Taha Duymaz ve Ailesinin Bulunduğu Enkazda Arama Kurtarma Çalışmaları Başladı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki deprem 10 ilde etkili oldu. Yakın tarihin en büyük felaketlerinden biri olarak nitelenen deprem nedeniyle binlerce bina yıkıldı, binlerce insanımız yaşamını kaybetti. Depremin en çok etkilediği şehirlerimizden biri ise Hatay’dı. Özellikle sosyal medyada Hatay’da arama kurtarma faaliyetlerinin son derece yetersiz olduğu, bölgede haberleşme ve koordinasyon alanlarında ciddi sorunlar yaşandığı buna bağlı olarak binlerce insanın enkaz altında çaresizce kurtarılmayı beklediği ifade ediliyor. Hatay’daki binlerce enkaz arasında kurtarılmayı bekleyen depremzedelerden biri de Taha Duymaz isimli ünlü sosyal medya fenomeni. İddiaya göre Duymaz’ın ailesiyle birlikte enkaz altında kaldığı, seslerinin duyulduğu halde enkaz bölgesinde arama kurtarma ekiplerinin bulunmadığı ifade ediliyordu. Detaylara birlikte bakalım.

Kahramanmaraş depremi Hatay’da büyük bir yıkıma neden oldu

Ancak özellikle depremden sonraki ilk üç günde, Hatay’da arama kurtarma faaliyetlerinin yetersiz olduğu, haberleşme, koordinasyon ve ulaşım gibi pek çok alanda ciddi sorunlar yaşandığı ifade ediliyordu. Buna bağlı olarak Hatay ve ilçelerinde yaşayan çok sayıda insanın enkaz altında çaresiz bir bekleyişe mahkûm edildiği konuşuluyordu. Bu nedenle bölgedeki pek çok insan, sosyal medyada arama kurtarma ekiplerinin bölgeye gönderilmesi çağrısında bulunuyor, enkaz altındaki yakınları için yardım talebinde bulunuyordu.

Taha Duymaz isimli sosyal medya fenomeni de Hatay’daki depremzedelerden biri

taha duymaz

Taha Duymaz’ın kardeşi Semiha Duymaz, kendi sosyal medya hesabından yayınladığı bir video ile Taha Duymaz ve ailesinin enkaz altında olduğunu duyurmuş, yardım talebinde bulunmuştu. Semiha Duymaz, yayınladığı videoda “Kardeşim Melek, Taha, Umut, halam ve eniştem enkaz altında. Lütfen yardımcı olun.” ifadelerini kullanarak, Duymaz’ın bulunduğu enkazın konum bilgisini paylaşmıştı. Bununla birlikte özellikle Twitter’da çok sayıda sosyal medya fenomeni de Duymaz için yardım çağrısında bulundu.

Duymaz’ın bulunduğu enkazdan “ses geldiği” ancak bölgede arama kurtarma ekibi olmadığı için kurtarma çalışmalarının başlamadığı ifade ediliyordu

taha duymaz

Ailesiyle birlikte enkaz altında kalan Taha Duymaz ile iletişim kurulduğu, ailenin 3 gündür enkaz altında kurtarılmayı beklediği dile getiriliyordu. Ancak bölgedeki sorunlar nedeniyle kurtarma faaliyetlerinin başlatılamadığı ifade ediliyordu. Enkaz bölgesine giden sosyal medya fenomeni Dilan Polat, Duymaz’ın bulunduğu enkaz hakkındaki son gelişmeleri sosyal medyadan paylaştı. Polat, kısa süre önce “Evi bulduk geldik, Taha’nın abisi 3 gündür burada. Yardım, destek istiyoruz, abisi ses duydu. Taha’nın olduğu ev en alt kattaydı.” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte sosyal medyadaki videolarıyla tanınan psikolog Gökhan Çınar da “Enkazda Taha’nın ve oradaki tüm canlarımızın bulunduğu binanın üzerinde devrilmiş başka bina var. Buraya diğer binayı kaldırmak için büyük bir vincin ve sistemin daha girmesi bekleniyor hâlâ . Umutla, sabah iyi haberleri bekliyoruz.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Duymaz ve ailesinin bulunduğu enkazda arama kurtarma çalışmaları başladı

taha duymaz

Gökhan Çınar, Duymaz ile ilgi yaptığı açıklamanın devamında “Ablasıyla konuşuyorum. AFAD, Ahbap, Babala ekipleri, Oğuzhan, Derya Uluğ, Mustafa Akan ve tüm ekip canla başla uğraşıyor. CZN Burak ekiplerle birlikte enkazın orda saatlerdir. Bitmeyen bir umutla iyi haber bekliyoruz, istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu