Sağlık Bakanlığı ‘Temaslı Takibi Rehberi’

Koronavirüsle mücadelede kovid-19 virüsüne yakalananlar kadar virüsü taşıyanlarda oldukça önemli. Sağlık Bakanlığı bu bağlamda ‘Temaslı Takibi Rehberi’ni güncelledi.

Koronavirüsle mücadelede canla başla çalışan Sağlık Bakanlığı’ndan son dakika haberi geldi. Kovid-19 virüsüyle mücadelede virüsü yayma konusunda taşıcı ve temaslı olanlar için ‘Temaslı Takibi Rehberi’ güncellendi.

Sağlık Bakanlığı, koronavirüsle mücadelede çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Yeni normalleşme çalışmaları kapsamında açıklamalar yapan Sağlık Bakanlığı, ‘Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlenimi ve Filyasyon Rehberi’ güncellendi.

Bir önceki bildiride temaslılar için, 10 gün olan karantina süresi 14 gün olarak revize edildi. Bu kişilerin karantinası daha önce 7. günde yapılan test sonucu negatif çıkarsa sonlandırılıyordu. Yeni rehberde test için bekleme süresine 10 gün daha eklendi. Varyant tespit edildiğinde de karantina süresi 14 gün olarak belirtildi. Karantina süreci test sonucu ne çıkarsa çıksın değişmeyecek.

AŞI OLAN TEMASLILAR DA KARANTİNAYA ALINACAK

Güncellemede aşıyla ilgi yeni revizelerde yer alıyor. Aşı olanlara daha önce temas durumunda karantina gerekmiyordu ancak yeni rehbere göre ise yakın temaslı olurlarsa onlar da 14 gün karantinaya alınacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu