Siyasette “Troll” Tartışması: Özgür Özel’in Bahsettiği Ebabil Harekâtı Nedir?

Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında “büyük bir dosya” açıklayacağını dile getirmişti. Özel, Soylu hakkındaki iddialarını dün (12 Ocak) Türkiye Büyük Millet Meclisinde düzenlediği basın toplantısında kamuoyu ile paylaştı. Özgür Özel, basın toplantısına Süleyman Soylu’nun siyasi geçmişi hakkındaki iddialarıyla başladı. Soylu’nun daha önce Genel Başkanlık görevini üstlendiği Demokrat Partiden, 2010 yılındaki referandum kampanyasında “evet” kampanyası yürüttüğü için ihraç edildiğini, Soylu’nun FETÖ’den dolayı “ilk sivil ihraç” olduğunu söyledi. Ancak Özel’in açıklamalarında en dikkat çeken bölüm, aynı zamanda siyasette “troll” tartışmalarını başlatan bölümdü. Özel’in iddiasına göre İçişleri Bakan Süleyman Soylu’ya bağlı, “Ebabil Harekâtı” ismi verilen troll ordusu, muhalif kesimlere yönelik sosyal medya çalışmaları yürütüyor, yapının finansmanı ise kamu kurumlarından alınan ihalelerle karşılanıyordu.

Özel’in dikkat çeken açıklamaları sonrası, Ebabil Harekâtı, Türkiye’deki önemli gündem maddeleri arasındaki yerini aldı. “Ebabil Harekâtı nedir,” son dönemin en popüler sorusu haline geldi. Gelin, siyasette troll tartışmalarını başlatan Ebabil Harekâtı nedir, birlikte bakalım…

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili Özgür Özel’in Türkiye Büyük Millet Meclisinde düzenlediği basın toplantısı, siyasette “troll” tartışmasını başlattı

Özel’in iddialarına göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya bağlı, Ebabil Harekâtı isimli yapı, aldıkları talimatlar doğrultusunda sosyal medyada gündem oluşturuyor. Öte yandan sosyal medyada, belirlenen muhalif isimleri hedef alacak şekilde faaliyetler yürütüyor, dezenformasyon, manipülasyon ve karalama faaliyetleri gerçekleştiriyor… Peki, Özel’in iddialarıyla gündeme gelen Ebabil Harekâtı tam olarak nedir, nasıl bir oluşum?

Özgür Özel’in iddialarına göre Ebabil Harekâtı, 8 bin kişiden oluşan bir troll ordusu!

ebabil harekâtı

İddiaya göre yapının faaliyetleri 25 kişilik “yönetici kadronun” yer aldığı kapalı Telegram kanalında belirleniyor. Daha sonra yapıya mensup olduğu ifade edilen 8 bin kişilik troll ordusu devreye giriyor ve Ebabil Harekâtı tarafından oluşturulan içerikler, sosyal medyada dolaşıma sokuluyor. Özel’in iddialarına göre Ebabil Harekâtı’nın başında Soylu’ya oldukça yakın bir isim var.

Özgür Özel, Ebabil Harekâtı isimli troll ordusunun başında “Emin Şen” isimli bir kişinin bulunduğunu açıkladı

Özel açıklamasının ilgili bölümünde “Süleyman Soylu İçişleri Bakanı olduğundan beri bir troll ordusu olduğunu biliyoruz. Süleyman Soylu’nun troll ordularının muhaliflere neler yaptığını biliyoruz da bir isimle başlayacağım. Adı Emin Şen. 4 Ekim 2016 tarihinden itibaren bakan danışmanıdır. Sosyal medyada ismi ’eminimsi’dir. Kendisi ’eminimsi’ olduğunu kabul etmiştir. Süleyman Soylu’nun il il dolaşıp trollük dersleri verdirdiği kişidir.” ifadelerini kullanarak, troll ordusunun başındaki ismin Emin Şen olduğunu dile getirdi.

Özel, ayrıca İçişleri Bakanlığının internet sitesine dayandırdığı iddialarında, Emin Şen isimli kişinin İçişleri Bakanlığında müşavir olarak çalıştığını ayrıca 2016’dan bu yana bakan danışmanı olarak faaliyet gösterdiğini dile getirdi.

Özel’in basın toplantısı sırasında İçişleri Bakanlığından, Emin Şen’in bakanlık çalışanı olmadığına dair bir açıklama geldi

ebabil harekâtı

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Sosyal medyada troll ordusu kurduğu iddia edilen Sn. Emin Şen, Bakanlık Müşaviri veya 657’ye tabi devlet memuru değildir. Bakanlığımız ve bağlı kuruluşların sosyal medya hesapları, ilgili birimlerin Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirlikleri tarafından yönetilmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Ancak Özgür Özel’in basın toplantısında paylaştığı ve İçişleri Bakanlığının internet sitesinde yer alan bilgilerde Şen’in bakanlık müşaviri olarak görev yaptığı yer alıyordu. Bir süre sonra bakanlığın internet sitesinde ilgili bölüme erişim sorunları meydana geldi. Ardından Şen’in yalnızca bakan danışmanı olarak görev yaptığı bilgisi paylaşıldı.

İçişleri Bakanlığı, internet sitesindeki ilgili bölümde yaşanan erişim sorunun yapılan güncellemeden kaynaklandığını açıkladı. Öte yandan Özgür Özel’in Süleyman Soylu’ya bağlı troll ordusunun başındaki isim olduğunu iddia ettiği Emin Şen, hakkındaki iddiaları yalanladı. Şen, bakanlık müşaviri olmadığını, yalnızca İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sosyal medya danışmanlığı yaptığını ifade etti.

“Ebabil Harekâtı’nın finansmanı kamu kaynakları ile sağlanıyor!”

ebabil harekâtı

Özel’in siyasette troll ordusu tartışmalarını başlatan açıklamalarında en dikkat çeken bölümlerden biri de, Ebabil Harekâtı’nın gelir kaynaklarına yönelik olan bölümdü. Özel’in iddialarına göre Ebabil Harekâtı’nın başındaki Emin Şen, “Native Teknoloji” ve “SM360” isimli iki şirketin sahibi. Özel’e göre bu şirketler, Soylu’nun bakan olduğu dönemlerde İçişleri Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından ayrıca bazı AKP belediyelerinden ihale alıyor. İhaleler yoluyla elde edilen gelir ise “troll ordusunu” yönetmek için kullanılıyor. Özel, şirketlerin bugüne kadar “buz dağının görünür kısmında” 23 milyon TL’lik iş aldığını belirtti.

Özel’e göre Jandarma ve Emniyete ait sosyal medya hesapları da Emin Şen tarafından yönetiliyor!

ebabil harekâtı

CHP Grup Başkan Vekili basın toplantısında, her iki kurumun sosyal medya hesaplarından yapılan bazı paylaşımlardaki yazı tipinin ve noktalama işaretleri aynı olduğunu dahası, paylaşımların aynı telefondan yapıldığını dile getirdi. Özel, Jandarma ve Emniyet hesaplarındaki paylaşımların Emin Şen tarafından yapıldığını ifade etti.

Özel, açıklamasının ilgili bölümünde “Bu tweetleri sizin benim paramla belediyelerden aldığı ihalelerle, Süleyman Soylu için oluşturulmuş bir trol ordusunun kumandanı, biz Soylu’yu eleştirdiğimizde polisimiz ve jandarmamızı Soylu’ya kalkan ediyor.” ifadelerini kullandı. Ayrıca “Şanlı Jandarma bunu yapar mı? Koca polis teşkilatı bunu yapar mı? Ama sen bir trolün eline verirsen hesapları ve hesaplar ele geçirilirse, bu hesaplardan birisi “Yunanistan’a giriyoruz,” “Allah göstermesin Cumhurbaşkanımıza suikast girişimi başarılı oldu,” diyerek hacklense ne olur o zaman? Eminimsi’nin arka cebinde geziyor bu hesaplar.” şeklindeki ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu