TİM Erzurum Ağustos ayı verilerini açıkladı

Ağustos ayında Erzurum’dan gerçekleştirilen ihracat değeri Temmuz ayına göre yüzde 160 oranında artış gösterdi. İlin 8 aylık ihracat değeri Doğu Anadolu Bölgesi illeri toplamında yüzde 12,20’lik pay edindi.


ERZURUM VERİLERİ


Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Ağustos ayı ihracat verilerini paylaştı. Erzurum’dan 2022 Ağustos ayı döneminde 3 milyon 802 bin dolar, bu yılın Ocak – Ağustos döneminde ise 15 milyon 881 bin dolar tutarında ihracat yapıldı. Erzurum bölge illeri Ocak – Ağustos ayı ihracat sıralamasında 8’inci sırayı aldı.


ERZURUM 8 AYLIK DAĞILIM


2022 yılı Ocak – Ağustos ayı arasında Erzurum’dan en yüksek değerde ihracat Ağustos ayında yapıldı. Verilere göre ilden ocak ayında 1 milyon 637 bin dolar, Şubat ayında 1 milyon 876 bin dolar, Mart ayında 1 milyon 406 bin dolar, Nisan ayında 1 milyon 925 bin dolar, Mayıs ayında 1 milyon 820 bin dolar, Haziran ayında 1 milyon 952 bin, Temmuz’da 1 milyon 459 bin, Ağustos’ta 3 milyon 802 bin dolarlık ihracat kaydedildi.


AĞUSTOS AYI BÖLGESEL DAĞILIM VE ERZURUM


TİM verileri üzerinden DOSİAD tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre Ağustos ayında Erzurum’dan 3 milyon 802 bin dolar, KUDAKA istatistik Bölgesi İleri toplamında 6 milyon 292 bin dolar, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesi İlleri toplamında 21 milyon 496 bin dolar, Doğu Anadolu Bölgesinden ise 88 milyon 174 bin dolarlık ihracat yapıldı.


OCAK – AĞUSTOS BÖLGESEL VERİLER VE ERZURUM


DOSİAD tarafından gerçekleştirilen analizlere göre Ocak – Ağustos döneminde Erzurum’dan 15 milyon 881 bin dolar, KUDAKA istatistik Bölgesi İleri toplamında 35 milyon 556 bin dolar, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesi İlleri toplamında 113 milyon 484 bin dolar, Doğu Anadolu Bölgesinden ise 721 milyon 93 bin dolarlık ihracat yapıldı.


ERZURUM’UN İHRACAT DEĞERİ PAYI


Veriler üzerinden DOSİAD Araştırma Merkezince yapılan hesaplamalara göre, Ocak – Ağustos 2022 döneminde Erzurum’dan yapılan ihracat değeri, KUDAKA istatistik Bölgesi İleri toplamında yüzde 44,66, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesi İlleri toplamında yüzde 11,89, Doğu Anadolu Bölgesinde ise yüzde 2,20’lik oran oluşturdu.


BÖLGE İLLERİ İHRACAT DEĞERİ DAĞILIMI


8 aylık dönemde Malatya’dan 270.5 milyon, Elazığ’dan 248.4 milyon, Iğdır’dan 68.2 milyon, Hakkari’den 32.5 milyon, Ağrı’dan 25.1 milyon, Van’dan 20.4 milyon, Erzincan’dan 19.6 milyon, Erzurum’dan 15.8 milyon, Bitlis’ten 7.8 milyon, Bingöl’den 4.8 milyon, Ardahan’dan 3.4 milyon, Muş’tan 2.4 milyon, Kars’tan 1.1 milyon, Tunceli’den 444.0 bin dolar değerinde ihracat yapıldı.


İHRACAT 21,3 MİLYAR DOLAR İLE AĞUSTOSTA DA REKOR KIRDI


Yıllık bazda ihracat hedefine ulaşıldı


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ağustos ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Ağustos ayı rakamlarına göre Türkiye, ihracatta tarihi bir eşiği daha geçti. Ekonomi ve ticaret diplomasisinin saha neferleri olan Türk ihracatçısı ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13’lük artışla 21,3 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek tüm zamanların en yüksek ağustos ayı ihracat rakamına imza attı. Bu rakamla beraber ihracatta son 12 ayın tamamında rekor kırılmış oldu. Ayrıca yılın ilk 8 ayında 165 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türk ihracatçısı, son 12 ayda ise 250 milyar doları aşarak yıllık bazdaki ihracat hedefine ağustos ayında ulaşmış oldu.


21 SEKTÖR İHRACATINDA ARTIŞ


 Ağustosta geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 21 sektör ihracatını artırdı. Kimya sektörü 2,9 milyar dolar ihracat ile zirvedeki yerini korurken, Hububat ve meyve sebze sektörleri tarihlerinin en yüksek ihracatını gerçekleştirdi.


 53 il ihracatını artırma başarısını gösterirken en çok ihracat gerçekleştiren ilk 5 il sırasıyla: İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir ve Gaziantep oldu. 4 ilde ise ihracatta yüzde 20 artış yaşandı. Ağustos ayındaTürk bayrağını 220 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başaran ihracat ailesi, 151 ülkeye ihracatını artırdı. Birim ihracat değeri geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17 artışla 1,46 dolara yükseldi.


 1.828 FİRMA, BU AY İLK KEZ İHRACAT YAPARAK İHRACAT AİLESİNE KATILDI.


TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “Ağustos ayında yüzde 13 artışla 21,3 milyar dolara ulaşarak, bugüne kadar ki en yüksek ağustos ayı ihracat performansını gerçekleştirdik. İlk 8 ayda bu rakam, 165,7 milyar doları, son 12 ayda ise 250,8 milyar doları aştı. Yıllıklandırılmış bazda 2022 yılı ihracat hedefimize ağustos ayı itibariyle ulaştık. Son 12 ayın tamamında aylık ihracat rekorları kırdık. Temmuz ve ağustos aylarında ihracatta kaydettiğimiz başarılar, Türkiye ekonomisinin büyümeye devam edeceğine işaret ediyor. İhracat tarafındaki başarılarımızı sürdürerek savaş nedeniyle oldukça çalkantılı geçen 2022 yılını, inşallah önemli bir büyüme rakamıyla kapatacağız. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracatlarıyla Türkiye ekonomisini büyüten ihracat ailemizin her bir üyesini yürekten tebrik ediyorum” dedi.


DEĞERLENDİRME


 Türkiye ekonomisinin büyümesi için çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren 61 İhracatçı Birliği, 27 sektör ile 100 bin ihracatçının tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla ağustos ayına ilişkin dış ticaret verilerini Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin (GAİB) hizmet binasında düzenlemiş olduğu basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı. Yılın ilk 7 ayında ihracat rekorlarına imza atarak Türk bayrağını dünyanın dört bir yanında dalgalandırma başarısı gösteren Türk ihracatçısı, ağustos ayında rekorlarına bir yenisini daha ekledi. Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre ağustos ayında ihracat, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13 artışla 21,3 milyar dolar oldu. Böylelikle tüm zamanların en yüksek ağustos ayı ihracat rakamına ulaşılarak son 12 ayın tamamında rekor kırılmış oldu. Yılın ilk 8 ayında 165 milyar dolar ihracat gerçekleştiren Türk ihracatçısı, son 12 ayda ise 250 milyar doları aşma başarısını göstererek yıllık bazdaki ihracat hedefine ulaşmış oldu.


“YILLIKLANDIRILMIŞ BAZDA 2022 YILI İHRACAT HEDEFİMİZE AĞUSTOS AYI İTİBARİYLE ULAŞTIK”


Ağustos ayı dış ticaret rakamları basın toplantısında Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un açılış konuşmalarının ardından ihracat rakamları ile ilgili detayları kamuoyuyla paylaşan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, yüzde 13 artışla 21,3 milyar dolara ulaşarak, bugüne kadar ki en yüksek ağustos ayı ihracat performansını gerçekleştirdiklerini ifade etti. Bu rakamın ilk 8 ayda 165,7 milyar doları son 12 ayda ise 250,8 milyar doları aştığını belirten TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “Yıllıklandırılmış bazda 2022 yılı ihracat hedefimize ağustos ayı itibariyle ulaştık. Son 12 ayın tamamında aylık ihracat rekorları kırdık” dedi.


KİMYA, AĞUSTOSTA DA ZİRVEDE


Ağustos ayında sektörlerin ihracat performanslarına ilişkin detayları paylaşan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, küresel piyasalardaki gelişmelerin de etkisiyle kimya sektörünün en çok ihracat yapan sektör olmaya devam ettiğini söyledi.  21 sektörde ihracat artışı yaşandığını belirten TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “Bu ay ilk 5 sektörümüz sırasıyla; 2,9 milyar dolar ile Kimya, 2,3 milyar dolar ile otomotiv, 1,84 milyar dolar ihracatla hazır giyim, 1,82 milyar dolar ile çelik ve 1,3 milyar dolar ihracatla elektrik-elektronik sektörlerimiz oldu. Hububat ve meyve sebze sektörleri, tarihlerinin en yüksek ihracatını gerçekleştirdi” şeklinde konuştu.


53 İL İHRACATINI ARTIRIRKEN 4 İLDE YÜZDE 20’NİN ÜZERİNDE ARTIŞ


Ağustos ayında 53 ilin ihracatını artırdığını aktaran TİM Başkanı Mustafa Gültepe, en çok ihracat gerçekleştiren ilk 5 ilin sırasıyla; İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir ve Gaziantep olduğunu bildirdi. Ayrıca Ankara, Adana, Mersin ve Sakarya’da ihracatın yüzde 20’nin üzerinde artış kaydettiğini aktaran TİM Başkanı Mustafa Gültepe, şöyle devam etti:


Gaziantepli firmalarımız bu ay ihracatlarını yüzde 6 artırarak 918 milyon dolar seviyesine çıkardı. En çok ihracat yapan 5.ilimiz olan Gaziantep, 196 ülkeye gerçekleştirdiği ihracat, 3 bin ihraç ürünü ve İlk 1000 İhracatçı arasındaki 71 firmasıyla bölgenin bayrak taşıyıcısı konumunda. Geçtiğimiz yıl ihracatını yüzde 26 artırarak 10 milyar dolar ihracatı aşan Gaziantep’in, 2022 yılı hedefine ulaşacağına yürekten inanıyoruz.


İHRACAT YAPILAN ÜLKE SAYISI 220’YE YÜKSELDİ


 


Ağustos ayında, ihracat yapılan ülke sayısının 218’den 220’ye yükseldiğini ifade eden TİM Başkanı Mustafa Gültepe şu bilgileri paylaştı:


151 ülkeye ihracatımızı artırma başarısı gösterdik. En çok ihracat yaptığımız ilk 5 ülke Almanya, ABD, Irak, Birleşik Krallık ve İtalya oldu. Bu ülkelerin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri’ne yüzde 70, Lübnan’a yüzde 130 ve Güney Afrika’ya yüzde 214’lük önemli ihracat artışları kaydedildi.


“TİCARET HEYETİMİZDE GÖRDÜK Kİ, BÖLGEDE TÜRK FİRMALARINA BÜYÜK BİR TEVECCÜH VAR”


Bu ay ihracat ailesi olarak ihracatçı birlikleri ve firma temsilcilerinden oluşan


52 kişilik bir grupla Mısır’a ticaret heyeti düzenlediklerini hatırlatan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “Mısır bölgemiz açısından son derece önemli bir pazar. Yılın ilk 8 aylık döneminde Mısır’a 3,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Ticaret heyetimizde gördük ki, bölgede Türk firmalarına büyük bir teveccüh var” diye konuştu.


Heyete 421 yabancı firmadan 650 temsilcinin katıldığını ve Türk firmalarının 1.000’den fazla ikili iş görüşmesi gerçekleştirdiklerini söyleyen TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “İnşallah önümüzdeki dönemde gelişen ikili ilişkilerin neticesinde, karşılıklı ticarette yeni bir sayfa açacağız. Ticaret diplomasisi faaliyetlerimizi bu ay Romanya’da sürdüreceğiz. Ayrıca yıl sonuna kadar Bakanlığımızın açıkladığı Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında heyetlerimizi Hindistan, Pakistan, Filipinler, Brezilya ve Şili ülkelerinde sürdüreceğiz. Ülkelerle ilişkilerini geliştirmek isteyen tüm firmalarımızı, ticaret heyetlerimize davet ediyorum” dedi.


1.828 FİRMA İHRACATA “MERHABA” DEDİ


Ağustos ayında ilk kez ihracat yapan 1.828 firmanın 79 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini aktaran TİM Başkanı Mustafa Gültepe birim ihracat değerinin ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17 artışla 1,46 dolara yükseldiğini ifade etti.


“PARİTEDEKİ DURUMUN KISA VADEDE DEĞİŞMEYECEĞİ ÖNGÖRÜLÜYOR”


Euro/Dolar kurundaki mevcut durumun negatif etkilerinin bu ay da devam ettiğini belirten TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “1 yıl evvel 1,20’lerde işlem gören Euro/Dolar paritesi ağustos ayı içerisinde 1’in altına kadar geriledi. Euro/Dolar paritesinde yaşanan düşüşün ihracata etkisi bu ay negatif yönlü 1,4 milyar dolar oldu. Yılın üçte ikisi geride kalırken paritenin ihracat rakamlarımıza olumsuz etkisi 8 milyar doları aştı. Paritedeki bu durumun kısa vadede değişmeyeceği öngörülüyor. Dolayısıyla bizler de ihracatçılar olarak ana pazarımız olan Avrupa Birliği’ne ihracatımızı bu şartlar altında yeniden kurgulamalıyız” şeklinde konuştu.


“İHRACATTA KAYDETTİĞİMİZ BAŞARILAR TÜRKİYE EKONOMİSİNİN BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİNE İŞARET EDİYOR”


Türkiye ekonomisinin 2022’nin ikinci çeyreğinde yüzde 7,6 büyüdüğünün ve ihracatın 3,9 puanlık katkı ile büyümenin yarısını karşıladığının altının çizen TİM Başkanı Mustafa Gültepe şöyle devam etti:


Net ihracatın katkısı ise 2,7 puan oldu. Böylece Türkiye ekonomisi 8 çeyrek üst üste büyüme başarısı gösterdi. Küresel ölçekte resesyon endişelerinin gündemde olduğu bu dönemde, ülkemizin ihracat öncülüğünde büyümeyi sürdürmesi oldukça önemli. Temmuz ve ağustos aylarında ihracatta kaydettiğimiz başarılar Türkiye ekonomisinin büyümeye devam edeceğine işaret ediyor. İhracat tarafındaki başarılarımızı sürdürerek savaş nedeniyle oldukça çalkantılı geçen 2022 yılını inşallah önemli bir büyüme rakamıyla kapatacağız.


“KÜRESEL TİCARETTE BÖYLE DÖNEMLERDE ORTAYA ÇIKAN FIRSATLARI ANCAK GÜÇLÜ BİR FİNANSMAN İLE DEĞERLENDİREBİLİRİZ”


TİM Başkanı Mustafa Gültepe, ihracattaki yakalanan artış ivmesinin sürmesi açısından finansmana erişimin en temel ihtiyaç olarak öne çıktığını belirtti. İhracatlarının arttıkça, buna bağlı olarak yatırımlarının, ham madde ihtiyaçlarının, istihdamlarının da arttığını vurgulayan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “Bütün bunlar, yeni finansman ihtiyaçlarını beraberinde getiriyor. Küresel ticarette böyle dönemlerde ortaya çıkan fırsatları ancak güçlü bir finansman ile değerlendirebiliriz. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracatlarıyla Türkiye ekonomisini büyüten ihracat ailemizin her bir üyesini yürekten tebrik ediyorum” diye konuştu.


“YENİ DÖNEMDE, İHRACATIMIZI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE DİJİTALLEŞME EKSENİNDE GELİŞTİRMEK ADINA ÇALIŞMALARIMIZI YÜRÜTECEĞİZ”


İhracatta bugün elde edilen kazanımları geleceğe taşıyabilmek adına sürdürülebilirlik ve dijitalleşme alanlarında ciddi adımlar atmaları gerektiğini vurgulayan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, tedarikten teslimata kadar ihracatın her aşamasına sürdürülebilirliği etkin ve verimli bir şekilde işlemeyi bir görev olarak gördüklerini söyledi. Diğer yandan dijitalleşme ile ilgili teknolojiye uyumlu üretim ve satış faaliyetlerine, katlanarak büyüyen e-ticarete ve teknolojik yeniliklere kayıtsız kalmalarının mümkün olmadığını ifade eden TİM Başkanı Mustafa Gültepe, ”TİM olarak dijitalleşme alanında homojen ve topyekûn bir gelişme hedefliyor ve kimseyi geride bırakmayacak şekilde ülkemizin dijital dönüşümüne katkı sunacak çalışmaları birer vazife olarak değerlendiriyoruz. Yeni dönemde ihracatımızı sürdürülebilirlik ve dijitalleşme ekseninde geliştirmek adına çalışmalarımızı yürüteceğiz. İhracatımızın geleceği için meclisimiz çatısındaki bütün birliklerimizi kapsayan ve istişareyi merkeze alan katılımcı bir anlayışla ortak projeler ve projeksiyonlar geliştireceğiz. Bu sayede ihracatımızın güçlü yarınlarını bugünden hazırlayacağız” dedi.


 


 


Kaynak: ErzurumGazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu