Pasaporta İhtiyaç Duymadan Özgürce Gezebileceğiniz Ülkeler

Farklı yerler görmeyi seven ve seyahat etmeyi adeta bir tutku haline getirenler için en merak edilen konulardan biri pasaport gerekmeden hangi ülkelere gidilebileceği! Türk vatandaşlarının pasaportsuz seyahat edebileceği ülkeler listesi henüz çok uzun olmasa da ekstra maliyetle karşılaşmadan seyahat planı yapılabilecek birbirinden güzel ülkeler bulunuyor. Pasaport, vize ve ekstra bir ücret ödemeden ülkenizin başka bir şehrine seyahat eder gibi rahatlıkla gidebileceğiniz ülkeleri aşağıda bir araya getirdik. Konsolosluğa gitmeden sadece kimlik kartınız ile gittiğiniz ülkenin keyfine varabileceğiniz ve şahane yerler görebileceğiniz pasaportsuz gidilebilen ülkeler listemize birlikte göz atıyoruz. Pasaportsuz gidilebilen ülkelerin aradığı koşulları ve seyahat sürelerinine dair tüm merak ettikleriniz için okumaya devam edin!

1. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

pasaportsuz gidilebilen ülkeler

Pasaportsuz gidilebilen ülkeler listemizin ilk sırasında yavru vatan Kıbrıs yer alıyor. Denizi, kumu, güneşi ile enfes bir tatil deneyimi sunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti pasaportsuz seyahat etmek isteyen tatilciler için en cazip seçeneklerden biri. Birbirinden farklı ve konsept otelleri ile KKTC, gerçek bir tatil cenneti desek abartmış olayız sanırım.

Sıcak Akdeniz iklimi, birbirinden temiz plajları ve kaliteli gece hayatı ile Kuzey Kıbrıs’ı, pasaport gerekmeden gidilen ülkeler listenize mutlaka ekleyin deriz. Ülkede yer alan en dikkat çeken plajlar arasında Alagadi Plajı, Karpaz Altınkum Plajı, Alsancak Plajı, Silver Plajı’nı listeleyebiliriz. Öte yandan, konaklama için tercih edilen otellerin de özel plajları olduğundan söz edelim.

Kuzey Kıbrıs hakkında bilmeniz gereken ilginç anekdotlardan bir diğeri ise trafiğin ülkemizdekinin aksine sol şeritten ilerliyor olması. Pasaportsuz seyahat edilen ülkeler arasında en çok tercih edilenlerden biri olan KKTC’de Türk vatandaşları için serbest dolaşım hakkı tanındığını da belirtelim.

2. Azerbaycan

Pasaportsuz gidilebilen ülkeler listemize Azerbaycan ile devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir anlaşma ile Azerbaycan ve Türkiye arasındaki vize ve pasaport şartının kaldırıldığını hatırlarsınız. Yapılan anlaşmaya göre 90 güne kadar yapılacak turistik seyahatlerde iki ülke vatandaşlarından vize ye pasaport istenmiyor.

Azerbaycan’a girişte çipli ve fotoğraflı kimlik kartı göstermenin şart olduğunu hatırlatmak isteriz. Öte yandan ülke dili bizim dilimize benzerlik gösterdiği için Azerbaycan Türkçesi konuşulan ülkede kolaylıkla anlaşmanın mümkün olduğunu belirtelim. Ülkenin para birimi Azerbaycan Manatı olarak geçiyor. 1 Azerbaycan Manatı ise yaklaşık 10,94 Türk lirasına eşit. Azerbaycan’a yolunuz düşerse tarihi ve turistik birçok noktasını ziyaret etmeden dönmeyin deriz.

3. Gürcistan

pasaportsuz gidilebilen ülkeler

Pasaportsuz ve vizesiz gidebileceğiniz bir başka güzel ülke ise Gürcistan. 1 yıla kadar pasaport ve vize almanıza gerek olmayan Gürcistan’ın en önemli şartı ise yeni tip kimlik kartına sahip olmak. Eğer ülkede daha fazla konaklamayı planlıyorsanız mutlaka Gürcistan oturum izni almanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Gürcistan’a Sarp sınır kapısından giriş yapabilir veya uçakla Batum’a ulaşabilirsiniz. Öte yandan ülkemizde Doğu Karadeniz turu yapanların mutlaka Gürcistan’ı da görmesini öneriyoruz. Ülkede mutlaka görülmesi gereken şehirler ise Batum ve Tiflis olarak listelenebilir. Öte yandan ülkede güvenliğin pek sıkı olmaması nedeniyle dikkatli olunması gerektiğini hatırlatalım. Ülkenin dili Gürcüce’dir. Ülkede kullanılan para birimi ise Gürcistan Larisi’dir. Bugün 1 Gürcistan Larisi yaklaşık 6,73 Türk lirasına tekabül ediyor.

4. Ukrayna

Pasaportsuz gidilebilen ülkeler arasında yer alan Ukrayna, Doğu Avrupa’nın en güzel ülkelerinden biri. Ülkenin gece hayatıyla meşhur şehri Kiev ve sakinliği ile dikkat çeken kenti Odessa mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Tarihi ve doğal güzellikleri ile yerli ve yabancı turistleri kendine çekmeyi başaran Ukrayna’da 90 güne kadar turistik amaçlı seyahat edebileceğinizi de hatırlatalım.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Ukrayna’ya pasaportsuz ve vizesiz gidebilir. 180 gün içerisinde 90 gün ile sınırlı olarak Ukrayna’ya gitmek için vize ve pasaport almanız gerekmiyor. Ukrayna’ya pasaportsuz gidecekseniz yeni tip çipli ve biyometrik fotoğraflı kimlik kartınızın olması gerektiğini hatırlatalım. Ukrayna para birimi Ukrayna Grivnası’dır ve 1 Grivna yaklaşık 0,50 Türk lirasına eş değer.

5. Moldova

pasaportsuz gidilebilen ülkeler

Pasaportsuz gidilebilen ülkeler listemize finali Moldova ile yapıyoruz. Denize kıyısı olmayan Doğu Avrupa ülkesi Moldova, tarihi ve doğal güzellikleriyle pasaportsuz gidilebilen ülkeler arasında en dikkat çeken yerlerden biri. Öte yandan pek çok katedral ve müzeye ev sahipliği yapan ülkede Puşkin’in sürgün yıllarını geçirdiğini belirtmek isteriz.

90 gün boyunca pasaportsuz ve vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkede tarihi ve doğal güzelliklere doyabilirsiniz. Üstelik kış aylarında da oldukça keyifli bir seyahat rotası olan ülkede birbirinden lezzetli geleneksel yemekleri tatmanız mümkün. Dinyester Vadisi ve karlı dağların en güzel fotoğraflarının ise yine bu ülkede çekilebileceğini belirtelim. Pasaportsuz seyahatin mümkün olduğu en keyifli rotalardan biri olan Moldova bize sorarsanız mutlaka seyahat listenizde olmalı.

Son olarak kısa bir süre içinde Sırbistan ve Bosna Hersek’e de pasaportsuz seyahat edilebileceğini belirtelim. Eğer gezi listenize bu ülkeleri de dahil etmek istiyorsanız şu içeriklerimiz ilginizi çekebilir:

Belgrad’da Nerede Kalınır? Belgrad Mahalleleri ve Otel Önerileri

Biraz Doğu Biraz Batı: Vizesiz Ziyaret Edebileceğiniz Saraybosna’da Gezilecek Yerler

BONUS: Yurt dışına pasaportsuz nasıl çıkılır?

pasaportsuz gidilebilen ülkeler

Pasaportsuz gidilebilen ülkeleri yukarıda listeledik. Peki yurt dışına pasaportsuz nasıl çıkılır? Hemen açıklayalım. Türkiye’den yurt dışına çıkarken öncelikle ilk yapmanız gereken şey yurt dışı çıkış formu doldurmak olacaktır. Ardından yurt dışı çıkış harcını yatırarak çıkış belgenizi teslim alabilirsiniz. Gittiğiniz ülkeye giriş esnasında polis tarafından size verilen damgalı giriş belgesini Türkiye’ye dönene kadar saklamanız gerektiğini de özellikle belirtmek isteriz.

Ayrıca pasaportsuz gidiş anlaşması olan ülkeler sizden gidiş dönüş uçak biletini ve konaklama yapacağınız yeri gösteren belgeyi isteme hakkına sahiptir. Pasaportsuz bir şekilde ve çipli kimlik kartıyla gidilen ülkeler aynı zamanda vizesiz ülkeler listesinde yer alan ülkelerdir. Ancak vizesiz gidilebilen ülkelerin pasaportsuz gidilen ülkelere göre çok daha fazla sayıda olduğunu hatırlatmak isteriz. Vizesiz seyahat edilen ülkelere ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu