SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yunanistan NATO’ya meydan okudu – Son Dakika Türkiye Haberleri

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı Konseri’ne katılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Bu yıl ilk defa 30 Ağustos Zafer Bayramı tebrikatında milli mücadele kahramanlarımızın aile efradı da yer aldı. Biz maalesef tarihine yeteri kadar sahip çıkamayan bir milletiz. Halbuki ordumuzun nüvessilini teşkil eden Kara Kuvvetlerinin kuruluşunun 2231’inci yıl dönümünü geride bırakan dünyanın dört bir yanında devlet geleneğinin temellerine ilişkin her gün yeni bulgular elde eden bir milletiz. Hepsini bir kenara bıraktım Anadolu’daki varlığımızın kökenlerine ve devletlerimizin gücüne bile hakııyla nüfus edemediğimiz dönemler geçirdik. 

Aynı satih yaklaşımın milli mücadelemiz konusunda da yaşandığını itifar etmeliyiz. Anadolu’daki son devletimizin ilk asrını geride bırakmaya hazırlandığımız şu dönemde artık tartihimizi daha iyi öğrenmemizi ecdadımızı daha iyi anlamamızın önünde hiç bir mani kalmadığına inanıyorum.

Daha önce Sarıkamış’ta yapılan taarruzların istediğimiz sonuçlara ulaşmadığını biliyoruz. Büyük Taarruz makus talihimizi yenerek tarihi ve önemli bir dönüm noktasıdır. Milli mücadeleyi vatan topraklarını pis ayaklarıyla kirleten düşmanla yedi düvele karşı da yürüttük. 26 Ağustos sabahı ordumuz düşmanın çoğunu imha etmişti. Komutanlarımız cephenin içinde, savaşı idare ederken, Yunan ordusu emir almaya çalışıyordu. Biz vatanımızı savunma azmiyle mücadele ediyorduk.

YUNANİSTAN BİZİM SİYASİ, EKONOMİK MUHATABIMIZ DEĞİLDİR

Yunanistan dengimiz ve muhatabımız değildir. son günlerde yaşanan gelişmeler gerçeği herkesin önüne sermiştir. F-16 uçaklarımıza Rus menşeli S-300 tarafından radar kilidi atılmıştır. Düşmanca bir davranıştır. Hele bu uçak NATO görevi icra ediyorsa direkt NATO’ya yapılmış demektir. Aslında bize değil NATO ve müttefiklere meydan okumuştur.

Bu adımımız F-35 uçaklarının verilmemesinden, ambargolara maruz bırakılmaya varan fiili eylemlerle karşılanmıştı. Aynı Amerika’nın S-300 sistemlerinin harekete geçirilmesine nasıl tepki vereceğini merak ediyoruz. Biz F-35 ve S-400’leri aynı sistemde kullanmazdık. Sınır tanımayan Yunanistan’ın bu pervasızlığı yapacağından kimsenin şüphesi olmasın. Mesele Rus hava sistemleri ile ABD sistemlerini bir arada kullanmak değil Türkiye’dir. Talep ettiğimiz uçakların verilmesinin bizim için tek anlamı ülkemize karşı gösterilen dostluğun işareti olmasıdır. Bundan 11 yıl önce 2023 hedeflerimizi ilan ettiğimde kendi akıllarınca bizle dalga geçenler sahip olduğumuz üretim ve ihracat gücünde öncelik koşma gayretindedir. 2053 vizyonuyla ülkemizi dünyanın en üst seviyesine çıkarmayı planlıyoruz.

Son dakika gelişmesinin ayrıntıları birazdan ntv.com.tr’de…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu