Teknolojik Aletler Cilt Lekelerine Neden Oluyor!

Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Tuba İşeri, vatandaşların bu yıl Covid-19 salgınından korunmak için maske ve siperlik kullansa dahi cildini güneşten korumak için güneş kremi kullanmaya devam etmesini önerdi. İşeri, sadece güneş değil kızılötesi ışınlara karşı da dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarıda bulunarak, “Telefon, tablet, bilgisayar gibi kızılötesi (infrared) ışınlarının cildimiz üzerine olumsuz etkileri güneş ışınlarına göre daha azdır. Fakat kapalı ortamlarda da kızılötesi ışınlara maruz kalma devam eder. Ciltte kuruma, leke artışı, erken yaşlanma; kızılötesi ışınların cildimize vermiş olduğu başlıca zararlardandır” dedi.

“KOLONYA VE DEZENFEKTANLARA DİKKAT”

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte güneş kaynaklı hastalıkların görülme sıklığının arttığını belirten Dr. İşeri, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Güneşle ortaya çıkan alerjik hastalıklar, güneş ışınlarının etkisi ile alevlenen cilt hastalıkları, lekeler, benlerde koyulaşmalar, cilt kanseri hikayesi olan hastalarda nüksler yaz döneminde sık görülür. Tüm bunlar yüzünden hastaların yaz döneminde güneşten korunmaları gereklidir.”

Dermatoloji uzmanlarına en sık başvurulan nedenlerden biri olan cilt lekelerinin yaz mevsiminde daha da belirginleşmeye başladığını ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini belirten Dr. İşeri, “Güneş ışığı başta olmak üzere kullanılan kozmetik ürünler, hormonal değişimler, ilaçlar, cilde temas eden maddeler de lekelerde artışa neden olur. Özellikle parfümlerin cilde sürüldükten sonra güneşe maruziyeti leke oluşumuna yol açar. Benzer şekilde bu dönemde virüsten korunmak amacı ile kolonya ve diğer kimyasal dezenfektanların yüze teması da lekelerde artışa neden olur. Güneşten korunma, özellikle leke sorunu olan hastalarda ekstra özen gerektirir” şeklinde konuştu.

GÜNEŞ KREMİNİ EVDE DE KULLANIN

Coronavirüs salgın sürecinde maske ve siperlik kullanımına özen gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. İşeri, ’’Yine de Covid-19’dan korunmak için yüze takılan maske ve siperliklerin güneşten korunmada etkisi sınırlıdır. Özellikle güneşin yoğun olduğu saatlerde maskenin temas ettiği bölgelerdeki koruyucu etkisi yetersiz kalır. Ayrıca maskelerin korumadığı yüzün üst kısmı güneşe direkt açık durumdadır. Bu da yüzde renk dalgalanmalarına ve lekelere yol açar. Maskemiz varken dahi güneş koruyucumuzu dikkatli bir şekilde ve homojen, eşit olarak yüzümüze dağıtmalıyız. Biz dermatoloji uzmanları, evdeyken bile güneş koruyucu kullanmayı öneriyoruz’’ dedi.

TEKNOLOJİK ALETLERİN KULLANIMINA DİKKAT!

Yoğun şekilde telefon, tablet ve bilgisayar kullanımının cilde zarar verdiğine de değinen Dr. İşeri, “Ultraviyole A (UVA) ve ultraviyole B (UVB) ışınları, güneş ışınlarının zarar verme kapasitesi en yüksek formlarıdır. Güneşten dünyamıza sadece Uva ve uvb değil, cildimizin daha derin tabakasına erişebilen infrared (kızıl ötesi) ışınları da ulaşmaktadır. İnfrared ışınlar güneş dışında bilgisayar, tablet, telefon ekranlarından da derimize nüfuz edebilir. İnfrared ışınlarının cildimiz üzerine olumsuz etkileri UVA ve UVB ışınlarına göre daha azdır. Fakat kapalı ortamlarda da kızıl ötesi ışınlara maruz kalma devam eder. Ciltte kuruma, leke artışı, erken yaşlanma; kızıl ötesi ışınların cildimize vermiş olduğu zararların başlıcalarıdır. Özellikle pandemi döneminde evden çalışma, bilgisayar ve cep telefonu ile geçirilen zaman sürelerinin fazla olmasının, kişileri geçmiş dönemlere göre infrared ışınlarına daha fazla maruz bırakmıştır. Bu sorunlar, doğru ve düzenli güneş koruyucu kullanımı ile çözülebilir. Güneş koruyucular evde bile kalınsa her gün düzenli kullanılmalıdır” diye konuştu.

İLİşKİLİ HABERLER Güneşin Gözlere Verdiği 6 Zarar!

Güneşin Gözlere Verdiği 6 Zarar!

Güneş Yanıkları Çocuklarda Cilt Kanseri Riskini Arttırır

Güneş Yanıkları Çocuklarda Cilt Kanseri Riskini Arttırır

Cilt Sağlığı İçin Gerekli 5 Besin

Cilt Sağlığı İçin Gerekli 5 Besin

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

İLİşKİLİ GALERİLER Cilt Sağlığı İçin Vazgeçilmesi Gereken Alışkanlıklar

Cilt Sağlığı İçin Vazgeçilmesi Gereken Alışkanlıklar

Cilt Sağlığı İçin Uzak Durmanız Gereken Besinler

Cilt Sağlığı İçin Uzak Durmanız Gereken Besinler

Karantinada Evinin Terasında Güneşlenen Ünlüler

Karantinada Evinin Terasında Güneşlenen Ünlüler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu