Sinan Oğan Kimdir? Neden MHP’den İhraç Edildi?

Ülkemiz için kritik öneme sahip 14 Mayıs Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ni geride bıraktık. Cumhurbaşkanı olabilmek için yarışan adaylardan hiçbiri, ilk turda geçerli oyların salt çoğunluğunu almayı başaramadı. Bu nedenle Türkiye’nin yeni cumhurbaşkanı, 28 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek ikinci tur seçiminin ardından belli olacak. İlk turda en yüksek oyu alan iki aday, Kemal Kılıçdaroğlu ve Recep Tayyip Erdoğan, ikinci turda bir kez daha karşı karşıya gelecek. ATA İttifakı cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’ın adaylık serüveni ise sona erdi.

Ancak Oğan ismi, siyasetin gündemini bir süre daha meşgul edecek gibi görünüyor. Çünkü ikinci turda Sinan Oğan’ın ve dolayısıyla seçmenlerinin hangi adayı destekleyecekleri seçimin sonucunu belirleyecek. Peki, ikinci tur için önemli bir ismi olarak dikkat çeken Sinan Oğan kimdir?

Sinan Oğan, 1967 yılında Iğdır’da dünyaya geldi

1989 yılında Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. 2009 yılında Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Üniversitesi uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi doktorası aldı. 1992-2000 yılları arasında Azerbaycan’da öğretim görevlisi olarak çalıştı. Oğan’ın siyasi kariyeri ise Milliyetçi Hareket Partisinde başladı…

ATA İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, 14 Mayıs seçiminde yüzde 5,20 oy almayı başardı

Evet, cumhurbaşkanı seçilebilmek için ihtiyacı olan oy oranın yakalayamadı, hatta yaklaşamadı bile. Ancak daha önceki söylemlerine bakılacak olursa, böyle bir beklentisi de yoktu. Türkiye’deki milliyetçi camia tarafından yakinen tanınan, geçtiğimiz yıllarda unutulan fakat 14 Mayıs seçiminin ardından tüm gözlerin üzerine çevrildiği, ikinci tur seçiminin “kilit ismi” olarak nitelendirilen Sinan Oğan kimdir, 28 Mayıs’ta hangi adayı destekleyebilir, yakından bakalım.

2011 seçimlerinde MHP Iğdır milletvekili olarak meclise girdi

sinan oğan

1 Kasım 2015 seçimlerinde MHP’nin büyük oy kaybı yaşamasının ardından genel başkanlığa aday olacağını açıkladı. Bu süreçte özellikle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin etrafında yer alan pek çok ismin tepkisini çekti. 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra yaptığı “MHP barajın altında kalabilir” açıklaması milliyetçi cenahtaki “Oğan tepkisinin” büyümesine neden oldu.

Bu süreçte Devlet Bahçeli, Oğan’ın partiden ihraç edilmesini istedi. Ancak Iğdır İl Disiplin Kurulu, Bahçeli’nin bu isteğini geri çevirdi. Daha sonra Merkez Disiplin Kurulu devreye girdi ve Sinan Oğan, MHP’de ihraç edildi.

Merkez Disiplin Kurulu kararı ile MHP’den ihraç edilen Sinan Oğan, mahkeme kararı ile partiye geri döndü

MHP içerisindeki siyasi çalışmalarını sürdüren Oğan, 2017 yılındaki referandum sürecinde bir kez daha Türk siyasetinin en çok konuşulan isimlerinden biri haline geldi. Oğan, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin oylanacağı referandum sürecinde Meral Akşener ve Ümit Özdağ gibi diğer muhalif MHP’liler ile birlikte hareket ediyor, bu isimlerle birlikte “Türk Milliyetçileri Hayır Diyor,” başlıklı toplantılar düzenliyordu.

2016 yılındaki MHP kongresinde bir kez daha genel başkan adayı olmak istedi ancak diğer muhaliflerle birlikte ihraç edildi

sinan oğan

Sinan Oğan, MHP’den önemli kopuşların yaşandığı bu dönemde diğer muhalif MHP’lilerden farklı bir yol izlemeyi seçti. Örneğin Ümit Özdağ ve Koray Aydın gibi milliyetçi camianın önemli isimleri Meral Akşener’in kuracağı partiye katılacaklarını açıklarken, Oğan “partisiz” kalmayı tercih etmişti.

Mahkeme kararı ile bir kez daha ihraç edildiği MHP’ye döndü. 2 defa ihraç edilmesine rağmen “başka bir partiye katılmayacağını, yeni bir parti kurmayacağını, davasına ve partisine sadık kalacağını” açıkladı.

ATA İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olarak 14 Mayıs seçiminde yarışan Oğan, seçimin ikinci tura kalmasına neden olan unsurlardan biri olarak gösteriliyor

sinan oğan

Bununla birlikte yaklaşık 3 milyon seçmenin oyunu almayı başaran Oğan, 28 Mayıs’ta yapılacak olan ikinci tur seçiminin de kilit ismi olarak nitelendiriliyor. Peki, Oğan ve taraftarları 28 Mayıs’ta hangi adayı destekleyebilir?

14 Mayıs’tan önce ikinci turun sonucunu belirleyeceklerini öne süren Oğan, hangi adayı destekleyecekleri konusunda seçmenlerine danışacaklarını dile getirmişti

sinan oğan

Ancak Oğan’ın hangi adayı destekleyeceği sorusana yanıt ararken, göz önünde bulundurulması gereken başka hususlar da var. Seçimden önce, “Bu seçimlerde HDP, HÜDAPAR kilit olmayacak, bu seçimin belirleyicisi Türk milliyetçileri olacak.” cümlesi üzerinden bir kampanya yürüten Oğan, seçimden kısa süre önce katıldığı bir programda “Masaya oturduğumuz taraflarla taleplerimizi konuşacağız. Tabii ki biz bedavadan ortak olmayacağız. Bakanlıklar gibi taleplerimiz olacak.” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu