Tarihteki En Ünlü 5 Banka Soygunu

Para, insan yaşamında oldukça belirleyici bir araç. Bu nedenle milyonlarca insanın “kolay yoldan para kazanmak” gibi bir hayali olduğunu düşünmek zor değil. Bununla birlikte tarih boyunca bu hayalini gerçeğe dönüştürmek isteyen pek çok insan ortaya çıktı: banka soyguncuları! Üstelik bazı banka soygunları sıra dışı hikayeleriyle pek çok sinema filmine ve edebiyat eserine bile konu oldu. Çünkü bu soygunlardan bazıları, yoğun bir insan emeğinin ürünü olan devasa tüneller, patlayıcılar, kaçırma olayları ve daha pek çok sıra dışı unsur içeriyordu! İşte, tarihteki en ilginç 5 banka soygunu.

1. Baker Sokağı banka soygunu

Bugüne kadar pek çok banka soygunu, çeşitli sinema filmlerine veya edebiyat eserlerine ilham kaynağı oldu. Ancak ilhamını edebiyat eserlerinden alan banka soygunları da var! Ünlü kurgusal karakter Sherlock Holmes’un yaratıcısı Arthur Conan Doyle tarafından yazılan “Kızıl Saçlılar Kulübü” isimli hikâye yayımlandıktan yaklaşık 80 yıl sonra İngiltere’nin başkenti Londra’da sıra dışı bir banka soygununun gerçekleşmesine ilham kaynağı oldu. Hem de Sherlock Holmes’un da yaşadığı Baker Sokağı’nda!

1971 yılında 3 kafadar, Lloyds Bank isimli bankanın Baker Sokağı’nda bulunan şubesinin oldukça ilginç bir özelliğe sahip olduğunu fark etti. Bankanın kiralık kasa bölümündeki güvenlik sistemi, sokaktaki yol çalışması nedeniyle sürekli “yanlış alarm” veriyordu. Bu nedenle geçici olarak devre dışı bırakılmıştı. İşte bu güvenlik zafiyetinin fark eden soyguncular, tıpkı Kızıl Saçlılar Kulübü isimli hikayedeki gibi bankanın yakınlarında bir dükkan kiraladı…

Soyguncular, kiraladıkları dükkândan doğruca bankanın kasa odasına açılan 15 metrelik bir tünel kazdı. Doğal olarak yalnızca tünel kazmakla yetinmeyen soyguncular, bankanın kasa bölümüne de ulaşmayı başardı. Üstelik polisin soygun girişiminden haberi olmasına rağmen! Banka şubesinin yakınlarında yaşayan bir amatör telsizci, tesadüfen soyguncuların telsiz konuşmalarına şahit olmuş, durumu polise bildirmişti. Ancak polis ekiplerinin kontrolü sırasında bankanın para, kıymetli evrak ve mücevher dolu kasa odası tamamen güvende görünüyordu. Bunun üzerine soyguncular, günümüzdeki değeri 51 milyon dolar olan yüklü bir servetle bankadan ayrılmayı başardı. Ancak kısa süre sonra yakayı ele verdiler. Çünkü bankanın yakınlarındaki dükkanı kiralarken, gerçek isimlerini kullanmışlardı!

2. The United California Bank soygunu

Amil Dinsio isimli bir adamın liderlik ettiği 6 kişilik bir soygun ekibi, 24 Mart 1972’de Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde son derece ilginç bir banka soygunu gerçekleştirdi. Soygun, bir siyasi rüşvet skandalını, sörf tahtası tamir kitlerini ve bolca dinamit içeriyordu…

1972 yılında dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Richard Nixon’ın adı büyük bir rüşvet skandalına karışmıştı. İddiaya göre Nixon, seçim kampanyası için yasa dışı yollardan 30 milyon dolar toplamıştı. Para ise Kaliforniya’daki The United California Bank isimli bankada muhafaza ediliyordu!

Nixon’ın yasa dışı yollardan kazandığı parayı çalmanın, çok da kötü bir şey olmayacağına karar veren soyguncular detaylı bir plan hazırladı. Soyguncular, sörf tahtalarını tamir etmek için kullanılan bir tür köpük sayesinde bankanın güvenlik sistemini devre dışı bırakmayı başardı. Bolca dinamit kullanarak, bankanın çatısında bir delik oluşturmayı da! Planları kusursuz bir şekilde işleyen soyguncular, Nixon’a ait olduğu iddia edilen kirli paranın tamamını bankadan çıkarmasa da, 12 milyon dolar ile birlikte kayıplara karışmayı başardı. Bu, o güne kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen en büyük banka soygunuydu. Elbette bu büyük soygun FBI’ın dikkatinden kaçmadı ve soyguncular, kısa süre sonra yakalandı.

3. The Northern Bank soygunu

banka soygunu

2004 yılının aralık ayında İrlanda’daki The Northern isimli bankanın iki üst düzey çalışanı, hiçbir zaman hatırlamak istemeyecekleri bir hafta sonu geçirdi! Chris Ward ve Kevin McMullan isimli üst düzey yöneticilerin aileleri, soyguncular tarafından rehin alındı! Üstelik soyguncular, yöneticilere eğer banka soygunu için ihtiyaçları olan desteği vermezlerse, aile üyelerini öldüreceklerini ifade ediyordu!

Bu nedenle Chris Ward ve Kevin McMullan, hiçbir şey olmamış gibi mesailerine başladı. İki yönetici aynı akşam, şube kapandıktan sonra soyguncuları ardına kadar açık bir kasa ile baş başa bıraktı. Soyguncular, yaklaşık 42 milyon dolar ile bankadan ayrıldı. Bununla birlikte aradan geçen 18 yıla rağmen soyguncular yakalanamadı.

4.The British Bank of the Middle East soygunu

Tarihin en büyük banka soygunlarında biri, 1976 yılında Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta gerçekleşti. İç savaş dönemindeki kaos ortamından faydalanmak isteyen bir grup banka soyguncusu The British Bank of the Middle East isimli bankanın duvarlarını dinamit ile patlattı. Kasa açmak konusunda mahir çilingirler kasaları açtı ve hırsızlar 20 ila 50 milyon dolarlık külçe altın, hisse senedi, yüklü miktarda para ve değerli mücevher ile birlikte kayıplara karıştı. İngiliz medyası soygunun Filistin Kurtuluş Ordusu tarafından gerçekleştirildiğini illeri sürse de soygunu gerçekleştirenler bugüne kadar bulunamadı.

5. The Banco Central soygunu

banka soygunu

2005 yılında Brezilya’nın Fortaleza kenti de oldukça ilginç banka soygununa sahne oldu. Sözde bir suni çim firması adına çalışan soyguncular, The Banco Central bankasının yakında bir bina kiraladı. Soyguncular, 3 aylık bir çabanın ardından 70 metre uzunluğunda bir tünel kazarak bankaya girmeyi başardı ve 70 milyon dolar gibi inanılmaz bir para ile kayıplara karıştı.

Ancak bu banka soygunu hikâyesi, özellikle de soygun ekibinin başında bulunan Luis Fernando Ribeiro için pek de iyi bir sonla bitmedi. Ribeiro, soygundan iki ay sonra kaçırıldı. Ailesi Ribeiro’nun serbest bırakılması için 890 bin dolarlık bir fidye ödedi. Ancak Ribeiro, kendisini kaçıranlar tarafından öldürüldü!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu