Safra Kesesi Rahatsızlıklarında Tedavi İhmal Edilmemeli

Safra kesesinin karnın sağ üst tarafında yer alan karaciğerin alt yüzüne yapışık, küçük armut şeklinde bir organ olduğunu aktaran Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Volkan Kınaş, ‘Safra, karaciğerde üretilerek bağırsağa dökülen bir salgıdır. Yağların ve yağda eriyen vitaminlerin emiliminde rol oynar. Bazı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını, atılımını sağlar. Küçük bir kanalla ana safra kanalına bağlantılıdır. Başlıca görevi ise karaciğerin ürettiği safranın bir kısmını -açlık dönemlerinde- ana safra kanalından emerek depolamak, yoğunlaştırmak ve sindirim sırasında yeniden bağırsağa salgılanmaktadır’ dedi.

SAFRA KESESİ RAHATSIZLIKLARINDA TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Safra kesesi rahatsızlıklarında tedavi yöntemlerine dair önemli bilgiler de paylaşan Kınaş, ‘Safra kesesi sorunlarında hastalarda genel olarak şişkinlik, hazımsızlık, yağlı yemeklere tahammülsüzlük, yemeklerden sonra bulantı gibi dispeptik yakınmaları olur ve sağ üst tarafta karın ağrısı olur. Ani gelişen safra kesesi iltihabının ağrısı bir süre sonra kendi kendine geçebilir. Ancak hastada hiçbir iltihap belirtisi görülmese, sadece safra kesesi taşlarına rastlansa bile en çok tercih edilen tedavi yöntemi kolesistektomidir. Kolesistektomi, safra kesesinin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Kolesistektomi, safra taşlarının neden olduğu biliyer kolik, kolesistit, pankreatit ve kolanjit gibi ağrı ve komplikasyonlar başta olmak üzere biliyer diskinezi ve safra kesesi kanseri durumlarında da tavsiye edilen bir tedavidir’ ifadelerini kullandı.

MUTLAKA DOKTORA BAŞVURUN

İlaç tedavisinin yalnızca safra kesesi iltihabının belirtilerini azaltacağını belirten Opr. Dr Volkan Kınaş, açıklamasını şu şekilde tamamladı:

‘Hastaya sıvı, antibiyotik ve ağrı kesici verilir. Bu hastalarda ultrasonografide safra kesesinde taş, çamur, iltihap saptanması durumunda kapalı dediğimiz laparoskopik olarak safra kesesi ameliyatı yapılır. Bu süreçleri detaylı olarak Genel Cerrahi Uzmanı hastaya bilgi olarak vermektedir.’

İLİşKİLİ HABERLER Safra Kesesini Tertemiz Yapan Formül

Safra Kesesini Tertemiz Yapan Formül

Safra Kesesini Ağrısını Tek Bir Sebzeyle Yok Edin!

Safra Kesesini Ağrısını Tek Bir Sebzeyle Yok Edin!

Safra Kesesini Tertemiz Yapıyor!

Safra Kesesini Tertemiz Yapıyor!

Safra Kesesi Taşı Belirtisi

Safra Kesesi Taşı Belirtisi

İLİşKİLİ GALERİLER Coronavirüsünde Nadir Görülen Belirtiler

Coronavirüsünde Nadir Görülen Belirtiler

Coronavirüsün Çocuklar Üzerindeki İlk Belirtisi Buymuş!

Coronavirüsün Çocuklar Üzerindeki İlk Belirtisi Buymuş!

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak Paraziti Belirtileri

Bağırsak Paraziti Belirtileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu