15,37, Doğu Anadolu Bölgesi illeri toplamında yüzde 2,81’lik pay oluşturdu.


BÖLGE İLLERİ İHRACAT RAKAMLARI


TİM verilerine göre Ocak – Kasım döneminde Elazığ’dan 296,4 milyon, Malatya’dan 371,9 milyon, Iğdır’dan 86,3 milyon, Van’dan 54,3 milyon, Hakkari’den 32,9 milyon, Ağrı’dan 31,1 milyon, Erzurum’dan 26,4 milyon, Erzincan’dan 22,0 milyon, Bitlis’ten 6,3 milyon, Ardahan’dan 4,8 milyon, Bingöl’den 3,9 milyon, Muş’tan 1,9 milyon, Kars’tan 1,1 milyon, Tunceli’den 325,0 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.


İHRACAT AİLESİ DÖRT REKORLA TARİH YAZMAYA DEVAM EDİYOR


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), kasım ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Türk ihracatçısı, açıklanan verilere göre; kasım ayı, tüm zamanların aylık ihracatı, son 12 ay ve yılın ilk 11 ayı ihracat rekorları kırdı. Türkiye’nin kasım ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 33,4 artışla 21,5 milyar dolara ulaştı. Yılın ilk 11 ayında, 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 34 artışla 203,1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türk ihracatçısı, son 12 ayda 221 milyar dolarlık ihracatla da yıllık hedefi olan 211 milyar doları aştı. İhracat ailesi, son 12 ayın 11’inde Cumhuriyet tarihi rekorları kırdı.


YILLIK DEĞİŞİM


Kasımda geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 24 sektör ihracatını artırırken; Otomotiv, 2,5 milyar dolarlık ihracatla sektörler arasında zirvede yer aldı. Sektörlerde en dikkat çekici artışlar, geçtiğimiz yıla göre ihracatını 968 milyon dolar artıran Mücevher, 840 milyon dolar artıran Çelik ve 768 milyon dolar artıran Kimyevi Maddeler’de yaşandı. 215 ülke ve bölgede Türk bayrağını dalgalandıran ihracat ailesi, 166 ülkeye ihracatını artırma başarısı gösterdi; aralarında  Almanya, İtalya, İsrail, Mısır ve Çin’in de bulunduğu 13 ülkede aylık ihracat rekoru kırdı. 72 il ihracatını yükseltirken, 11 şehir tarihinin en yüksek aylık ihracat rakamlarına ulaştı. Geçtiğimiz ay 1800 firma, ilk kez ihracat yaptı. Yılbaşından bu yana ilk kez ihracat yapan 17 bin firma, Türkiye’ye 3,1 milyar dolar değer kattı. Birim ihracat değeri, kasımda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 24,5 artışla 1,44 dolara yükseldi. 188 ülkeye toplam 7,8 milyar TL  tutarında Türk Lirası ile ihracat gerçekleştirildi. Kasım ayında Türk Lirası ile ihracat yüzde 53 arttı.


GÜLLE: DIŞ TiCARET FAZLASI VEREN TÜRKİYE HEDEFİNE ÇOK YAKINIZ


TİM Başkanı İsmail Gülle “Son 12 ayda 221 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Yıllık ihracat hedefimizi şimdiden aşmış durumdayız hatta 2022 yılı hedefine doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Bu durum, ihracatta sürdürülebilir artışı yakaladığımızın net bir göstergesi. 10 yıl önce, ihracatımızın ithalatı karşılama oranı aylık bazda yüzde 50-60 seviyelerindeyken bu oran yılbaşından bu yana yüzde 80’in üzerinde gerçekleşti. Hatta yüzde 90 seviyesini aştığımız aylar dahi oldu. Ülkemize yönelik ciddi bir talep kayması söz konusu. Öncü projeksiyonlarımız gösteriyor ki, ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ hedefine belki de hiç olmadığı kadar yakınız. Bugün bir kez daha net bir şekilde görüyoruz ki, ülkemizin müreffeh yarınları, ihracatımızın geleceği ile kesişmiştir. İhracatta yakaladığımız artışın yaklaşık yüzde 60’ının küresel tedarik zincirlerindeki dönüşümden kaynaklandığını tespit ettik. Özellikle, Tekstil, Hazırgiyim, Kimya, Demir-Çelik ve Makine sektörlerinde bu dönüşümden dolayı çok ciddi yükseliş söz konusu” dedi.


EKONOMİ VE TİCARET DİPLOMASİSİ


Türkiye’nin ekonomi ve ticaret diplomasisinin saha neferleri olan Türk ihracatçısı, pandemiye rağmen her ay ihracat rekorlarını tazelerken, kasım ayı verilerine göre 4 rekora daha imza attı. Ekonominin büyümesi ve dünya devleri arasında yer alması için çalışan, üreten, 61 İhracatçı Birliği, 27 sektör ile 100 bini aşkın ihracatçının tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla kasım ayına ait dış ticaret verilerini, Ankara’da düzenlediği toplantıyla açıkladı.  Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre; kasım ayı ihracatı, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 33,4 artışla, 21,5 milyar dolara ulaştı. Böylece tüm zamanların aylık rekoru kırıldı. Kasım ayı, tüm zamanların aylık ihracatı, son 12 ay ve yılın ilk 11 ayı ihracatı ile tarih yazan Türk  İhracatçısı, son 12 ayın 11’inde Cumhuriyet tarihi rekorları kırdı.


“Türkiye İhracatla Yükselecek”


Kasım ayı ihracat rakamlarına değinmeden önce üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını değerlendiren TİM Başkanı İsmail Gülle “Ülkemiz, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 7,4’lük büyüme performansıyla fark yarattı. Bu rakamla beraber son 5 çeyrekte aralıksız büyüdük.


Dünya ekonomileri arasında da öne çıktık. Yılın üçüncü çeyreğinde G20 ülkeleri arasında en çok büyüyen ikinci ülke olduk. Büyümeye ihracatın katkısı 5 puan, net ihracat katkısı 6,8 puan oldu. Yani, bu büyüme rakamının arkasında, yüzde 92,3’lük oranla net ihracat var.


Bugün bir kez daha net bir şekilde görüyoruz ki, ülkemizin müreffeh yarınları, ihracatımızın geleceği ile kesişmiştir. Her zaman ifade ediyoruz; ‘Türkiye İhracatla Yükselecek’ diyoruz. Ülkemiz ekonomisine verdiğimiz katkıdan gurur duyuyoruz. Türk ekonomisini üretim, hizmet ve ihracatlarıyla büyüten tüm ihracat ailemize müteşekkiriz. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi, ‘Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.’ 100 bini aşkın ihracatçımız, vatan aşkıyla,


ayak basmadık tek bir ülke bırakmayarak rekor üstüne rekor kırarak üzerine düşen tüm sorumluluğu fazlasıyla yerine getiriyor. Bizler, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonrasında da bu ülke için üretmeye, milli servetimize değer katmaya ve bayrağımızı dünyanın dört bir köşesinde gururla dalgalandırmaya devam edeceğiz” dedi.


“İHRACATIN İTHALATI KARŞILAMA ORANI AYLIK BAZDA YÜZDE 80’NİN ÜZERİNDE”


2018 yılında göreve geldiklerinde makro hedeflerini “Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” olarak belirlediklerini vurgulayan Gülle “Çok şükür, o günden bugüne tüm ihracat hedeflerimizi gerçekleştirdik. Ülkemizi küresel ticaret arenasında yeni bir lige taşıdık. 10 yıl önce, ihracatımızın ithalatı karşılama oranı aylık bazda yüzde 50- 60 seviyelerindeyken bu oran yılbaşından bu yana yüzde 80’in üzerinde gerçekleşti. Hatta yüzde 90 seviyesini aştığımız aylar dahi oldu. Öncü projeksiyonlarımız gösteriyor ki, ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ hedefine belki de hiç olmadığı kadar yakınız. Bu hedefi gerçekleştirmek adına var gücümüzle çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.


“İHRACATTAKİ ARTIŞIN YÜZDE 60’I KÜRESEL TEDARİK ZİNCİRLERİNDEKİ DÖNÜŞÜMDEN”


İhracattaki artışın yaklaşık yüzde 60’ının küresel tedarik zincirlerindeki dönüşümden kaynaklandığını tespit ettiklerini dile getiren TİM Başkanı Gülle, şöyle devam etti: “Özellikle, Tekstil, Hazırgiyim, Kimya, Demir-Çelik ve Makine sektörlerinde bu dönüşümden dolayı çok ciddi artışlar söz konusu. Türk ihracatçısı, pandeminin en zor dönemlerinde dahi üretimi aksatmayarak, tedarik zincirlerini bozmayarak tüm dünyanın güvenini kazandı. Başta, ortaya koyduğu vizyonla, ihracatımızın bugünlere taşınmasına liderlik eden, bizleri yol ve kader arkadaşı addeden Cumhurbaşkanımıza, bizleri her zaman destekleyen Ticaret Bakanımıza onun nezdinde tüm hükümetimize, ihracata ve ihracatçıya verdikleri desteklerden ötürü yürekten teşekkürü bir borç biliyoruz. Biz, küresel tedarik zincirlerindeki dönüşümden kaynaklı bu artışın uzun soluklu ve kalıcı olacağını öngörüyoruz.


“ÜLKEMİZE YÖNELİK CİDDİ TALEP KAYMASI VAR”


Türkiye, coğrafi konumunun verdiği avantajların yanı sıra, küresel lojistik krizi kaynaklı oluşan maliyetlerde rakiplere nispeten avantajlı durumda. Özellikle Avrupa’da enerji krizinin devam etmesinden ötürü demir-çelik gibi enerji yoğun sektörlerde  yine rakiplerimize göre avantajlı bir pozisyondayız. Çünkü, Türkiye hem etkin enerji altyapısıyla hem de yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlığıyla rakiplerinden öne çıkıyor. Bu sebeple başta enerji yoğun sektörler olmak üzere tüm sektörlerimizde, ülkemize yönelik ciddi bir talep kayması söz konusu. Bu sevindirici gelişmelerin yanı sıra yeni yatırımları devreye sokarak, sürdürülebilir üretime hızla geçerek, sanayide yeşil dönüşümü bir an evvel tamamlayarak, dijitalleşmeyi güvenli bir şekilde yaygınlaştırarak, inovasyon, tasarım, teknoloji ve markalaşmaya daha çok kaynak ayırarak, bugün açıkladığımız ihracat artışlarının ve bahsettiğimiz büyüme rakamlarının katlanarak artması mümkün”


“SON 12 AYDA 221 MİLYAR DOLARLIK İHRACATA İMZA ATTIK”


İhracatta rekorlarla tamamladığıkları ilk 10 ayın ardından kasımda da tarihî bir performans göstererek rekora ulaştıklarının altını çizen Gülle “Kasım ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 33,4’lük artışla, 21,5 milyar dolar oldu. Bu rakamla beraber, tarihimizin en yüksek aylık ihracat rakamına erişmeyi başardık. Böylece yılın ilk 11 ayında ihracatımız, yüzde 34 artışla 203,1 milyar dolar oldu. Son 12 ayda ise 221 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Yıllık ihracat hedefimizi şimdiden aşmış durumdayız. Hatta 2022 yılı hedefine doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Bu durum ihracatta sürdürülebilir artışı yakaladığımızın ve ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ hedefimize bir adım daha yaklaştığımızın net bir göstergesi” şeklinde konuştu.


“MÜCEVHER SEKTÖRÜ İHRACATINI 968 MİLYON DOLAR ARTIRDI”


Kasımda 24 sektörün ihracatını artırdığını aktaran İsmail Gülle, şu bilgileri verdi: “2,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Otomotiv sektörümüz ilk sırada yer aldı. 2,4 milyar dolara ulaşan Kimyevi Maddeler sektörümüz ikinci, ve 2 milyar doları aşan Çelik sektörümüz üçüncü oldu. Sektörel anlamda en dikkat çekici artışlar, geçtiğimiz yıla göre ihracatını 968 milyon dolar artıran Mücevher, 840 milyon dolar artıran Çelik ve 768 milyon dolar artıran Kimyevi Maddeler’de yaşandı. Kimyevi Maddeler, Mücevher, Mobilya, Savunma ve Havacılık ile Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller sektörlerimiz, tarihlerinin en yüksek ihracatını bu ay gerçekleştirdi.


“BİRİM İHRACAT DEĞERİMİZ ARTIYOR”


İhracat birim fiyatımızda da oldukça pozitif bir ivme görmekteyiz. Birim ihracat değerimiz geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 24,5 artışla 1,44 dolara yükseldi. Bu ay birim ihracat değerini en çok artıran sektörlerimiz, yüzde 178 ile Demir ve Demir Dışı Metaller, yüzde 105 ile Gemi ve Yat, yüzde 71 ile Çelik sektörlerimiz oldu. Katma değerli ve markalı ihracatımız arttıkça, ürünlerimizin değeri daha da artacak. Kasımda miktar bazında ihracatımız, geçtiğimiz yıla göre yüzde 7,2 artarak 14,9 milyon ton gerçekleşti. İlk 11 ayda ise yüzde 14,5 artışla  159 milyon ton ihracat gerçekleştirdik.


“166 ÜLKEYE İHRACAT ARTTI, 13 ÜLKEYE REKOR SATIŞ”


Geçtiğimiz ay Türk bayrağını 215 ülke ve bölgede dalgalandırdık. 166 ülkeye ihracatımızı artırma başarısı gösterdik. Aralarında Almanya, İtalya, İsrail, Mısır ve Çin’in de bulunduğu 13 ülkede aylık ihracat rekoruna imza attık. İhracatçılarımızın en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk 3 ülke; 1,8 milyar dolarla Almanya, 1,5 milyar dolarla Birleşik Krallık ve 1,4 milyar dolarla ABD… İhracatımızı tutar bazında en çok artırdığımız ülkeler; 462 milyon dolar artışla ABD, 389 milyon dolar artışla Birleşik Krallık ve 323 milyon dolar artışla İtalya oldu. Ülke gruplarına göre en büyük pazarımız olan Avrupa Birliği’ne (AB-27) ihracatımızın yüzde 28 artışla, 8,6 milyar dolar hacme ulaşarak yüzde 40 pay aldığını görüyoruz. AB haricindeki diğer Avrupa ülkelerini de topladığımızda Avrupa kıtasının kasım ihracatımızdaki payı, yüzde 55… Diğer ülke gruplarında; Yakın ve Orta Doğu ülkelerine 4 milyar dolar, Afrika kıtasının tamamına 2 milyar dolar, Kuzey Amerika’ya 1,5 milyar dolar ve Uzak Doğu ülkelerine 1,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik.


72 İL İHRACATINI ARTIRDI; 11 İL REKOR KIRDI


72 ilimiz ihracatını artırdı. 11 ilimiz; İstanbul, Çorum, Adana, Yalova, Zonguldak, Eskişehir, Malatya, Osmaniye, Kütahya, Uşak ve Diyarbakır tarihlerinin en yüksek aylık ihracatını, kasım ayında gerçekleştirdi. Bu ay en çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 ilimiz sırasıyla; 8,7 milyar dolarla İstanbul, 1,5 milyar dolarla Kocaeli ve 1,4 milyar dolarla Bursa oldu. Bu şehirlerimizin haricinde artışıyla dikkat çeken illerimiz, ihracatını 249 milyon dolar artıran Çorum ve 244 milyon dolar artıran İzmir oldu.


188 ÜLKEYE TL İLE İHRACAT


Türk lirası ile açılan beyannamelere göre 188 ülkeye toplam 7,8 milyar TL tutarında Türk Lirası ile ihracat gerçekleştirildi. Kasım ayında Türk Lirası ile ihracat yüzde 53 arttı. 7 bin 904 firmamız ihracat işlemlerinde Türk Lirasını tercih etti.


İHRACATA YENİ BAŞLAYAN FİRMA SAYISI DA ARTIYOR


TİM, ihracat ailesine yeni üyeler kazandırabilmek adına projelerine aralıksız devam ediyor. Bu kapsamda, TİM KOBİ İhracat Seferberliği Programı çerçevesinde Anadolu’nun dört bir yanındaki ihracatçılar ve ihracatçı adaylarla buluşuyor. Firmaların ihracata duyduğu yoğun ilgi, kasım ayında ihracatçı firma sayısına da yansıdı. 1800 firma, bu ay ilk kez ihracat yaptı. Yeni firmalar, geçtiğimiz ay 124 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu rakamla beraber, yılbaşından bu yana ilk kez ihracat yapan 17 bin firma, Türkiye’ye 3,1 milyar dolar değer kattı. Yılbaşından bu yana ihracat yapan toplam firma sayısı ise 90 bini aştı.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu