SON DAKİKA HABERİ: Polonya’da sınır köyüne füze: 2 ölü – Son Dakika Dünya Haberleri

Son dakika haberi! Polonya’nın Ukrayna sınırındaki bir köye füze düştü.

Polonya medyasında yer alan haberlere göre, bölgede şiddetli bir patlama yaşandı.

Ülkenin Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne kaynağı bilinmeyen bir yerden düşen füze nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti.

ULUSAL GÜVENLİK KOMİTESİ TOPLANIYOR

Hükümet sözcüsü Piotr Müller, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Başbakan Morawiecki, Ulusal Güvenlik Komitesi’ni acil olarak toplantıya çağırdı.” dedi.

Müller, toplantının detaylarına ilişkin bilgi paylaşmadı.

PENTAGON’DAN AÇIKLAMA

Olaya ilişkin ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan ilk açıklamada, “Konuyu izliyoruz, spekülasyon yapmak istemeyiz. Bizim NATO’nun her karış toprağını koruma konusundaki tutumumuz net” denildi.

Associated Press’e konuşan üst düzey ABD’li yetkili ise, olaydan Rusya’yı sorumlu tuttu. ABD’li yetkili, Polonya’ya düşen Rus füzelerinin 2 kişiyi öldürdüğünü söyledi.

LETONYA: RUS FÜZELERİ VURDU

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Polonya’nın Ukrayna sınırındaki köyü “Rus” füzelerinin vurduğunu öne sürdü.

Polonya tarafından uygun görülen her türlü eylemi destekleyeceklerinin altını çizen Rinkevics, “Bu, olayları tırmandıran tehlikeli bir adım. Müttefikimiz Polonya ile tam dayanışma içindeyiz. Rusya tüm sonuçların sorumluluğunu üstlenecek” dedi.

4. MADDE ÇAĞRISI

Letonya Savunma Bakanı Artis Pabriks de, bir NATO ülkesinin, toprak bütünlüğü, bağımsızlığı veya güvenliği tehdit altında olduğunu düşündüğünde müttefiklerle istişare istemesine imkan veren 4. maddeyi harekete geçirme konusunda çağrıda bulundu.

ESTONYA: NATO TOPRAKLARININ HER KARIŞINI SAVUNMAYA HAZIRIZ

Estonya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da “Polonya’dan gelen son haberler çok endişe verici. Polonya ve diğer müttefiklerle yakın istişarelerde bulunuyoruz. Estonya, NATO topraklarının her karışını savunmaya hazır. Yakın müttefikimiz Polonya ile tam dayanışma içindeyiz” denildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski de Rusya’nın bugün ülke çapında çoğunlukla enerji altyapısına yönelik 85 füze saldırısı düzenlediğini açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu