Ramazan öncesi ete şap zammı!

Erzurum Güncel- Şap salgını için tedbirleri artıran Tarım ve Orman Bakanlığı, şehirlerarası hayvan naklini de yasakladı. Alınan önlemler Ramazan ayı öncesi et fiyatlarını etkiledi. Şimdiden yüzde 15 oranında zamlanan Erzurum’da fiyatların önümüzdeki günlerde yükselmesinden endişe ediliyor.

Manolya Bulut-Pusula

Türkiye genelinde şap hastalığı ile mücadele kapsamında vaka tespit edilen 8 işletmenin karantinaya alınmasının ardından, tüm hayvan pazarları da kapatılmıştı. Tedbirleri üst düzeye çıkaran Tarım ve Orman Bakanlığı, şehirlerarası hayvan naklini yasaklandı.

Bakanlığın konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Irak’ta şap hastalığıyla ilgili gelişmelerin ortaya çıkması üzerine, Avrupa Birliği Şap Hastalığı ile Mücadele Komisyonu koordinasyonunda Numune Gönderme ve Test Etme Protokolü çerçevesinde, Bakanlığımıza bağlı Şap Enstitüsü Müdürlüğümüze incelenmek üzere farklı mahallerden numuneler gönderilmiştir.

Enstitümüzce, bir numunenin, daha önce ülkemizde rastlanmayan SAT-2 serotipi olduğu tespit edilerek etken izole edilmiş ve ülkemizde bu serotipe karşı aşı üretimi için çalışmalara ivedilikle başlanmış, İl Müdürlüklerimizin yanı sıra tüm paydaşlar konuyla ilgili uyarılmıştır. Bakanlığımızca, hastalığın ülkemize sıçramasının engellenebilmesi için ilgili kurumlarla derhal iletişime geçilerek, sınır gözetim ve yol kontrol faaliyetlerinin artırılmasına ilişkin gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır.

“Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’ne gerekli bildirim yapıldı”

Sahada titizlikle yürütülen çalışmalar neticesinde, SAT-2 serotipi şap hastalığını taşıyan ilk vaka tespit edilmiştir. Halihazırda hastalık görülen 8 işletmede kordon-karantina dahil olmak üzere tüm tedbirler alınmıştır. 8 Mart 2023 tarihinde de Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’ne gerekli bildirimde bulunulmuştur.

Aşı üretildi

Şap Enstitü Müdürlüğümüz tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde ise SAT-2 serotipine karşı aşı üretilmiş ve 9 Mart 2023 tarihi itibarıyla kullanıma hazır hale getirilmiştir. Bu gelişmeler üzerine toplanan Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi tarafından hastalığın yayılmasını önleyici tüm tedbirler alınmış olup, kesim, ithalat ve ihracat amaçlı yapılan sevkler dışında, şap hastalığına duyarlı tüm hayvan hareketleri (il içi ve il dışı) ilkbahar şap aşılama kampanyası süresince ülke genelinde durdurulmuştur.

SAT-2 serotipi şap hastalığına ilişkin tüm gelişmeler ilk andan itibaren Bakanlığımızca yakından takip edilmekte olup gerekli tüm önlemler alınmaktadır. Ülkemizde ilk defa görülen bu serotipe karşı ivedilikle aşı üretimini tamamlayan Bakanlığımız, büyükbaş hayvan varlığımızın tamamının aşılanması için gerekli çalışmaları süratle yürütmektedir.”

Yollarda denetimler başladı

Öte tandan Bayburt İl Jandarma Komutanlığı koordinesiyle Bayburt İl Orman Müdürlüğü bünyesindeki veteriner hekimlerce yol kontrolleri yapıldı. Herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmayan uygulamada, 7 farklı noktada, şimdiye kadar 15 araç denetlenirken, veteriner hekimlerce şap hastalığı hakkında sürücülere yönelik bilgilendirme faaliyetinde bulunuldu.

Ramazan öncesi şap zammı

Ülke genelinde şap hastalı ile mücadele için alınan önlemler, Ramazan ayı öncesi et fiyatlarını etkiledi. Şimdiden yüzde 15 oranında zamlanan Erzurum’da fiyatların önümüzdeki günlerde yükselmesinden endişe ediliyor.

Kentte karkas et fiyatı ortalama 165 TL’den satışa çıkarılıyor. Erzurum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Oral, “Erzurum’da son 15-20 günlük süreçte et fiyatları yüzde 15 arttı.  Çok ciddi fiyat artışını şimdilik öngörmüyoruz. Zam oranının bu şekilde kalacağını temenni ediyoruz. Aşılama ve dezenfeksiyon çalışmalarına çok hızlı bir şekilde başlandı. Alınan tedbirler de gayet yerinde. O nedenle hastalık durdurulursa yakın zamanda pazarların yeniden açılır, hayvan nakilleri yeniden başlarsa gerçekleşen zam oranı bu seviyede kalır” dedi.

Erzurum’da vakaya rastlanmadı

Erzurum Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce rutin olarak yılda 1,5 milyon doz şap hastalığına karşı aşılama çalışması yapılıyor. SAT-2 serotipinin Türkiye’de görülmesinin ardından tedbiren hayvan pazarlarının kapatıldığı kentte dezenfeksiyon işlemleri tamamlandı. Şehirde SAT-2 serotipi taşıyan hayvan tespit edilmedi. İl Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, şüpheli durumu olan hayvanlardan numune almak üzere saha çalışmalarını yürütüyor.

Kaynak: GazeteGüncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu