Temmuzda zam tamam, asgari ücret çalışılıyor

Erzurum Güncel- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, temmuz ayında, bütün çalışanların yüzünün güleceğini söyledi. Çalışma Ekonomisi Araştırma Topluluğu’nun (ÇEKAT) 35. Yıl Programı’na katılan Bilgin, çalışan ve emekli maaşlarına ilişkin yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Türkiye ekonomsinin büyüdüğüne dikkat çeken Bilgin “Türkiye ekonomik dalgalanmalara, enflasyonlara rağmen bu büyümeyi sürdürüyor. O halde enflasyonun tahribatına karşı çalışanları ve emeği korumak bizim vazifemiz. Biz emeği, çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz” dedi.

HERKESİ KAPSAYACAK

Temmuz ayının yaklaştığını hatırlatan Bilgin “Sadece kamu emeklileri ile kamu çalışanlarıyla değil özel sektör emeklileri, eski Bağ-Kur’lular, çeşitli kurumlarda bulunan emekliler de dahil hepsini kapsayan sadece enflasyon farkını değil onların sosyal konumlarını destekleyecek bir çalışmayı sürdürüyoruz. Yani temmuz ayında, bütün çalışanların yüzünü güldürecek hiç olmazsa ‘enflasyona karşı benim devletim benim yanımda’ dedirttirecek bir düzenlemeyi de Türkiye gerçekleştirecek durumdadır” diye konuştu.

TEMMUZ BEKLENECEK

AKŞAM’ın ulaştığı bilgiye göre temmuzda kamu çalışanları için enflasyon farkının ötesinde kapsayıcı bir düzenleme yapılması planlanıyor. Kapsayıcı düzenleme emeklileri, kamu çalışanları ve memurları kapsayacak. Özellikle maaşı düşük kalan emeklilerin durumu iyileştirilecek. Asgari ücrete ek zam konusunda ise haziran ayı enflasyonunun netleşmesi beklenecek.

Bakan Bilgin’e program sırasında hediye takdim edildi.

‘FABRİKA DUVARINA YAZI YAZDIK’

Bakan Bilgin, asgari ücretten vergi alınmaması konusunda çok uğraşlar verdiklerini dile getirerek, “Öğrenciyken duvarlara yazdığımız yazıyı hiç unutmuyorum. Cebeci civarında iplik fabrikası vardı. Oranın duvarına birkaç arkadaşımla beraber ‘asgari ücret vergi dışı kalsın’ diye yazdığımızı hatırlıyorum. Yani bu eski bir hikayeydi. Bunu gerçekleştirmek bize nasip oldu. Bu tarihi bir adımdır” diye konuştu.

Kaynak: GazeteGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu