Sağlıklı Birey Olmanın Mutlulukla İlişkisi Var

Bireylerin sağlıklı gelişimini tek başlarına tamamlayamayacağını söyleyen Psikiyatri Uzmanı Dr. Güngör Meydan, ‘Ailenin mimarı olan ebeveynlerin ruhsal olarak sağlıklı olmaları mutlu aileleri oluşturacak, mutlu aile de toplumda sağlıklı bireylerin var olmasını sağlayacaktır’ şeklinde konuştu.

BİREY TEK BAŞINA GELİŞİMİNİ TAMAMLAYAMAZ

Ailenin, biyolojik yapıyla birlikte ruhsal yapının da temelini oluşturduğunu söyleyen Psikiyatri Kliniğinden Uzman Dr. Güngör Meydan, ebeveyn ve çocuklardan oluşan çekirdek aile toplumun temeli olduğunu belirtti. Uzman Dr. Güngör Meydan, ‘Bireyin gelişmesi, olgunlaşması için bir aileye sonra da topluma ihtiyacı vardır. Yani birey tek başına sağlıklı gelişimini tamamlayamaz’ şeklinde konuştu.

ÇOCUKLAR EBEVEYNLERİNİ KENDİLERİNE ROL MODEL ALIRLAR

Çocuklar genelde ebeveynlerini model alma yöntemiyle öğrendiğinin altını çizen Uzman Dr. Güngör Meydan, sağlıklı bir ailenin bireyin gelişiminde oynadığı rolü şu şekilde anlattı:

‘Çocuklar ailede sevgiyi, şefkati, değeri, saygıyı, güveni görürlerse ruhsal yapının temelini oluşturan bu kavramları öğrenirler, içselleştirir ve kendi ilişkilerinde kullanabilirler. Bu kavramlar bireylerde çevreyle sağlıklı ilişki kurmada yol gösterici olur. Evliliklerde çift ilişkileri çatışmalı ise ebeveyn rollerini yerine getirmede de zorluklar yaşandığı yapılan çalışmalar ile gösterilmiştir.

Ebeveynlerdeki zor kişilik örüntüleri, ruhsal bozukluklar veya ailenin yaşadığı ekonomik, sosyal, kültürel gibi dışsal sorunlar işlevsel aile yapısını bozacağı için şiddetin, öfkenin, sevgisizliğin hakim olduğu çatışmalı ilişkiler ortaya çıkaracaktır. Ebeveynler sorunlarını şiddetle öfkeyle kavgayla çözmeye çalışırken çocuklar yine onları rol model alacak, kendi ilişkilerini de bu şekilde kuracaklardır’ dedi.

AİLE KİŞİNİN TAZELEYEBİLECEĞİ YERDİR

Virginia Satir’ın sözlerini de hatırlatan Uzman Dr. Güngör Meydan, ‘Ailenin mimarı olan ebeveynlerin ruhsal olarak sağlıklı olmaları mutlu aileleri oluşturacak, mutlu aile de toplumda sağlıklı bireylerin var olmasını sağlayacaktır. Aile terapilerinin annesi olarak bilenen Virginia Satir der ki; aile, diğer her şey aksasa bile kişinin sevgi, anlayış ve destek görebileceği kendini tazeleyebileceği ve dış dünyayla daha etkili şekilde mücadele etmek için yenilenebileceği bir yer olabilir’ şeklinde konuştu.

İLİşKİLİ HABERLER Doğru Yemeklerle Mutlu Olmak Mümkün

Doğru Yemeklerle Mutlu Olmak Mümkün

Mutlu Olmak İçin İp Uçları

Mutlu Olmak İçin İp Uçları

Daha Sağlıklı Olmak İçin Arkadaşlarınızla Vakit Geçirin

Daha Sağlıklı Olmak İçin Arkadaşlarınızla Vakit Geçirin

Çerofobi Nedir? Mutlu Olma Korkusu Belirtileri Nelerdir?

Çerofobi Nedir? Mutlu Olma Korkusu Belirtileri Nelerdir?

İLİşKİLİ GALERİLER Daha Mutlu Olmak İçin Ne Gerek?

Daha Mutlu Olmak İçin Ne Gerek?

Eğlenmek ve Mutlu Olmak İster misiniz?

Eğlenmek ve Mutlu Olmak İster misiniz?

Mutlu Olmanızı Sağlayan Besinler

Mutlu Olmanızı Sağlayan Besinler

Mutlu Olmak İçin Bu Besinleri Tüketin

Mutlu Olmak İçin Bu Besinleri Tüketin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu