Seçil Erzan Davasının İkinci Duruşmasında Neler Yaşandı?

Seçil Erzan adlı bankacının, aralarında futbol dünyasının ünlü simalarının da yer aldığı çok sayıda kişiyi, kamuoyunda Fatih Terim fonu olarak isimlendirilen yüksek kârlı fon vaadiyle dolandırdığı iddiasıyla gündeme gelen olay uzun süre konuşulmuştu. Fatih Terim, Arda Turan ve Emre Belözoğlu gibi ünlü isimlerin Erzan tarafından milyonlarca lira tutarında dolandırıldığı iddiası, son dönemin en önemli gündem maddelerinden biri haline gelmişti. Takip eden süreçte Seçil Erzan, dikkat çeken dolandırıcılık olayının asıl şüphelisi olarak tutuklanmıştı. İşte, kamuoyuna Seçil Erzan davası olarak yansıyan davada önemli bir gelişme yaşandı. Davanın ikinci duruşması bugün gerçekleştirildi, Erzan ikinci kez hakim karşısına çıktı. Gelin, merakla beklenen duruşmada neler yaşandı, birlikte bakalım.

Seçil Erzan’ın merkezinde yer aldığı dolandırıcılık olayı son günlerin en çok konuşulan konuları arasında

Bildiğiniz gibi Erzan’ın, aralarında futbol ve iş dünyasından ünlü isimlerin de yer aldığı çok sayıda kişiyi yüksek kârlı fon vaadiyle dolandırdığı ve milyonlarca liralık vurgun yaptığı iddia ediliyordu. Son dönemin bu en dikkat çekici dolandırıcılık olayı, kamuoyunda Fatih Terim fonu olarak isimlendirilmişti.

Fatih Terim, Arda Turan ve Emre Belözoğlu gibi isimlerin mağdur olarak yer aldığı dolandırıcılık olayının ortaya çıkmasının ardından Seçil Erzan tutuklanmıştı

Seçil Erzan hakkında resmi belgede sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık gibi suçlardan 69 yıldan 266 yılı kadar hapis istemiyle bir dava açılmıştı. Tüm Türkiye’nin yakından takip ettiği dava Seçil Erzan davası olarak isimlendirildi.

İşte Seçil Erzan davasında oldukça önemli bir gelişme yaşandı. Erzan, bugün ikinci kez hâkim karşısına çıktı

seçil erzan davası

Dolandırıcılık olayında isimleri mağdur olarak geçen kişilerin de duruşmaya katılacağı yönündeki beklentiler sebebiyle dava “büyük yüzleşme” olarak da anılıyordu. Ancak Fatih Terim, Arda Turan ve Emre Belözoğlu çeşitli gerekçelerle duruşmaya katılmadı.

Fatih Terim’in kızı Buse Terim ise tanık olarak duruşmada yer alan isimler arasındaydı

seçil erzan davası

Peki, milyonların yakından takip ettiği duruşmada neler yaşandı?

seçil erzan davası

İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan ancak duruşma salonunun yetersiz olmasından dolayı, daha büyük olan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda görülen dava, salonda bulunanların kimlik tespitlerinin yapılmasıyla saat 11.10’da başladı. Elbette davada en çok merak edilen şey ikinci kez hâkim karşısına çıkan Seçil Erzan’ın ne nasıl bir savunma yapacağıydı.

Çeşitli basın yayın organlarına yansıyan haberlere göre mahkeme başkanı Erzan’da “her şeyi en baştan” anlatmasını istedi

seçil erzan davası

Erzan’ın, 2010 yılından başlayan bir sürecin sonunda işlerin nasıl Fatih Terim fonu olarak adlandırılan dolandırıcılık sistemine evrildiğini anlattığı ifade ediliyor. Davadaki baş şüpheli konumunda bulunan Erzan’ın, yıllar boyunca pek çok kişiye para kazandırdığını belirttiği, bu süreçte kendisinin ise borç batağına sürüklendiğini dile getirdiği söyleniyor. Ayrıca Erzan’ın duruşmada, tüm bu süreçte hiç kimseye bir taahhütte bulunmadığını söylediği aktarılıyor.

Erzan’ın savunmasında en çok dikkat çeken ifadesi ise “Öyle bir an geldi ki ne olur artık bana para vermeyin diye yalvarıyordum” olmuş. Hâkimin, “Almasaydın o zaman sen de” sözleri üzerine Erzan’ın “Açığım çoktu” yanıtı verdiği ifade ediliyor. Öte yandan Erzan’ın mahkemede “Semih Kaya’ya bu kadar fazla para vermeseydim sistem çökmeyecekti” dediği belirtiliyor. 

Davayı takip eden basın mensupları, Seçil Erzan’ın savunmasını yaptığı sırada zaman zaman göz yaşlarına hakim olamadığını dile getiriyor

seçil erzan davası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu