SON DAKİKA HABERİ: KKTC’de orman yangını – Son Dakika Türkiye Haberleri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Girne ilçesine bağlı Geçitköy bölgesinde yangın çıktı.

Polis ve itfaiye ekiplerinin yanı sıra Orman Dairesi, Sivil Savunma, askeri personel ve bölge halkının traktörlerle müdahale ettiği yangın henüz kontrol altına alınamadı. Yangına bağlı oluşan yoğun duman nedeni ve iş makinelerinin yangına müdahale edebilmeleri amacıyla Girne-Güzelyurt ana yolunun Geçitköy ile Karşıyaka arası trafiğe kapatıldı.

Geçitköy’deki yangına havadan müdahale için Türkiye’den 2 söndürme helikopterinin geleceği bildirildi.

KKTC Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından yerel medyaya yansıyan bilgiye göre, Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı girişimiyle İngiliz üsler bölgesinden bir söndürme helikopteri de çalışmalara katılmak üzere bölgeye gitti.

GİRNE KAYMAKAMLIĞI, BAZI EVLERİN BOŞALTILDIĞINI AÇIKLADI

Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) açıklama yapan Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Atilla Karaca, Geçitköy bölgesinde çıkan yangında alevlerin doğuya doğru yayıldığını belirtti. Helikopterlerle keşif uçuşu yapıldığını aktaran Karaca, yangının Mavi Köşk’e sıçramaması için gerekli önlemlerin alındığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ünal Üstel, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz da söndürme çalışmalarını takip etmek üzere bölgeye gitti.

Girne Kaymakamlığı, yangının etkili olduğu bölgelerde bazı evlerin boşaltıldığını, bazı evlerin ise yangından zarar gördüğünü açıkladı.

Girne Kaymakamı Sinan Güneş, TAK’a yaptığı açıklamada, yangının Geçitköy Barajı’nın batısında bir bölgede başladığını anlattı. Güneş, yangının Mavi Köşk bölgesindeki yamaçlara doğru yöneldiğini, o bölgenin sık bir ormanlık alan olduğunu vurguladı. Yangının önünün kesilmeye çalışıldığını ifade eden Güneş, rüzgarın da etkisiyle yangının Santos Villaları olarak bilinen bölgeye kadar ulaştığını kaydetti.

MEVLEVİ’DE YANGIN

Öte yandan, Güzelyurt’a bağlı Mevlevi bölgesindeki çöplük alanda çıkan yangın ise kontrol altına alındı.

Çevre emniyetinin sağlandığı bölgede soğutma çalışmaları sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu