Sosyal konut hamlesi için geri sayım

Erzurum Güncel- Satılık ve kiralık konutta yaşanan fahiş artışlar nedeniyle mağduriyetle karşılaşan vatandaşların sorunlarını çözmek amacıyla hazırlanan Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi için geri sayım başladı. Projenin detayları yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde açıklanacak. 250 bin konut, 100 bin altyapılı konut arsası ve 10 bin sanayi setesini içeren proje için Konut İdaresi (TOKİ) de internet sitesinden geri sayım başlattı.

81 İLDE YAPILACAK: TOKİ tarafından inşa edilecek konutların 81 ilde yapılması planlanıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı aylar öncesinden valilikler aracılığıyla talepleri topladı. Vatandaşa uzun vadeli ve ucuza sunulacak Milli Emlak arazileri belirlendi.

250 BİN KONUT: Son 20 yılda TOKİ ile 1 milyon 170 bin sosyal konut üretildi. Ama ilk kez, tek seferde 250 bin konut yapılacak.

KİMLER ALABİLECEK: Evi bulunmayan, herhangi bir mal veya mülk için hissedar olmayan dar gelirli vatandaşlar, uygun taksitlerle hayallerindeki konutlara kavuşacak. Vatandaş ya sosyal konut projesi ya da ucuz arsaya başvurabilecek. Konut kampanyasında, başvuruların ardından kura yolu ile konut edinimi sağlanacak.

GENÇLERE DE ÖNCELİK: Ucuz konutlardan emekli, genç, engelli vatandaşlar için ek kontenjan ayrılacak. Böylece daha önceki kampanyalardan farklı olarak gençlere de kontenjan ayrıldı. Başvuracak gençlerde yaş sınırı Eylül 1991 sonrası doğanları kapsıyor.

TAKSİTLER NE KADAR: Vatandaşlar, yüzde 10 peşinatla, 20 yıl vadeyle ev sahibi olabilecek. Taksit miktarı da asgari ücretli çalışanların ödeme imkânına göre belirlenecek. Ödenecek taksit hane halkı gelirinin yüzde 30’u ile sınırlı olacak. Şayet en düşük taksit tutarı asgari ücrete göre hesaplanırsa ailede tek çalışan varsa 1.650 TL iki çalışan varsa 3.300 TL olacak.

14-16 BİN TL DETAYI: Proje kapsamında İstanbul’da geliri 16 bin, diğer illerde ise 14 bin liranın altında olanlar ev sahibi olabilmek için TOKİ’ye başvuru yapabilecek.

YATAY MİMARİ: Yerel ve yatay mimari ile inşa edilecek evler, sıfır atık projesine uyumlu olacak. Konutlarda enerji verimliliği de ön plana çıkarılacak. 5 katı geçmeyecek evlerde iklim dostu malzemeler kullanılacak.

2 YIL SONRA TESLİM: TOKİ tarafından 81 ilde yapılacak konutların en geç iki yıl içinde teslim edilmesi planlanıyor.

100 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI DOĞACAK

Yapılan hesalamalara göre sosyal konut hamlesi ile yapılacak 250 bin konut, yaklaşık 362 milyar liralık yatırım ile gerçekleştirilecek. Bu denli dev bir yatırımın çarpan etkisiyle, 1,5 trilyon liradan fazla bir ekonomik hareketliliğe yol açması bekleniyor. Kampanya en az 100 bin yeni istihdam katkısı sağlayacak. 250’den fazla alt sektörü ilgilendirmesi sebebiyle ekonominin, sanayinin, ticaretin çarklarını hızlandıracak. Tüm bunların yanında sosyal konutlar, güvenli işyerleri bir deprem ülkesi olan Türkiye’nin kentsel dönüşümü noktasında da öncü bir vazife üstlenecek. Projenin ilk etabıyla 1 milyonunun üzerinde insan, sağlıksız alanlardan, güvenli konutlara taşımış olacak. Projenin halihazırda süre gelen kira ve konut fiyatlarını da aşağı çekmesi bekleniyor.

Sırada iki yeni adım daha var

Sosyal konut hamlesinin ardından konut fiyatlarını ve kiraları aşağı çekmeye dönüm iki yeni adım daha atılacak. Bu adımlar şöyle:

Emlak Konut öncülüğündeki kampanya kapsamında, gayrimenkul firmalarıyla konut kampanyası yapılacak.

İstanbul genelinde 10 bin, ülke genelinde 40 bin arz fazlası kiralanamayan ya da satılamayan 50 bin ofis dönüştürülerek konut olacak.

Evini yapmak isteyene her şeyi hazır arsa

Sosyal konut projesinde konut, konut arsası ve sanayi siteleri olacak. Konut projesine giremeyenler, arsaya başvurup kendi evlerini yapabilecek. Arsalar elektrik, su ve doğal gaz altyapıları tamamlanmış, imar planı yapılmış, inşaat yapmaya hazır olarak teslim edilecek.

BAŞVURU KOŞULLARI:

TC vatandaşı olmak.

Yoksul ve dar gelirli olmak.

Başvuracak olan kendisinin veya eşi ve çocuğunun ev yapmaya müsait arsa ve arsa payına sahip olmaması şart.

Gecekondu Kanunu hükümleri uyarınca yapılmış olan uygulamalardan daha önce faydalanmamış olmak.

Başvuru bedeli olarak 500 TL’yi bankaya yatırmak.

TOKİ’den ilk kez taksitle işyeri kampanyası

Projeyle 10 bin sanayi sitesiyle vatandaşa kendi işini kurma imkanı verilecek. TOKİ kuruluşundan bugüne kadar ilk kez küçük ve orta ölçekli sanayiciye işyeri sunacak. Tamiratla uğraşan küçük işletmelerden, oto tamirhanelerine, mobilyacılardan, makine üreticilerine kadar onlarca farklı sektörü içinde barındıracak sanayi alanları olacak. Ankara’da 100, Adana’da 500, İzmir’de 700 olmak üzere toplam 28 ilimizde 10 bin sanayi sitesi kurulacak.

BAŞVURU ŞARTLARI

TC Vatandaşı olmak.

Projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmak veya o il sınırlarında faaliyette bulunuyor olmak.

18 yaşını doldurmuş olmak.

Ustalık belgesi, işyeri açma belgesi, oda kayıt belgesi veya vergi mükellefi olmak, e-ticaret yapıldığına dair nace kodu v.b. bilgileri gösterir belgeler.

Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından küçük çocukları mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması.

Başvuru bedeli 2.000 TL.

AKŞAM

Kaynak: GazeteGüncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu