Sosyal Mesafenin Önemi Artık Kanıtlı

Kovid-19 salgını tüm dünyayı etkisi altında tutmaya devam ederken, bilim insanları araştırma yapmaya devam ediyor. Yapılan araştırmaya göre, salgınının baş gösterdiği mart ayında, sosyal mesafe kuralının bir hafta önce uygulamaya başlanması durumunda, mayıs sonunda New York’taki vaka sayısını yüzde 80 oranında azaltabileceği aktarıldı.

Wisconsin Üniversitesinde gerçekleştirilen çalışmada, ‘Sosyal mesafe kuralı New York metropolitan bölgesinde bir hafta önce başlamış olsaydı, mayıs sonundaki vaka rakamları 203 bin 261 yerine 41 bin 366’da kalabilirdi. Aksine bir hafta daha geç başlasaydı 7 kat artarak 1,4 milyona çıkabilirdi.’ sonucu elde edildi. 

Çalışma doğrultusunda, salgının artış gösterdiği süreçte bazı eyaletlerde, okulların ve işletmelerin kapatılması, kalabalık toplantılara müsaade edilmemesi ve evde kalma kuralları gibi sıkı uygulanan kısıtlamaların etkileri hakkında fikir verdi.

Sosyal mesafenin uygulamasını cep telefonu sinyalleri ile takip eden araştırmacılar, ABD’de en yoğun kentlerden New York ile daha az yoğunluktaki Wisconsin eyaletindeki iki bölgeyi kıyaslayarak, Kovid-19 tedbirlerinin uygulanmasının, yayılmayı önlemedeki etkisi konusunda sağlıklı bir neticeye vardıklarını aktardı.

SALGIN, NASIL DAVRANDIĞIMIZA BAĞLI

Wisconsin Üniversitesi Endüstri ve Sistem Mühendisiliği Profesörü Oğuzhan Alagöz ‘Nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu, çok fazla hareketin olduğu yerlerde, sosyal mesafenin etkisi diğer yerlere kıyasla önemli ölçüde daha büyüktür. Uygulama modelimiz aslında bize bir bölgeden diğerine ne kadar fark göreceğimize dair bu nicel tahmini söyleyebilir.’ ifadelerini kullandı. Çalışmanın baş isimlerinden olan Alagöz, ‘Bu salgının kaderi bizim elimizde, bir topluluk olarak nasıl tepki verdiğimize, nasıl davrandığımıza bağlı.’ ifadelerini kullanarak, salgın sürecinde tedbirlerin ne kadar önemli olduğunu belirtti.

İLİşKİLİ HABERLER Koronavirüs, Rusya'da Soykırım Yapıyor

Koronavirüs, Rusya’da Soykırım Yapıyor

Kovid-19’u Atlatan Doktor 5 Gününü Hatırlamıyor

Kovid-19’u Atlatan Doktor 5 Gününü Hatırlamıyor

Kovid-19’a Karşı Aspirin

Kovid-19’a Karşı Aspirin

Koronavirüs Japonya’da Robot Satışını Arttırdı

Koronavirüs Japonya’da Robot Satışını Arttırdı

İLİşKİLİ GALERİLER Coronavirüsü Gripten Ayıran Farklar

Coronavirüsü Gripten Ayıran Farklar

Türkiye'de Koronavirüs Son Durum

Türkiye’de Koronavirüs Son Durum

Kolombiya'da Kovid-19'dan Korunmak İçin Kask Üretildi

Kolombiya’da Kovid-19’dan Korunmak İçin Kask Üretildi

Merve Boluğur Sosyal Mesafe Kuralına Uymadı

Merve Boluğur Sosyal Mesafe Kuralına Uymadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu