Öldürdüğü Kadını 9 Ay Boyunca Buzdolabında Saklayan Katil: Bernie Tiede

Bugüne kadar dünyanın farklı bölgelerinde oldukça ilginç, sıra dışı, veya acımasız cinayet işlendi. Bu cinayetlerden bazılarının arkasında oldukça tuhaf sebepler vardı. Bazıları ise yalnızca saf kötülük nedeniyle işlenmişti. Ancak sebebi ve yöntemi ne olursa olsun hemen bütün cinayetler, bu insanlık dışı eylemin failine karşı öfkeyi ve hatta nefreti körükledi. Ancak 1996 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde işlenen bir cinayet, bölge halkının katile olan tutumunu değiştirmedi. Hatta Bernie Tiede isimli katil, 81 yaşındaki Marjorie Nugent’i öldürdüğünde bazı bölge sakinlerinin takdirini dahi kazanmıştı. Gelin bu ilginç cinayet vakasının detaylarına birlikte bakalım.

Bernhardt Tiede veya yaşadığı bölgede anıldığı isimle Bernie Tiede 2 Ağustos 1958’de Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletine bağlı Abilene şehrinde dünyaya geldi

bernie tiede

Annesi öldüğünde henüz 3 yaşındaydı. 15 yaşına geldiğinde ise babasın kaybetti. Tiede, lise eğitimini tamamladıktan sonra bir cenaze evinde çalışmaya başladı.

1985 yılında 27 yaşındayken, doğduğu yeri terk etti ve yine Teksas eyaletindeki Carthage isimli bölgeye taşındı

Bölge, yalnızca 6.500 kişinin yaşadığı küçük bir yerleşim yeriydi. Buradaki Hawthorn Cenaze Evi’nde müdür yardımcısı olarak çalışmaya başlayan Bernie Tiede kısa sürede bölge halkının sevgilisi olmayı başardı. Özel yaşamında son derece neşeli bir insan olan Tiede, özellikle yakınlarını kaybeden bölge sakinlerinin acısını hafifletebilmek için harcadığı mesai ile dikkat çekiyordu.

Onları az da olsa teselli edebilmek için yoğun bir çaba harcamaktan çekinmiyor, cenaze törenlerinden günler hatta aylar sonra bile, bu insanların durumunu kontrol etmek için onları ziyaret ediyordu. Tiede, bu yardımseverliği ve fedakârlığı ile kısa sürede küçük Carthage topluluğunun en sevilen üyelerinden biri haline geldi.

Bernie Tiede, 1990 yılındaki bir cenaze merasiminde Marjorie Nugent isimli yaşlı kadınla tanıştı

Nugent, daha önceleri petrol işiyle uğraşan ve bu sayede büyük bir servet sahibi olan eşini kaybetmişti. Tiede, kısa süre önce eşini kaybeden bu yaşlı kadına da yardımcı olmaya karar verdi.

Törenden birkaç gün sonra kadının iyi olup olmadığını kontrol etmek için kapısını çaldı. Tiede bu ziyaret hakkında daha sonra “Hiç arkadaşı yokmuş gibi görünüyordu. Kendimi ona arkadaşlık etmeye mecbur hissettim.” şeklinde bir açıklama yapacaktı. Bu ziyaretin ardından ikili arasında, ileride oldukça ilginçleşecek bir ilişki başladı. Ancak yardımsever Bernie Tiede bu ilişki nedeniyle başına geleceklerden tamamıyla habersizdi…

Tiede ve Nugent arasındaki ilişki Carthage sakinleri arasında büyük bir şaşkınlıkla karşılandı

Çünkü bölge halkına göre kasabadaki en iyi insan, kasabadaki en kötü insanla birlikteydi!

Nugent, ailesinin sahip olduğu serveti bir tahakküm aracı olarak kullanan ve neredeyse hiçbir kasabalının sevmediği, huysuz ve kötü kalpli bir insandı. Öyle ki servetinden pay vermemek için çocukları ve torunlarıyla dahi görüşmüyordu.

Tiede, yaşlı kadını ilk kez ziyaret ettiğinde doğru teşhiste bulunmuştu: Bu yalnız kadının, hiç arkadaşı yoktu. Ancak Tiede gibi iyi ve yardımsever bir insanın bile Nugent gibi kötü biriyle arkadaşlık etmesi yine de şaşırtıcıydı…

Tiede ve Nugent arasındaki şaşırtıcı yakınlaşma, Carthage kasabasında türlü dedikoduların ortaya çıkmasına neden oldu

bernie tiede

Kimilerine göre ikili birbirlerine âşık olmuşlardı. Ancak Tiede, ilerleyen dönemde yaşlı kadını bir anne gibi gördüğünü açıklayacaktı. Kimilerine göre ise Tiede, yaşlı kadının sahip olduğu servetten faydalanmak istiyor, bu nedenle böylesine kötü bir insanla birlikte olmaya bile katlanıyordu. Bütün bu dedikodulara rağmen ikili, dışarıdan bakıldığında nasıl olduğu pek de anlaşılmayan ilişkilerine devam ettiler.

1993 yılında Marjorie Nugent, kendi servetinin yönetimini tamamıyla Bernie Tiede isimli adama bıraktı

bernie tiede

Tiede, yaşlı kadının faturalarını ödüyor, hesaplarını kontrol ediyor, finans işlemlerini takip ediyordu. Kısacası, bir zamanların sevilen cenaze yöneticisi, Nugent’ın tam zamanlı çalışanı haline gelmişti… Tiede ile ilişkisinin iplerini tamamıyla eline alan Nugent, 24 saat boyunca yalnız kendisiyle ilgilenmesini istiyor, genç adamı baskı altında tutuyordu.

Tiede ise bu sorunlu ilişkiyi sona erdirecek gücü ve cesareti bir türlü bulamıyordu… Tiede bu konu hakkında ilerleyen yıllarda şu açıklamayı yapacaktı: “O kadar kontrolcüydü ki, bana sahip olabileceğini hissetti ve sanırım bir dereceye kadar sahip oldu.”

Yaşlı kadının baskısı nedeniyle hayatı kabusa dönen Tiede, kurtulmak için asla yapmaması gereken bir şey yaptı…

Bernie Tiede, 19 Kasım 1996’da yaşlı kadını üç el ateş ederek öldürdü! Kadının cesedini bir çarşafa sardı ve cesedi derin dondurucuya kaldırdı! Ardından, eski mutlu günlerindeki gibi yaşamaya devam etti. Üstelik bazı sebeplerden dolayı, eskisinden çok daha cömertti! Carthage kasabasına ve kasabadaki insanlara yaklaşık 2 milyon dolar tutarında yardımda bulundu…

Yaşlı kadının ortalarda görünmemesi hiçbir kasabalıyı rahatsız etmedi ancak yokluğu dikkat çekmeye başlamıştı

bernie tiede

Tiede, yaşlı kadını soranlara bazen evde dinlendiğini, bazen de şehir dışında olduğunu söylüyordu. Kadının ortalarda görünmemesi iyice dikkat çektiğinde ise yaşlı kadının şehir dışındaki bir akrabasının ziyaret ettiği sırada felç geçirdiğini, bu nedenle uzun soluklu bir tedavi sürecine başladığı yalanını uydurmuştu. Ancak yaşlı kadının çocukları, cinayetin üzerinden tam 9 ay sonra, 18 Ağustos 1997’de annelerini ziyaret etmeye karar verdiler. Elbette polisler de onlara eşlik ediyordu…

Polisler, yaptıkları arama sonunda yaşlı kadının derin dondurucudaki cansız bedenini buldular

Bernie Tiede, o zaman 81 yaşında olan kadını öldürdüğünü itiraf etti. Cinayet haberi, yalnızca birkaç bin insanın yaşadığı kasabada kısa sürede yayıldı. Eğer cinayet vakasındaki katil ve kurban herhangi başka iki kişi olsaydı, kasaba halkının tepkisi de oldukça farklı olacaktı.

Ancak 81 yaşındaki bir kadını öldüren ve cesedini 9 ay boyunca derin dondurucuda saklayan Bernie Tiede, bölgede yaşayan hiç kimsenin tepkisini çekmedi. Hatta onu, işlediği cinayet sebebiyle takdir edenler dahi vardı. Öyle ki cinayet davası, kasabalının katile verdiği yoğun destek nedeniyle başka bir bölgeye alındı.

Bernie Tiede, yakalandıktan bir hafta sonra ömür boyu hapse mahkûm edildi

bernie tiede

Fakat 2014 yılında savunma avukatları, dava sonucunu etkileyebilecek bazı deliller ortaya çıkardı. Buna göre Tiede, çocukluk döneminde bir aile üyesinin cinsel istismarına uğramıştı. Cinayeti de bu durumun sebep olduğu psikolojik bir rahatsızlık yüzünden işlemişti. Böylece katilin yeniden yargılanmasına karar verildi. Tiede, bu süre zarfında serbest bırakıldı. Ancak 22 Nisan 2016’da görülen son davada, cinayet suçundan 99 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İlginizi çekebilir:

Siyasetçi, Palyaço, Seri Katil! 33 İnsanı Canice Katleden John Wayne Gacy Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu