Seçim Ertelenecek Mi? Kulislerde Neler Konuşuluyor?

Kahramanmaraş merkezli depremler 10 ilimizde binlerce vatandaşımızın yaşamını kaybetmesine neden oldu. Binlerce insanımız yaralandı, depremden etkilenen şehirlerimiz adeta yerle bir oldu! Tüm Türkiye’de büyük bir yıkıma ve üzüntüye neden olan felaketin ardından yanıtlanmayı bekleyen pek çok soru da ortaya çıktı. Bunlardan bir tanesi de seçimlerin yapılıp yapılmayacağı veya ne zaman yapılacağı. Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın “seçimler ivedilikle” ertelenmeli çıkışı ise, seçim tartışmasının başka bir boyuta taşınmasına neden oldu. Peki, seçim ve seçim tarihi hakkında iktidar ve muhalefet ne söylüyor, kulislerde neler konuşuluyor? Detaylara birlikte bakalım…

Kahramanmaraş depremlerinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremden etkilenen 10 şehirde olağanüstü hal ilan edildiğini açıklamıştı

Erdoğan’ın olağanüstü hal kararının daha önce 14 Mayıs’ta yapılacağı ilan edilen cumhurbaşkanlığı seçimlerini etkileyip etkilemeyeceği merak ediyordu. Bununla birlikte Bülent Arınç’ın kısa süre önce seçimler ivedilikle ertelenmeli çağrısı da seçim tartışmasını başka bir boyuta taşıdı.

Arınç, seçim tarihine yönelik açıklamasında seçimlerin 2023 kasım ayına ertelenebileceğini, 2024 yılındaki yerel seçimlerle birleştirilebileceğini veya yeni seçim tarihinin meclisteki uzlaşı sonunda belirlenebileceğini ifade etmişti.

Arınç’ın bu çıkışı, kamuoyunda “seçimlerin ertelenmesine yönelik zemin oluşturuluyor” düşüncesinin ortaya çıkmasına neden olmuş ve tepki çekmişti. Peki, Kahramanmaraş depremlerinin ardından seçimler zamanında yapılacak mı yoksa ertelenecek mi? Kulislerde neler konuşuluyor?

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) kulislerinde seçimlerin ertelenmesine yönelik bir çalışma olmadığı ifade ediliyor

AKP’li bazı yetkililerin konuyla ilgili “Bir yola çıktık, artık dönüşü olmaz. Seçim tarihi olarak 14 Mayıs açıklandı. Şu anda aynı yerdeyiz, gündemimizde seçim erteleme yok.” ifadelerini kullandığı söyleniyor. Bununla birlikte parti içerisinde, seçimlerin ertelenme olasılığının olup olmadığı da tartışılıyor. Öte yandan bazı parti yöneticilerine göre seçimlerin ertelenebilmesi ancak muhalefet ile uzlaşma yoluyla mümkün olabilir.

Bununla birlikte partideki bazı kurmaylar arasında, Erdoğan’ın şimdiye kadar meşruiyetini sandıktan aldığı, bu nedenle seçimlere gölge düşürmesi muhtemel bir kararın altına imza atmayacağı görüşü hakim. AKP yöneticileri, Arınç’ın seçim ertelensin çıkışına da temkinli yaklaşılıyor. Bazı AKP’li kurmaylar Arınç’ın görüşlerinin kişisel olduğunu ve kendisinin uzun süredir parti ile yakın bir ilişkisi olmadığını ifade ediyor.

İktidar ortağı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), muhalefetin “seçimden kaçtılar” algısı oluşturmasından endişe ediyor

seçim

Seçimlerin ertelenip ertelenmeyeceği hususunda MHP’nin tavrı büyük bir önem taşıyor. Bazı parti yetkilileri ise bu konunun henüz AKP ile görüşülmediğini, bu tür kararlar almadan önce sürecin gözlenmesi gerektiğini ifade ediyor.

Bununla birlikte parti kulislerinde, seçimler ertelenirse, muhalefetin “seçimden korktukları için depremi bahane ettiler” şeklinde bir algı oluşturabileceğine dair endişe olduğu konuşuluyor. Ayrıca bazı partililer, seçimleri ertelemenin, “devlette acizlik” şeklinde algılanabileceğini bu nedenle seçim tarihine karar vermeden önce her türlü ihtimalin hesaplanması gerektiğini ifade ediyor.

Cumhuriyet Halk Partisine göre seçimlerin ertelenmesi mümkün değil

seçim

CHP’li bazı yöneticiler, seçimin anayasanın 78. maddesinde sadece savaş nedeniyle ertelenebileceğine dair hüküm bulunduğunu hatırlatıyor. Buna karşı CHP kulislerine, böyle bir ortamda seçime gitmekten çekinen iktidarın Yüksek Seçim Kurulu vasıtasıyla seçimleri erteleme kararı almaya çalışabileceği konuşuluyor. Böyle bir kararın ise hukuki değil siyasi olacağı ve seçimlere gölge düşüreceği ifade ediliyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz gün yaptığı sosyal medya paylaşımıyla seçimlerin ertelenmesi düşüncesine sert bir karşılık verdi. Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a “seçimden korkma” çağrısında bulundu. Öte yandan bir parti yetkilisi ise “Bu ülkede 81 ilde OHAL varken seçimler yapılabildi. 10 ilde OHAL var diye seçimlerin yapılamaması gibi bir durum olmaz. Türkiye, bunun altından kalkar.” sözleriyle partinin bu konudaki tutumunu ifade ediyor.

İYİ Parti, seçimlerin zamanında yapılacağı beklentisine sahip

seçim

Parti içerisinde “iktidarın Yüksek Seçim Kurulu” eliyle seçim tarihini erteleme kararı almasının çok “zorlama” bir karar olacağı ifade ediliyor. Bunun yanı sıra TBMM’de bir uzlaşı olmadan seçimlerin ertelenmesine yönelik bir karar alınamayacağı ifade ediliyor.

İYİ Partideki bazı isimler ise seçimlerin 14 Mayıs’ta bile yapılabileceğini belirterek, “Milletin hayrına olan seçimin zamanında veya 14 Mayıs’ta yapılmasıdır. Türkiye bu süreci ancak yeni bir milli irade ile aşabilir.” ifadelerini kullanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu