Tarihteki En İlginç Şakalar | …

İnsanlar günlük yaşama biraz mizah katabilmek için binlerce yıldır şakalar yapıyor. Öyle ki şaka yapmanın günü dahi var. 1 Nisan Şaka Günü’nün hangi ülkeden ve ne sebeple çıktığı kesin olarak bilinmiyor. Bazıları bu mizahi günün bir Roma festivaline veya İncil’deki olaylara dayandığını söylerken, diğerleri 16. yüzyıl Fransa’sında takvimde yapılan bir değişikliğe işaret ediyor. Bunların hepsi birer teori olsa da kesin olarak bildiğimiz bir şey var; insanların birbirlerine şaka yapmayı çok sevdiği! Şimdi sizler için tarihte yapılmış olan en ilginç şakaları anlatacağız. İşte tarihteki en ilginç şakalar.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “1 Nisan: Kimilerimiz İçin Sinir Harbi Yaşatan Şaka Günü Nereden Geliyor?”

1. Roma imparatoru Elagabalus’un şakaları

Tarihteki en ilginç şakalar

Tarihteki en ilginç şakalar listemizin başında Roma imparatoru Elagabalus’un yok artık dedirten şakaları var. En beceriksiz Roma imparatorlarından biri olarak kabul edilen genç Elagabalus, beceri konusunda şanssızdı ama sağlam bir şakacıydı. Arkeolog Warwick Ball’un Rome in the East adlı kitabına göre, Elagabalus rutin olarak ​gösterişli akşam yemeği misafirlerini, osuruk sesi çıkaran boğmaca yastıkların üzerine oturttu. İddiaya göre imparator, yılanları halka salmanın komik olduğunu da düşünüyordu. En sevdiği numaralardan biri, uyuyan sarhoş misafirlerinin odalarına evcilleştirilmiş bir ayı, aslan veya leopar yerleştirmekti.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Tarihin En Zarif İdamı: Çılgın Roma İmparatoru Elagabalus ve Tuhaf İdam Yöntemi”

2. Anthemius’un sahte deprem makinesi

Tarihteki en ilginç şakalar

İstanbul’daki Ayasofya’nın inşasına yardım eden Yunan mimar Trallesli Anthemius, bir alet çantasını nasıl kullanacağını çok biliyordu. Bu yüzden komşusu Zeno ile aralarında bir kan davası patlak verdiğinde Anthemius ne yapacağından tam olarak emindi. Mimar, evinde birkaç su kazanı yaptı ve onları bir hortuma bağladı ve bunu Zeno’nun yandaki mahzenine giden küçük bir deliğe yerleştirdi. 1888 Magazine of Western History dergisine göre, “Anthemius komşusunu kızdırmak istediğinde, kazanlarının altında ateşler yakardı ve bunların ürettiği buhar Zeno’nun zeminlerinin altına o kadar çok miktarda ve kuvvetle akardı ki, bir depremin olağan belirtilerinde olduğu gibi kabarırdı.”

3. Şakacı keşişin elma numarası

Elma

Tarihteki en ilginç şakalar listemizin üçüncü sırasında bir keşişin yaptığı numaralar bulunuyor. Belgelenen en eski şakalardan biri, 15. yüzyılın sonlarına, İngiltere’deki Syon Manastırı’nda bir keşiş olan Thomas Betson’ın şakalarına dayanıyor. Keşişin, bir elmanın içini oyduğu ve büyük bir böceği elmanın içine sokarak “bakın hiç dokunmadan elmayı ileri-geri hareket ettirebiliyorum” dediği biliniyor. Keşişin gömleğinde sakladığı tek numara bu değildi: Betson ayrıca, manastırdaki nesneleri havaya kaldırmayı da çok seviyordu. Bir tutam ince saç ve ağda kullanarak içi boş bir yumurtayı havada asılı tutabilirdi. 🙂

4. Londra’daki aslanların yıkanması

Aslan

Yüzyıllar boyunca Londra Kulesi, kutup ayılarından aslanlara ve hatta bira içen bir zebraya kadar vahşi hayvanlara ev sahipliği yaptı. 1 Nisan 1698’de akıllı bir düzenbaz, bir avuç insanı aslanların yıllık banyolarını yaptıklarına ikna etti. Böyle bir olay yoktu ama bu, meraklı insanların bir göz atmak için Kule’yi ziyaret etmesini engellemedi. Sonraki iki yüzyıl boyunca, son aslan Kule’den ayrıldıktan çok sonra bile bu şaka, sürekli yapılan bir şaka olarak kaldı. 19. yüzyıla gelindiğinde düzenbazlar, “Aslanların Yıkanmasının Yıllık Seremonisi”ne sahte biletler dağıtıyorlardı.

5. The English Mercurie: Şaka yapmaya devam eden gazete

Tarihteki en ilginç şakalar

Cambridge’de eğitim görmüş bir İngiliz Parlamentosu üyesi ve Hardwicke’in İkinci Kontu olan Philip Yorke, muhteşem bir şaka yapmak için ayrıcalığını kullandı. 1740’larda o ve arkadaşı Thomas Birch, 1588’de yayınlandığı iddia edilen sahte bir gazete olan The English Mercurie’yi bastı. 1766’da Birch, diğer belgelerle birlikte gazeteyi British Museum’a hediye etti ve bu yayın on yıllarca meşru olarak kabul edildi. Günümüzde bile bu gazetenin gerçek olduğuna inananlar var.

6. The New York Sun’ın Ay aldatmacası

Tarihteki en ilginç şakalar

Tarihteki en ilginç şakalar listemizin altıncı sırasında “gerçekten insanlar her okuduğuna inanıyor” dedirten bir şaka yer alıyor. 25 Ağustos 1835’te New York Sun okuyucuları Ay’da bir uygarlık olduğunu öğrenince afalladılar. Gazetenin bildirdiğine göre bir İngiliz astronom, gece gökyüzünü incelemek için Güney Yarımküre’ye gitti ve Ay’a baktıktan sonra bitki örtüsü, piramitler, tek boynuzlu atlar, iki ayaklı kunduzlar ve kanatlı insansı yaratıklar keşfetti. Hikaye, elbette sahteydi. Bu hiciv makalesi, yakın zamanda Ay’ın 4 milyardan fazla uzaylıya ev sahipliği yaptığını iddia eden bilim yazarı Thomas Dick gibi insanlarla dalga geçmeyi amaçlıyordu. Ne yazık ki, Sun halkın saflığını hafife aldı. Keşif haberi tüm dünyaya yayıldı.

7. William Buckland’ın guano grafitisi

Çimen

Tarihteki en ilginç şakalar listemizin sonunda trajikomik bir olay bulunuyor. 19. yüzyılda yaşamış bir paleontolog olan William Buckland, guanonun (penguen ya da karabatak gibi deniz kuşlarının dışkılarından oluşan bir madde) çim gübresi olabileceğine inanıyordu. Tabii kimse onun bu fikrini önemsemedi. Buckland, Oxford’da lisans öğrencisiyken üniversitenin çimenliklerine bir kova yarasa dışkısı serpti. Ancak bunu yaparken dışkılarla GUANO kelimesi yazdı. Yetkililer, dışkıyı hemen fark etti ve çıkardı. Bununla birlikte, gübrenin çimleri canlandırdığını henüz bilmiyorlardı. Haftalar içinde GUANO kelimesi üniversitenin bahçesinde büyümeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu