SON DAKİKA HABERİ: Bakan Akar: Yılbaşından bu yana 4 bin terörist etkisiz hale getirildi – Son Dakika Türkiye Haberleri

Son dakika haberi! Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığının bütçe görüşmelerinde sınır güvenliği ve terörle mücadeleye ilişkin önemli mesajlar verdi.

Bakan Akar’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

1 Ocak’tan bugüne kadar hudutlarımızda 250 bin kişinin geçişi engellendi. 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar 37 bin terörist etkisiz hale getirildi. Bu yıl başından itibaren ise 4 bin civarında terörist etkisiz hale getirilmiştir.

PENÇE-KILIÇ HAREKATI

19 Kasım’da başlatılan Pençe-Kılıç dahil son dönemin en büyük, en kapsamlı ve en etkili kara ve hava operasyonları icra edilmektedir. Harekatta, terör hedefleri ateş altına alınmış, çok sayıda barınak, sığınak, mağara, tünel, depo ve sözde karargah tam isabetle imha edilirken, aralarında örgütün sözde yöneticilerinin de bulunduğu 364 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

KİMYASAL SİLAH İDDİASI

TSK, kimyasal silah-mühimmat geliştirmemekte, üretmemekte ve kullanmamaktadır. Envanterde anlaşmarla yasaklanmış olan hiçbir silah ve mühimmat asla bulunmuyor. Bunu ilk defa burada açıklıyoruz. 24 Kasım’da heyet teşkil ettik. Her şeye rağmen ne olur ne olmaz diye heyet gitti. İnceleme ve ölçümleri yaptı. Bunların hepsini derlediler, toparladılar, getirdiler. Burada Sağlık Bakanlığı’nın labaratuarına verdiler. Ve bunların hiçbirinde hiçbir şekilde kimyasal olmadığı raporu şu an elimizde. 

SURİYE’NİN KUZEYİNE KARA HAREKATI

Hiç kimse bizden sınırımızın dibinde yuvalanan teröristlere karşı müdamaha beklemesin. Bir operasyon teknik, taktik ve matematik konusudur. Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin ve asil milletimizin güvenliği için uygun yerde ve zamanda gerekli her türlü tedbiri almıştır, alacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

EGE VE DOĞU AKDENİZ’DEKİ GERGİNLİK

Kıbrıs, Ege ve Doğu Akdeniz’de hiçbir oldubittiye müsaade etmedik, etmeyeceğiz. Beklentimiz Yunan siyasi ve askeri şahısların kışkırtıcı tavırlarından derhal vazgeçmeleridir.”

Görüşmelerin ardından Milli Savunma Bakanlığı’nın 2023 bütçesi kabul edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu