Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Moskova’da barış anlaşmasını görüştü – Son Dakika Dünya Haberleri

 “AZERBAYCAN-ERMENİSTAN İLİŞKİLERİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ SÜRECİNDEN YANAYIZ” 

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov da Ermenistan ile ilişkilerin iyileştirilmesinin önemine işaret ederek “Azerbaycan ve Ermenistan arasında savaş sonrası durumun iyileştirilmesi ile ilgili süreçten yanayız. Bu süreç çeşitli yollardan oluşuyor. Biz de bu yollardaki tüm çalışmaların aynı anda yürütülmesinden yanayız. Tüm bu yollar birbirini tamamlıyor.” dedi.

Bu konudaki müzakere sürecinde duraklamanın gözlemlendiğini belirten Bayramov, bugünkü görüşmelerin verimli olacağını umduğunu belirterek “Ermenistan heyetiyle barış anlaşmasına ilişkin konuların alınması için güzel bir imkan var.” diye konuştu.

 “BARIŞ ANLAŞMASININ BAZI MADDELERİ ÜZERİNDE İLERLEME KAYDEDİLDİ”

Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan ise Azerbaycan ile ilişkilerin iyileştirilmesi sürecine ilişkin, “Barış anlaşmasının bazı maddeleri üzerinde ilerleme kaydedildi. Ayrıca diğer konularda, özellikle de ulaşım koridorlarının açılması, Almatı Anlaşması doğrultusunda sınırların belirlenmesi süreci ile ilgili de anlayışın sağlandığı yönünde işaretler var.” ifadelerini kullandı.

İleride gerilimin artmasına izin verilmemesi gerektiğini belirten Mirzoyan; Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin yaptığı üçlü anlaşmalara bağlı kaldıklarını vurguladı.

Üçlü görüşme öncesi, Lavrov, Azerbaycan ve Ermenistan bakanlarıyla ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi. Üçlü görüşmenin ardından da Azerbaycan ile Ermenistan bakanları ikili görüşme yapacak.


…’yi sosyal medyadan takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu