The Crown Dizisinin Çekildiği 9 Büyüleyici Mekân

Netflix’in İngiliz kraliyet ailesinin yaşamını konu edinen dizisi The Crown, geçtiğimiz günlerde yayınlanan yeni sezonuyla şiddetli tartışmaların odağı haline gelmişti. Bazı kesimler kraliyet ailesinin yaşamındaki gerçeklerle dizideki kurgunun birbirine karıştığını, bu nedenle dizinin tarihi gerçekleri çarpıttığını iddia ediyor. Buna karşın dizi, milyonlarca insanın merakla ve severek takip ettiği yapımlar arasında. Dizinin bu büyük popülaritesinde elbette pek çok unsurun etkisi var. Özenle yazılmış bir senaryo, yüksek prodüksiyon kalitesi, muhteşem oyunculuklar ve bir de titizlikle seçilen büyüleyici mekânlar!

Evet, kraliyet ailesinin yaşamını anlatan dizinin çekimleri, bugün her birini ziyaret edebileceğiniz tarihi binalarda, şatolarda, malikanelerde ve saraylarda gerçekleştiriliyor. The Crown, bu sayede kraliyet ailesinin ihtişamlı yaşamını olabildiğince gerçek bir şekilde izleyicilere aktarmayı başarıyor. İşte Eltham Sarayı’ndan Ely Katedrali’ne, The Crown dizisinin çekildiği 9 büyüleyici mekân…

1. Burghley Evi

the crown

Stamford’daki Burghley Evi, İngiltere’deki çok sayıda tarihi yapıdan biri. Ev, 1555-1587 yılları arasında Kraliçe I. Elizabeth’in önemli danışmanlarından birisi olan William Cecil tarafından inşa ettirildi ve bugün dahi Cecil ailesinin mülkiyetinde. Yapı, 16. yüzyıldan bu yana oldukça sağlam bir şekilde günümüze ulaşması ve büyüleyici güzelliği ile dikkat çekiyor.

Dizide, kraliyet ailesinin esas ikametgâhlarından birisi olan Windsor Kalesi’nde geçen sahnelerin pek çoğu Burghley Evi’nde çekiliyor. Çünkü Burghley Evi 100’den fazla odaya, eşsiz sanat eserlerine ve Kraliçe I. Elizabeth dönemini muhteşem bir şekilde yansıtan mimari anlayışa ev sahipliği yapıyor.

2. Lancaster Evi

The Crown ekibi, kraliyet ailesinin Buckingham Sarayı’ndaki yaşamını izleyiciye aktarmak için genellikle Lancaster Evi’ni kullanıyor. Evin özellikle iç dekorasyonu ve mimari özellikleri 1873 yılından beri kraliyet ailesinin resmi ikamet adresi olan Buckingham Sarayı’na oldukça benziyor.

Öte yandan 1825 yılında inşasına başlanan Lancaster Evi, gerçek konumu itibarıyla da Buckingham Sarayı’na bir hayli yakın. Ev, saraya olan bu yakınlığı ve benzerliği nedeniyle yıllar boyunca pek çok sinema filminin ve dizinin önemli çekim mekânları arasında yer aldı.

3. Hatfield Evi

The Crown dizisinde, Buckingham Sarayı’nda geçtiği gösterilen sahnelerden bazıları da İngiltere’nin Hertfordshire bölgesindeki bu inanılmaz kır evinde çekiliyor. Bu tarihi yapı ise 1611 yılından kalma! Öte yandan Kraliçe I. Elizabeth’in 1558 yılında, evin inşa edildiği arazi üzerindeki bahçede otururken tahta çıktığını öğrendiği biliniyor.

4. Hedsor Evi

Hedsor Evi, İngiltere’nin başkenti Londra’daki Thames Nehri’nin yakınlarında yer alıyor. Hedsor ailesine ait olan ve 1166 yılında inşa edilen ev The Crown’da “No. 10 Dowing Street” yani İngiltere başbakanlık konutu olarak kullanılıyor.

5. Ardverikie Kalesi

İskoçya’nın dağlık arazilerindeki bu kale 19. yüzyıldan kalma. The Crown’da Kraliçe Elizabeth’in en sevdiği inziva yerlerinden birisi olan Balmoral Kalesi olarak gösteriliyor. Bununla birlikte eski İngiltere Kraliçesi Victoria’nın 1847 yazında eşiyle birlikte Ardverikie Kalesi’nde konakladığı biliniyor.

6. Eltham Sarayı

the crown

Köklü bir tarihe ve güçlü bir kraliyet ailesine sahip İngiltere, günümüzde hâlâ kullanılabilir durumda olan çok sayıda tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Tarihi 1300’lü yılların başına kadar uzanan Eltham Sarayı da bu yapılardan biri. Farklı tarihi dönemlerin mimari izlerini bünyesinde bulunduran saray, 14. yüzyıldan bu yana İngiltere kraliyet ailesi tarafından da kullanılıyor. Bu nedenle The Crown dizisindeki önemli mekânlardan birisi konumunda.

7. Somerley Hall

the crown

Hempshire bölgesindeki Somerley Hall isimli yapı, dizide Kral III. Charles ve Kraliçe Camilla’nın aile konutu olan Highgrove Evi’nin yerine kullanılıyor. 1701-1705 yılları arasında yapılan bina günümüzde İngiltere’deki düğünlere ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

8. Brocket Hall

the crown

İngiltere’nin Hertfordshire kentinde yer alan bu tarihi yapı ilk defa 1239 yılında inşa edildi. Ancak bina, bugünkü görünümüne 1760 yılında kavuştu. Kraliyet ailesinin Londra’daki resmi ikamet adreslerinden biri olan Kensington Sarayı’ndaki sahneler bu binada çekiliyor. Ayrıca Kraliçe Victoria’nın muhteşem bir arazi içerisinde yer alan bu evi sık sık ziyaret ettiği biliniyor.

9. Ely Katedrali

the crown

İngiltere’nin Cambridgeshire eyaletine bağlı Ely şehrinde bulanan katedral, ülkedeki en önemli dini yapılardan biri. Katedralin kökenleri 1083 yılına kadar uzanıyor. Öte yandan kraliyet ailesinin, düğünlere büyük bir önem verdiği de tüm dünya tarafından biliniyor.

Bütün bunlar dikkate alındığında dizideki düğün sahnelerinin Ely Katedrali’nde çekilmesi son derece doğal. Gerçek hayatta Westminster Abbey isimli kraliyet kilisesinde gerçekleşen düğünler dizide Ely Katedrali’nde çekiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu