SON DAKİKA HABERİ: SMA için iki ilaç tedavi rehberine alındı

Son dakika haberi! SMA hastası çocuklar için bugün kritik bir toplantı yapıldı. SMA Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı.

Toplantıda, SMA tedavi rehberine yeni ilaçların eklenmesine yönelik değerlendirme yapıldı. Yapılan değerlendirmede Risdiplam etken maddeli bir ilacın kullanımına onay çıktı. Böylece SMA tedavi rehberinde bulunan ilaç sayısı 2’ye yükselmiş oldu.

Açıklamada, şurup olarak kullanılan Risdiplam etken maddeli ilacın ülkeye girişi için firma tarafından yasal başvuruların yapıldığı belirtildi. İlacın ruhsatlandırmasına ilişkin çalışmalarda son aşamaya gelindiği, işlemlerin kısa sürede tamamlanacağı belirtildi.

Risdiplam etken maddeli ilacın Nursinersen tedavisinin uygulanması güç olduğu hastaların tedavilerinde kullanılacağının altı çizildi.

ZOLGENSMA’YA ONAY ÇIKMADI

Bilim Kurulu, ailelerin yoğun olarak talep ettiği Zolgensma ilacına ise onay vermedi. İlaca yönelik değerlendirmelerin devam edeceği belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bilim Kurulumuz tarafından yapılan değerlendirmede Zolgensma isimli ilaçla tedavinin diğer tedavilere üstünlüğünü gösteren karşılaştırmalı bir bilimsel çalışmanın halen bulunmadığı görülmüştür. Ancak, Zolgensma isimli ilacın 0-6 hafta yenidoğan taramasından gelen semptomlu olmayan SMA Tip 1 bebekler üzerinde diğer ilaçlara benzer etkinliğinin olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Yeni bir inceleme yapılması için ilgili firmadan gerçek yaşam verileri talep edilerek yeni bir değerlendirme yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir.”

“SMA HASTALARINA GEREKLİ DESTEK VERİLMEYE DEVAM EDECEK”

SMA hastalarının tedavileri için gerekli tüm desteğin verilmeye devam edeceğinin belirtildiği açıklamada, “Özellikle belirtmek isteriz ki, umudun suistimaline şimdiye kadar izin vermediğimiz gibi bundan sonra da izin vermeyeceğiz. Ailelerimizin umudunun ticari amaçlara alet edilmesine rıza göstermeyeceğiz. Ancak bilimsel kanıtla etkinliği ispat edilmiş her tedavi için ise gereken kolaylığı sağlamaya hazırız” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu