Radyoaktif İlaçlar Nedeniyle Çenesi Parçalanan Eben Byers’ın Trajik Hikayesi

20. yüzyılın başlarına, yani modern tıptan öncesine kadarki dönem oldukça ilginç ve tartışmalıydı. Bugün son derece tehlikeli olduğu bilimsel verilerle ortaya konulan uyuşturucular bile, o dönemin başlıca tedavi yöntemleri arasındaydı! Bununla beraber, gerçekte birer zehirden farksız olan “ilaçlar” da pek çok hastalığın tedavisi için kullanılıyordu. Teknoloji gelişip modern tıp yaşamımızın bir parçası haline gelene kadar, pek çok insan büyük sağlık sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kaldı. Ayrıca bu sözde tedavi yöntemleri sebebiyle pek çok insan yaşamını kaybetti. Tıbbın henüz insanları bugünkü gibi iyileştiremediği dönemlerde “tedavi olmak” talihsizliği yaşayanlardan biri de Eben Byers isimli adamdı…

Byers yanlış tedavi sebebiyle uzun süre yüksek miktarda radyoaktif madde içeren bir “ilaç” kullanmak zorunda kaldı. Uzun süre radyoaktif maddeye maruz kalan Byers, oldukça trajik bir biçimde 1932 yılında hayatını kaybetti. Byers’ın cesedi yıllar sonra otopsi yapılmak için mezarından çıkarıldığında, hâlâ radyoaktif madde içeriyordu. İşte, radyoaktif tedavi yöntemlerinin en ünlü kurbanlarında Eben Byers’ın trajik hikâyesi…

Radithor “ilacının” bulunması

eben byres

Eben Byers’in ölümüne, “Radithor” isimli sözde ilaç sebep olmuştu. Radithor, içerisinde oldukça tehlikeli bir madde olan “radyum” içeren radyoaktif bir ilaçtı.

Bu sözde ilaç, ilk olarak Amerika’nın New Jersey eyaletinde William JA Bailey isimli bir adamın sahibi olduğu ilaç şirketi tarafından üretildi. Bailey, Harvard Üniversitesi’nde tıp eğitimini yarıda bıraktığı için hiçbir zaman gerçek bir doktor olmamıştı! Ancak, insanlara sürekli doktor olduğu yalanını söylüyordu.

Bailey’e ait ilaç şirketi radyumun insanlar üzerinde oldukça faydalı etkileri olduğunu keşfetmiş ve Radithor isimli ilacı piyasaya sürmüştü. Üstelik bu ilaç, insan sağlığına faydası vurgulanmak üzere “yaşayan ölüler için bir tedavi” sloganı ile piyasaya çıkmıştı! Aslında ilaç şirketi, radyumun oldukça tehlikeli bir madde olduğunu biliyordu. Buna rağmen, radyumun su ile beraber kullanılması halinde “tehlikesiz” olacağı gibi yanlış bir inanca sahipti. İlaç, 1918 yılında bütün Amerika’da satışa çıkıtı. Pek çok doktor bu tehlikeli ilacı reçete etti ve pek çok insan bu ilacı kullandı. İlacı kısa süreli kullanan bazı hastalar, plasebo etkisi nedeniyle ilacın oldukça faydalı olduğunu bile düşünüyordu. Ancak Byers’in hikâyesi çok daha uzun süreli ve çok daha acıklıydı.

Eben Byers’ın Radithor ile tanışması

eben byres

1880 yılında dünyaya gelen Eben Byers, varlıklı bir ailenin çocuğuydu. Bu sebeple iyi bir eğitim almıştı. Ayrıca, oldukça başarılı bir sporcuydu. Eğitimini tamamladıktan sonra, aile şirketinin yönetimini devralmıştı…

Ancak Byers’ın yaşamı 1927 yılında tamamen değişecekti. Byers o yıl bir spor müsabakasında kolundan yaralandı. Basit bir spor yaralanması gibi görünse de Eben Byers normalden daha fazla acı çekiyordu. İşte bu noktada, tedavi olmak için bir doktora başvurdu. Doktor, daha etkili ve hızlı bir tedavi için Radithor kullanmasını tavsiye etti. Eben Byers’ın ölümüne sebep olacak süreç bu şekilde başlamış oldu.

Eben Byers radyoaktif ilacı uzun yıllar kullandı.

Eben Byers ilacı aldığı ilk anda kendisini o kadar iyi hissetti ki, ilacı uzun yıllar kullandı! Başlangıçta küçük bir kaşıkla tükettiği ilaçtan günde bir şişe, zaman geçtikçe günde üç şişe kadar kullanmaya başladı. Tehlikeli ilacın bağımlısı olan Eben Byers, 1927’den 1931 yılına kadar 1.400’den fazla şişe Radithor kullanmıştı.

Radyoaktif madde, etkisini 1931 yılında gösterdi ve Byers’ın çenesinin yok olmasına neden oldu!

1931 yılında Eben Byers uzun yıllar radyoaktif madde kullanmanın ağır faturasıyla karşılaştı! Byers’ın çenesi, radyoaktif madde kullanımına bağlı olarak yok oldu! Bununla beraber, talihsiz adamın neredeyse bütün iç organları ve kemikleri büyük oranda parçalanmıştı. Ayrıca, vücudundaki bütün sinirler erimişti! Bu sebeple, Eben Byers acı hissetmiyordu. “Yaşayan ölüler için bir tedavi” sloganı ile piyasaya çıkan ilaç, onu gerçekten de yaşayan bir ölüye çevirmişti.

Eben Byers’ın trajik ölümü

Bazı gerçek doktorlar, Byres’ın içinde bulunduğu bu akıl almaz durumdan kurtulabilmesi için yardımcı olmaya çalıştılar. Byres için yeni bir çene yapıldı! Ancak iç organları geri döndürülemez derecede hasar almıştı. Bu sebeple 1932 yılında hayatını kaybetti. Byres o kadar uzun süre radyoaktif madde kullanmıştı ki, 1965 yılında cesedi otopsi için çıkarıldığında hâlâ radyoaktif madde içeriyordu. Bu olaydan sonra Radithor isimli sözde ilacı üreten şirket kapatıldı. Ancak aynı ilaç farklı isimlerle satılmaya davam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu