SON DAKİKA HABERİ: Gazze’de ateşkes 2 gün daha uzatıldı – Son Dakika Dünya Haberleri

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 günlüğüne verilen “insani aranın” son gününde sıcak bir gelişme yaşandı.

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucunda “insani ara”nın 2 gün daha uzatılması konusunda mutabakata varıldığını belirtti.

Hamas da Telegram hesabından yaptığı açıklamada Katar ve Mısır’la, “insani ara”nın aynı şartlar altında 2 gün daha uzatılması konusunda mutabakata varıldığını doğruladı.

Bir açıklama da Beyaz Saray’dan geldi. Beyaz Saray, İsrail ile Hamas arasında ateşkesin 2 gün daha uzatılması kararını teyit ettiklerini duyurdu.

Hamas ile İsrail arasındaki 4 günlük “insani ara” 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) yürürlüğe girmişti.

Uzlaşıya göre Hamas’ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinlinin serbest bırakılması konusunda mutabakat sağlanmıştı.

İsrail ile Hamas arasındaki esir takası mutabakatı kapsamında şu ana kadar Gazze Şeridi’nden biri erkek, diğerleri kadın ve çocuk 40 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de Filistinli 117 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı.

SON DAKİKA HABERİ: Gazze'de ateşkes 2 gün daha uzatıldı - 1

İsrail Başbakanı Binyamin Netahyahu, Hamas’ın serbest bırakacağı her 10 İsrailli esire karşılık “insani aranın” bir gün uzatılmasına olumlu bakabileceklerini söylemişti. 

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise Gazze’de “insani ara” ile sonuçlanan diyaloğun sürdürülerek “tam insani ateşkese” dönüştürülmesi gerektiğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu