Samandağ Biberi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Türkiye genelinde her yörede birbirinden sağlıklı besinler üretiliyor. Buna göre bu gıdaların da yararları saymakla bitmez. Peki samandağ biberinin faydaları nelerdir? Samandağ biberi acı mıdır?

Samandağ biberi ise halk arasında Antakya biberi olarak da adlandırılır. Samandağ biberi Hatay’ın Samandağ ilçesinde yetiştiği için adı Samandağ biberidir. Samandağ biberinin sağlığa da pek çok faydası bulunmaktadır. İlkbahardan yaza geçiş döneminde yetişen Samandağ biberinin sağlığa pek çok faydası vardır. 

SAMANDAĞ BİBERİ NEDİR?

Hatay’ın Samandağ ilçesinde yetişen Samandağ biberi son yıllarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Özellikle kilo vermeye yarayan Samandağ biberi ilkbahar mevsiminden yaz mevsimine geçiş döneminde yetişir. Bu biberler sert ve etli bir yapıya sahiptir. Uzun, etli ve koyu renkli bir yapıya sahip olan Samandağ biberinin yararları saymakla bitmez. Buna göre Samandağ biberi yağ yakıcı bir etkiye sahiptir. 

Şifa deposu olan Samandağ biberi midedeki sindirimi de kolaylaştırır. Lif içeriği yüksek olan bu biber çeşidi kabızlığı da gideriyor. Güçlü bir antioksidan olan Samandağ biberi kalp hastalıklarına iyi gelmektedir. Samandağ biberi genel olarak kanser türlerini de önleyici bir etkiye sahiptir. Samandağ biberi genel olarak bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.  

SAMANDAĞ BİBERİ ACI MIDIR? 

Biber çeşitleri genellikle tatlı ve ya acı diye ikiye ayrılır. Buna göre biberlerin kullanım alanları da farklılık gösterir. Samandağ biberi genel olarak Türkiye genelinde yetişen yerel en acı biber olarak bilinmektedir. Bu nedenle Samandağ biberi metabolizmayı da güçlendirir. İçerisindeki acı miktarı nedeni ile Samandağ biberi bağırsakların da daha iyi çalışmasını sağlar. 

Kabızlık problemi çeken kişiler günde en az iki defa Samandağ biberi yemeliler. Bu sayede acı biber kabızlığı da önlemektedir. Samandağ biberini acıya dayanıklı bünyeler tüketebilir. Onun dışında Samandağ biberi çok acı olduğu için de dikkatli bir şekilde tüketilmelidir.  

SAMANDAĞ BİBERİNİN FAYDALARI NELERDİR? 

En acı biberlerden birisi olması ile bilinen Samandağ biberinin sağlığa da pek çok faydası bulunmaktadır. Yüksek miktarda C vitamini içeren Samandağ biberi vücudun bağışıklık sistemini dengeler. Buna göre özellikle soğuk kış aylarında grip ve nezle gibi hastalıkların başlangıcında döneminde Samandağ biberi tüketmek hastalıkların ilerlemesini de önler. Samandağ biberi damarlarda pıhtılaşan kanı çözerek genel ağrıları da giderebilir. 

Metabolizmayı hızlandıran Samandağ biberi lif içeriği yüksek olduğu için kabızlığı gidermektedir. Cildin parlak ve sağlıklı bir şekilde görünmesini sağlayan Samandağ biberi kolesterol seviyesini de düşürmektedir. Samandağ biberi yağ yakma özelliği nedeniyle hızlı bir şekilde kilo verilmesini sağlar. Akciğer sağlığı için önemli olan Samandağ biberinin balgam söktürücü bir özelliği de bulunmaktadır. Samandağ biberi vücudu hastalıklara karşı korumaktadır.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu