Seçim Anketi Sonuçlarına Göre Hangi İsim Yarışı Önde Götürüyor?

14 Mayıs Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimlerine sayılı günler kaldı. Milyonlarca seçmen Kemal Kılıçdaroğlu, Recep Tayyip Erdoğan, Sinan Oğan ve Muharrem İnce arasında geçecek cumhurbaşkanlığı seçim yarışının sonucunu büyük bir merakla bekliyor. Elbette pek çok seçmenin, seçimin sonucuna dair kendi beklentisi ve öngörüsü var. Ancak bu kritik seçimin nasıl sonuçlanabileceği hakkında rasyonel değerlendirmeler yapabilmek için seçim anketi sonuçları büyük bir önem arz ediyor.

Çok sayıda araştırma şirketi, yaptıkları anket sonuçlarını yayınlamaya seçime az bir süre kala da devam ediyor. Üstelik seçim tarihi yaklaştıkça, kamuoyu ile paylaşılan sonuçlar özellikle kararsız seçmen üzerinde hayli etkili oluyor. Peki, son dönemde yapılan anket çalışmaları ne anlatıyor, hangi cumhurbaşkanı adayı yarışı önde götürüyor? Detaylara birlikte bakalım.

Aksoy Araştırma’nın nisan ayında gerçekleştirdiği anket çalışmasına göre Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy oranı yüzde 54,2

seçim anketi sonuçları

Aynı araştırmadaki seçim anketi sonuçları incelendiğinde Tayyip Erdoğan’ın yüzde 45,8 oy oranı ile Kılıçdaroğlu’nun gerisinde kaldığı görülüyor.

Optimar’ın nisan araştırmasında önde olan isim Tayyip Erdoğan. Erdoğan’ın oy oranı ise yüzde 48,6

Nisan ayının son döneminde gerçekleştirilen anket çalışmasında Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy oranı ise yüzde 44,1. Ayrıca Optimar’a göre Memleket Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, yüzde 4,3 oy oranıyla yarışa üçüncü sırada devam ediyor.

MAK Danışmanlık’ın nisan ayı araştırmasında Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 47,8’lik oy oranı ile birinci sıradaki isim

Tayyip Erdoğan, yüzde 43,7’lik oy oranı ile bu ankette de Kılıçdaroğlu’nun arkasında yer alıyor.

Yöneylem Sosyal Araştırmalar’ın nisan anketinde Kemal Kılıçdaroğlu, Tayyip Erdoğan’ın 5 puan önünde

seçim anketi sonuçları

Yöneylem’in seçim anketi sonuçları incelendiğinde Kılıçdaroğlu’nu yüzde 48,6, Erdoğan’ın ise yüzde 43 düzeyinde oy aldığı görülüyor. Öte yandan ArtıBir Araştırma ve TEAM tarafından yapılan anketlerde de önde olan isim Kemal Kılıçdaroğlu. ArtıBir Araştırma’nın nisan ayı anket çalışmasına göre Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı 49,4’lük oy oranına sahip. Aynı ankette Erdoğan’ın aldığı oy oranı yüzde 43,7.

Farklı araştırma şirketleri tarafından yapılan nisan ayı seçim anketi çalışmalarının büyük bir bölümünde Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarışı önde götürdüğü görülüyor

seçim anketi sonuçları

Geçmiş dönemdeki araştırmalar incelendiğinde mayıs ayında da seçmen davranışının, nisan ayındaki ile paralellik gösterdiği söylenebilir. Bir başka ifadeyle Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, uzun bir zamandır seçim yarışını önde götürüyor.

Bazı araştırmalara göre Kılıçdaroğlu ile Erdoğan arasındaki makas açılmış durumda ancak iki ismin birbirine yaklaştığı anketler de var

seçim anketi sonuçları

Gezici Araştırma’nın 1-2 nisan tarihlerinde gerçekleştirdiği anket çalışmasında Kılıçdaroğlu’nun yüzde 53,4, Erdoğan’ın ise yüzde 43,2 oy oranına sahip olduğu görülüyor. Yani iki ismin oy oranı arasındaki fark, 10 puandan daha fazla. Ancak iki adayın seçim yarışını “kafa kafaya” götürdüğü anketler de var.

Örneğin Metropoll Araştırma’nın nisan ayı seçim anketi sonuçlarına göre Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy oranı yüzde 42,6. Erdoğan ise yüzde 41,1 oy ile ikinci sırada. Yani iki aday arasında oldukça az bir oy farkı var. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu