Plazma Farkındalığı İçin Bağışçı Oldu

Bilindiği gibi Kovid-19 tedavisi için kullanılan immün plazma, hastalığı atlatmış kişilerden alınıyor. Kovid-19 olan arkadaşına plazma bulamayan Can Bingül, kendi de bu virüse yakalandı ve atlattı. Virüsü atlatınca ise, plazma bağışı yaptı.

Kovid-19 salgınının yaşandığı bu dönemde, plazma ile tedavinin önemi gündemden düşmüyor. Kovid-19 olup hastalığı atlatanlardan immün plazma bağışı alınarak, diğer kişilerin iyileşmesi için tedavi uygulanıyor. Plazma bağışını, 1 hasta 3 ayda 8 kez yapabiliyor ve bu plazma bağışları 16 koronavirüs hastasına kullanılabiliyor. Bağışı gerçekleşen plazmalar, ağır yoğun bakım hastalarında kullanılıyor.

Adana’da Kovid-19 atlatan kişiler, immün plazma farkındalığı adına, Adana’daki Kızılay merkezine gidip bağış yaptı. Bağış yapan kişilerden Can Bingül (51) hastalığa yakalanmadan evvel, Kovid-19 hastası olan arkadaşına bir türlü plazma bulamadı. Plazma bulmanın zorluğundan sebep hastalığı atlatınca bağışçı olmaya karar veren Birgül, ‘Geçen günlerde bir arkadaşım rahatsızlık geçirmişti pek faydalı olamamıştık ve duygusal anlar yaşamıştık. Bundan dolayı ben ve çevrem çok üzüldü. Belki ona çare olamadık ama başka insanlara çare olabiliriz diye bu işi araştırdık. Bir doktor arkadaşımız tavsiye etti, biz de geldik plazma bağışımızı yapacağız’ ifadelerine yer verdi.

Oldukça dikkatli olmasına rağmen virüse yakalandığını söyleyen Bingül, ‘Kendime çok dikkat ediyordum erken teşhis yaptım ve test yaptırdım. Test sonucunda kendimi korumaya aldım. Daha sonra yediğime içtiğime ve aldığım vitamine çok dikkat ettim. Çok ağır geçirmedim sadece biraz zorladı ama sağlıklı bir şekilde atlattım’ diyerek konuşmasını tamamladı.

İLİşKİLİ HABERLER İmmün Plazma Tedavisi Koronavirüste Yoğun Bakım Süresini Kısaltıyor

İmmün Plazma Tedavisi Koronavirüste Yoğun Bakım Süresini Kısaltıyor

Kovid-19 Tedavisi Görmüş Yaşlı Erkekler, Plazma İçin Daha Uygun

Kovid-19 Tedavisi Görmüş Yaşlı Erkekler, Plazma İçin Daha Uygun

Kovid-19 Denetimlerinde Yüzlerce Ulaşım Aracı ile İş Yerine Ceza

Kovid-19 Denetimlerinde Yüzlerce Ulaşım Aracı ile İş Yerine Ceza

Özel Hastanelere Ödenen Kovid-19 Ücreti Geri Alınabilir

Özel Hastanelere Ödenen Kovid-19 Ücreti Geri Alınabilir

İLİşKİLİ GALERİLER Türkiye'de Koronavirüs Son Durum

Türkiye’de Koronavirüs Son Durum

Kolombiya'da Kovid-19'dan Korunmak İçin Kask Üretildi

Kolombiya’da Kovid-19’dan Korunmak İçin Kask Üretildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu