Salebin Faydaları Nelerdir?

Özellikle kışın tercih edilen salep, tam bir şifa deposu! Öksürüğe ve bronşite iyi geliyor, sindirim sistemini düzenliyor, enerji veriyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Salebin faydaları neler? Salebin yararları nelerdir? Salep neyden yapılır?

Şifa deposu salep, faydaları ile özellikle soğuk havalarda tercih haline geliyor. Öksürüğe ve bronşite iyi geliyor, sindirim sistemini düzenliyor, enerji veriyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Peki salebin diğer faydaları neler? Salebin yararları nelerdir? Salep neyden yapılır? Salep nasıl yapılır?

SALEP NEYDEN YAPILIR?

Kış denince akla ilk gelen içeceklerden olan salep neyden yapılır? Salebin içeriği nedir? Bol sütlü ve tarçınlı, mis kokulu salepler neyden üretiliyor? Tadı ve kokusu eşsiz salebin kaynağı da en az salep kadar mis kokulu, rengarenk çiçekler…

Salep içeceği, adını aldığı sahlep bitkileriden oluşur. Sahlep tek bir bitki veya çiçek değildir. Sahlep, yabani orkidelerin genel adıdır. 

Pembe, kırmızı, mor çiçekli bu yabani orkidelerin hemen hepsinin kökünde salep yapımında kullanılan yumrular yer alır. Bu nedenle de orkideler sahlep olarak adlandırılır.

SALEP NASIL YAPILIR?

Soğuk kış günlerinde çarşı pazarı saran tarçın kokusu, salep zamanını haber verir. Peki salep nasıl yapılır? Salebi nasıl yapabiliriz?

Faydaları saymakla bitmeyen salep, soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi. Orkide çiçeklerinin köklerinden elde edilen toz, sütle birlikte kazalarda kaynatılır. Ardından daha dumanı tüterken tarçınla servis edilir. 

SALEBİN YARARLARI NELERDİR?

Salebin faydaları nelerdir? Salep tüketmenin vücudumuza yararları neler?

-Öksürük, boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklarda yardımcı olur. Balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır.

-Göğüs tıkanıklığını gidermeye yardımcı olur ve bronşiti engeller.

-Bağırsak hareketlerini düzenlemesinin sayesinde, kabızlık ve ishalin tedavisinde fayda sağlar.

-Mide yanması, gaz, şişkinlik ve hazımsızlık gibi sindirim problemlerinde yardımcı olur. 

-Sivilce ve döküntü gibi cilt sorunlarının tedavisinde yardımcı olur.

-Cildi sıkılaştırır ve parlaklık verir.

-Karbonhidrat içermesi sayesinde enerji verir.

-Tok tutmaya yardımcı olan salep, tatlı ihtiyacını da azaltır. Bu özelliği sayesinde kilo vermek isteyenlerin diyetlerinde tatlı isteğini azaltmak için kullanabilecekleri bir içecek olmuştur.

-Cinsel gücü arttırır, erkeklerde iktidarsızlık sorununu ortadan kaldırmaya yardım eder.

-Zihni güçlendirir.

-Regl kanamalarının düzene girmesine yardım eder.

-Hemoroidi önlemede ve tedavi etmede yardımcı olur.

-Bağırsak solucanlarının düşürülmesinde yardım eder.

-Süt ile hazırlanan salep, kalsiyum ve protein kaynağı olmaktadır.

-Salep, üstüne dökülen tarçınla da hem sıcak kış günlerimizin keyfi olarak hem de sağlığımıza faydasıyla mutfağımızda önemli bir yere sahip olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu