Rusya Seferberlik İlan Ettikten Sonra Ülkeden Kaçışlar Hız Kazandı

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş uzun bir süredir devam ediyor. Tüm dünyanın gözleri önündeki bu savaş haliyle başta Rusya ve Ukrayna olmak üzere neredeyse dünyadaki bütün ülkeleri etkiliyor. Avrupa’da enerji, dünyada gıda krizi derinleşmeye devam ediyor. Savaş bazı ilginç ve trajik olayların yaşanmasına da neden oluyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün kısmi seferberlik ilan edildiğini açıkladı. Böylece Rusya’da II. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez seferberlik ilan edilmiş oldu. Putin’in seferberlik karanın ardından, binlerce Rus ülkesini terk etmeye başladı! Bu nedenle Rusya’dan yurt dışına uçak biletleri neredeyse tamamen tükendi. Uçak bileti bulabilen Ruslar ise astronomik rakamlarla karşılaştı! Detaylara birlikte bakalım…

Putin, Ukrayna’da devam eden savaş nedeniyle kısmı seferberlik ilan edildiğini açıkladı

rusya

Rusya Devlet Başkanı, Ukrayna’da işgal ettikleri toprakların güvenliğini sağlamak için bu kararın acilen alınması gerektiğini belirtti. Ayrıca yaptığı konuşmada Rusya’nın, toprak bütünlüğü için ellerindeki bütün imkânları kullanabileceklerini ifade etti. Bu söylemler, dünya kamuoyunda “nükleer silah tehdidi” olarak da algılandı!

Seferberlik kararı ile ordunun yedek birlikleri de göreve çağrılabilecek

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, kısmı seferberlik kapsamında 300 bin kişinin askere çağrılacağını söyledi. Bununla birlikte yalnızca profesyonel askerlik deneyimine sahip olan kişiler askere çağrılacak ve öğrenciler seferberlik kapsamının dışında tutulacak.

Putin’in seferberlik ilanına karşı Avrupa Birliği yeni yaptırımlar uygulayacak

rusya

Putin tarafından yapılan seferberlik ve nükleer silah kullanıma ilişkin açıklamaların ardından Avrupa Birliği ülkeleri yeni yaptırım kararları alınacağını duyurdu. Buna göre Rusya vatandaşlarına ve bazı sektörlere yeni yaptırımlar uygulanacak. Ayrıca Avrupa Birliği’nin Ukrayna’ya silah yardımı da devam edecek.

Seferberlik ilanı Rusya’da da tepki çekti

rusya

Putin’in konuşmasının ardından Rusya’nın farklı bölgelerinde çok sayıda savaş karşıtı gösteri düzenlendi. Başta Moskova ve St. Petersburg olmak üzere farklı şehirlerde yaşayan Rus vatandaşları bu eylemlere yoğun bir ilgi gösterdi. Bu iki şehirde en az 1000 kişinin gözaltına alındığı ifade edildi.

Seferberlik ilanının ardından, çok sayıda Rus vatandaşı ülkeyi terk etmek için harekete geçti. Bu nedenle Rusya’dan yurt dışına tek yön uçak biletleri tükendi!

rusya

Özellikle de askere alınıp Ukrayna’ya gönderilmekten endişe eden genç kesim uçak biletlerine yoğun ilgi gösterdi. Rusya vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği Türkiye ve Ermenistan’a uçak bileti bulmak imkânsız hâle geldi. Öte yandan Sırbistan, Azerbaycan ve Gürcistan gibi ülkelere de yoğun bir Rus göçü yaşanıyor.

Uçak biletlerine artan talep, bilet fiyatlarının fırlamasına neden oldu

rusya

Örneğin Moskova’dan İstanbul’a uçmanın bedeli 1.110 avrodan daha fazla. Oysa Putin’in seferberlik ilanından önce bu fiyat 350 avro civarındaydı! Ayrıca yine Moskova’dan Dubai gibi görece uzun süren uçuşların fiyatları ise 9.200 avro seviyelerine yükseldi! Seferberlik nedeniyle artan endişe ve paniğin ilerleyen günlerde de çok sayıda Rus vatandaşının ülkesini terk etmesine neden olacağı düşünülüyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu