Prens Harry Sansasyonel İddialarla Dolu Kitabında Ne Anlatıyor?

Daima merak edilen İngiliz Kraliyet Ailesi bu kez Prens Harry’i hedef alan gazete manşetleriyle gündeme geldi. Peki neden? Hemen açıklayalım! İngiltere Kralı 3. Charles’ın küçük oğlu Prens Harry’nin otobiyografisi ‘Spare’ bir dizi sansasyonel iddia ve suçlamaları içeriyor. Kitapta, Harry ve Prens William’ın babalarından Camilla ile evlenmemesini istedikleri iddiası ile beraber Kraliyet Ailesi’ndeki hoşnutsuzluklardan da söz ediliyor. Her sayfası oldukça merak uyandıran kitapta yer alan bir başka çarpıcı iddia ise Prens Harry’nin abisi William tarafından fiziksel saldırıya maruz kaldığı iddiası.

Kitap 10 Ocak tarihinde resmi olarak yayınlanacak fakat İspanyol medyası tarafından yayınlanan kopya ortalığı birbirine katmayı başardı! Öte yandan kraliyet ailesini yakından takip edenlerin ise merak ettiği bazı sorular var. Bunlardan ilki, Harry’nin iddiaları gerçek mi yoksa sadece bir öfke bulutundan mı ibaret? Merak edilen bir diğer soru ise Kral Charles’in taç giyme törenine sayılı günler kalmışken Prens Harry törene katılacak mı? Dilerseniz detaylara birlikte bakalım ve Prens Harry’nin iddialarına kulak verelim.

Harry ve William babalarının Camilla ile evlenmesini asla istemediler

Sun gazetesinin haberine göre Harry ve William Konsort Kraliçe Camillia’yı hiçbir zaman istemediler. Bunun nedeni ise Camillia’nın onlara kötü üvey anne muamelesi yapacağını düşünmeleriydi. Üstelik Harry ve William babalarına Camillia ile evlenmemesi için yalvardılar. Harry, Camilla aileye resmen katılmadan önce kendisinin ve ağabeyinin Camilla ile ayrı ayrı görüştüklerini de otobiyografisinde dile getiriyor.

Prens Harry, geçmişe istinaden, Camilla’nın bir gün “kötü üvey anne” olup olmayacağı üzerinde kafa yorduğunu da ekliyor. Ancak Camillia, Kral Charles’ı mutlu edebilirse, kendisinin ve William’ın “kalplerinde” onu affetmeye hazır olduklarını da açıklıyor. Görüşmenin ne zaman gerçekleştiği ya da Harry’nin o sırada kaç yaşında olduğu konusunda ise herhangi bir ayrıntı bulunmuyor.

William ve Catherine, Harry’nin kostüm partisi için giydiği Nazi kostümünü gülünç buldu

Kitapta söz edilen başka bir detay ise Harry 2005 yılında bir kıyafet partisi için Nazi üniforması giymiş halde eve gelmesi üzerine. Harry bu kostümüyle William ve Catherine’in ona güldüklerini iddia ediyor. Harry, etkinlik için kostüm arayışı içinde bir pilot üniforması ile bir Nazi üniforması arasında tercih yapmak üzere çifti arıyor ve fikirlerini soruyor. Anılarında bunu detaylı bir şekilde anlatıyor: “Will ve Kate’i arayıp düşüncelerini merak ettiğimi söyledim. Nazi üniformasını tercih ettiler. Ben de saçma bir bıyıkla birlikte kostümü kiraladım ve eve döndüm. Willy ve Kate orda durmuş bana gülüyorlardı. Kostümüm Willy’nin leopar kostümünden bile daha kötüydü. Üstelik çok daha gülünçtü.” Sun gazetesi Harry’nin “Yerli ve Sömürge” temalı kostüm partisinde Nazi üniformalı fotoğrafını ön sayfada boydan boya yayınladığında Harry henüz 20 yaşındaydı. 

Medyum bir kadın aracılığıyla Diana’dan Harry’e ulaşan mesaj

Harry, annesi Galler Prensesi Diana’nın ölümünden duyduğu üzüntü ile uzun bir süre baş edemediğini dile getiriyor. Hatta “farklı güçleri olduğunu iddia eden” bir kadından nasıl yardım istediğini de anlatıyor. Harry farklı güçleri olduğunu iddia eden bu medyumun kendisine “Annen senin onun yaşayamadığı hayatı yaşadığını söylüyor” dediğini aktarıyor ve ekliyor “Onun senin için istediği hayatı yaşıyorsun.”

Diana 1997 yılında, Harry henüz 12 yaşındayken Paris’te geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmişti. Ancak Guardian’ın haberine göre, Harry (medyum kadın aracılığıyla) merhum annesiyle kısa bir konuşma yaptığını anlatıyor. Öte yandan medyum kadınla Harry’nin özel görüşmesinin nerede ve ne zaman gerçekleştiğine dair bir ayrıntı bulunmuyor. 

Prens Harry 17 yaşında kokain kullandığından ve Eton’da esrar içtiğinden söz ediyor

Prens Harry

Harry henüz 17 yaşındayken kolejden bir arkadaşının evinde kendisine kokain teklif edildiğini açıkladı. Bununla beraber prens, hoşuna gitmese de birkaç kez daha bu uyuşturucuyu aldığını itiraf ediyor. “Çok eğlenceli değildi ve herkesi etkilediği şekilde beni mutlu hissettirmedi, fakat kendimi farklı hissetmemi sağlıyordu ve asıl amacım da aslında buydu. Kurulu düzeni değiştirecek her şeyi denemeye hazır henüz 17 yaşında bir çocuktum.” Öte yandan Harry, Eton Koleji’nde öğrenciyken, bir tuvalette esrar içtiğini anlatıyor. Ve bu sırada korumaları olarak görev yapan polis memurlarının binanın dışında devriye gezdiğinden de söz ediyor.

Harry, William’ın kendisine fiziksel şiddet uyguladığını iddia ediyor

Sansasyonel iddialarla dolu kitapta en dikkat çeken detaylardan bir diğeri ise iki kardeş arasındaki fiziksel şiddet. Harry, ağabeyinin Londra’da yaşadığı evinde kendisini yakasından tutup kolyesini kopardığından ve onu yere itip düşürdüğünden söz ediyor. İddiaya göre tartışma, William’ın Meghan (Harry’nin eşi) hakkında yaptığı yorumlar üzerine alevleniyor. Harry, ağabeyinin Meghan’ı “kaba” ve “yıpratıcı” olarak tanımladığından bahsediyor. Guardian’ın haberine göre Harry, tartışma yükselirken William’ın basının Meghan hakkındaki ifadelerini sürekli tekrarladığını söylüyor.

Harry daha sonra tartışmanın ciddi boyutta fiziksel bir hal aldığını aktarıyor. “Elindeki su bardağını bıraktı, bana farklı bir şekilde hitap etti ve üzerime doğru yürüdü. Her şey bir anda oldu ve çok hızlıydı. Yakamdan tuttu, kolyemi kopardı ve beni hızla yere doğru itti. Köpeğin mama kabının üzerine doğru düştüm. Kap kırıldı ve parçalar sırtıma battı. Sersemlemiş halde bir süre öylece kaldım. Sonra yerden kalktım ve ona uzaklaşmasını söyledim.”

William, Harry’nin Eton’da olmasından hiç hoşnut değildi

Prens Harry

Prens William, Harry’nin iddialarına göre onunla aynı kolejde eğitim almaktan hoşnut değildi. Hatta ona bu rahatsızlığını şu şekilde dile getirdiğini ifade ediyor: “Sen beni tanımıyorsun Harold. Ben de seni tanımıyorum.” Harry, Eton Koleji’ne başlamak üzereyken William’ın kendisine bu ve benzeri cümleler kurduğunu iddia ediyor. Harry, ağabeyinin “Oradaki ilk iki yılında henüz Harry yokken Eton’un kendisi için bir sığınak olduğunu” ifade ettiğini söylüyor. Harry, “Onu sorularla rahatsız eden ya da sosyal çevresine burnunu sokan küçük bir kardeşin yükü yoktu” diye ekliyor. 

William, Harry ve Meghan’ın düğünü için köy şapelini önerdi

Prens Harry

Harry, Kraliyet Ailesi’nin Meghan ile düğünü için tarih ve mekan konusunda asla bir karara varamadığını söylüyor. Westminster Abbey ya da Saint Paul Katedrali’nde evlenme olasılığı konusunda kardeşine danıştığında William’ın bunun mümkün olmadığını dile getiriyor. Çünkü sırasıyla Charles ve Diana ile William ve Catherine’in düğünlerinin bu mekanlarda yapıldığını belirttiğini söylüyor. Harry, William’ın, babalarının Cotswolds’daki Highgrove House evinin yakınındaki bir köy şapelini önerdiğini de ekliyor. Öte yandan Harry ve Meghan Mayıs 2018’de Windsor Şatosu’ndaki Saint George Şapeli’nde evlendiler.

Prens Harry, Afganistan’da 25 Taliban savaşçısı öldürdüğünü açıklıyor

Prens Harry

Harry, 2012-2013 yıllarında Afganistan’da helikopter pilotu olarak görev yaparken altı farklı operasyona katıldığını ifade ediyor. Bunların hemen hepsinde kayıplar olduğunu, ancak bunları haklı gördüğünü de ekliyor. “Bu beni gururlandıran bir istatistik değildi ama açıkçası utanmama da neden olmadı,” diye kitabında söz ediyor. “Kendimi savaşın sıcağı ve karmaşası içinde bulduğumda o 25 kişiyi insan olarak asla düşünmedim. Onlar satranç tahtasından kaldırılmış taşlardı; kötüler iyileri öldürmeden önce onlar ortadan kaldırılmıştı.” diye devam ediyor.

Harry halkın karşısına çıkmadan önce ‘dehşet verici’ panik ataklar geçirdiğini itiraf ediyor

Prens Harry

Prens Harry kitabında “2013 yazının sonunda korkunç panik atak dönemleri arasında gidip geldiğim kötü bir dönemden geçiyordum” diye yazıyor. Konuşma yapmaktan röportaj vermeye dek o dönemdeki görevlerinden söz eden Harry, kendisini “bu temel işlevleri yerine getiremeyecek durumda” bulduğunu da açıklıyor. Konuşmalardan kısa bir süre önce vücudunun ter içinde kaldığını ve takım elbisesini giymesiyle paniğin hat safhaya çıktığını söyleyen Harry “Ceketimi giyip ayakkabılarımı bağlayana kadar yanaklarımdan ve sırtımdan ter akıyordu.” ifadelerini kullanıyor.

… 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu