Tekirdağ’dan havalandı, Konya’daki hedefi vurdu!

Erzurum Güncel-‘Tolun’ yaklaşık 26 bin feet irtifadan, 30 kilometredeki hedefin vurarak ilk defa bir insansız hava aracı platformunda test edildi.

 

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde yürütülen Bayraktar AKINCI Projesi kapsamında geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA’ya yeni mühimmat ve sistemlerin entegrasyonu başarıyla sürüyor.

HEDEFİ TAM İSABETLE VURDU

Bu kapsamda ASELSAN tarafından geliştirilen TOLUN Minyatür Bomba ile gerçekleştirilen test atışı tamamlandı. Tekirdağ, Çorlu Bayraktar AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden gövde altında taşıdığı 4 adet Minyatür Bomba ile havalanan Bayraktar AKINCI; Konya, Karapınar Atış Test ve Değerlendirme Merkezi’ne atış testi icra etmek üzere yol aldı. Burada Bayraktar AKINCI’nın ateşlediği yerli ve milli mühimmat TOLUN Minyatür Bomba, GPS/INS güdümü ile hedefi tam isabetle vurdu.

 

 

BİR İLK GERÇEKLEŞTİ

Bayraktar AKINCI TİHA’dan başarıyla ateşlenen TOLUN Minyatür Bomba, GPS/INS güdümü sayesinde 26 bin feet irtifadan, 30 kilometredeki hedefini tam isabetle vurarak ilk defa bir insansız hava aracı platformunda test edildi.

REKOR İHRACAT GERÇEKLEŞTİRDİ

Baykar, yaklaşık 20 yıl önce insansız hava araçları geliştirmeye başladığı ilk andan bugüne kadar toplam gelirinin yüzde 75’ini ihracattan elde etti. 2021 yılında Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından savunma ve havacılık sektörlerinde ihracat lideri olduğu açıklanan Baykar, 2022 yılında ise 18 farklı ülkeye 1 milyar dolardan fazla ihracat gerçekleştirdi.

Baykar’ın 2022’de imzaladığı sözleşmelerin yüzde 98’ini ihracat anlaşmaları oluşturdu. 2022 yılı itibariyle Bayraktar TB2 SİHA’lar için 25 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise 5 ülke ile ihracat sözleşmesi imzalandı.

Kaynak: GazeteGüncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu