Nohutu Sakın Böyle Tüketmeyin!

Nohutun insan sağlığına faydaları saymakla bitmez. Fakat nohutu pişirmeden önce mutlaka bir gece önceden ıslatmanız gerekir ama pişirme esnasında bu suyu asla kullanmamalısınız. Çünkü bu su zehir dolu! Detaylar haberimizde…

Bakliyatların vücut sağlığına olan faydaları aşikar. Sağlıklı bir vücut için bakliyatı beslenme rutininizin içine mutlaka eklemelisiniz. Bakliyatlar içerisinde bulundurduğu vitamin ve mineral değerleri ile mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Bu sağlıklı bakliyatlar arasında en değerli besin kaynaklarını içerisinde barındıran nohut faydalarıyla adeta şifa kaynağı. 

Nohut diyabeti önleyen bitki bazlı protein kaynağıdır. Protein ihtiyacının karşılanması için nohut muhteşem bir alternatiftir. Bunca faydasının yanında tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. İşte bu faydalara değinen Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, haftada en az iki defa nohut tüketilmesinin, DNA’nın kanser hücreleri formunda değişmesini önlediğini ve yapıyı koruduğunu söyledi. İşte nohutun faydaları…

SUYU ZEHİRLE DOLU!

Nohut faydalarıyla vücut sağlığı için inanılmaz besin kaynağıdır. Ancak nohutu pişirirken hatta pişirmeden önceki aşamalarda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Dikkat edilmediği takdirde ciddi sağlık problemlerine yol açtığını belirten Doç. Dr. Oğuz Özyaral, vitamin değerinin düşmemesi için nohudun ıslatıldığı suyu dökmediğini ancak bu suyun vitaminden çok zehirle dolu olduğunu ifade ederek “Piyasaya sunulan kuru nohutların yemek olarak pişirilebilmesi için en az bir gece öncesinden içme suyu içerisine bırakılıp şişmeleri sağlanmalı. Şişme esnasında nohut bitkisi suya mide tarafından hazmedilemeyen zehirli maddeler, gazlar bırakır. Bu yüzden içinde yumuşatıldıkları bu su dökülmeli, yeni taze suyla nohut yemeği yapılmalı” şeklinde konuştu.

NOHUDUN FAYDALARI NELERDİR?

Meme Kanserine Karşı Koruyor

Nohutun en belirgin faydalarından birisi de kansere karşı koruyucu olmasıdır. Nohudun kanser hücrelerinin vücut içinde yayılmasını ve gelişmesini engellemeye yardımcı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Oğuz Özyaral, “Nohut, özellikle meme kanserine karşı koruyucudur. Aynı zamanda nohut östrojen hormonunu dengeleyici etkisiyle özellikle menopoz döneminde faydalıdır. Bu dönemde ortaya çıkan sıcak ve ter basması gibi şikâyetlerin azalmasına yardımcı olur” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Vitamin Deposu

Nohutun yetiştirilme koşullarının çok basit olması nedeniyle ülkemizde kolayca yetiştirilebilmesi ulaşılabilirliği açısından büyük bir şans. Prof. Dr. Oğuz Özyaral, ülkemizde bolca üretilen nohudun az su isteyen, kıraç alanlarda bile kolayca yetişebilen bir besin olduğunu dile getirerek açıklamalarda bulundu: “Hemen herkesin bildiği bu bakliyat sofralarda daha fazla yer bulmalı. Nohut kalsiyum, magnezyum, potasyum, selenyum, bakır, çinko ve demirin yanı sıra A vitamini ve betakaroten açısından da zengin bol lifli bir baklagildir. Nohutta yer alan selenyum, bağırsak enzimlerinin çalışma fonksiyonlarına destek vererek vücutta kanserin neden olduğu bileşenlerin zehir etkisini ortadan kaldırır. Selenyum ayrıca tümör oluşumunu engellemeye yardımcıdır.

Kanser Riskini Azaltır

Bağırsakta zararlı bakterilerin gelişmesini engellerken sindirim sistemi için gerekli olan yararlı bakterilerin gelişimini de destekler. Nohut yüksek lif içeriği sayesinde kolon ve anüsle bağlantılı kanser riskini düşürür, sindirim sistemini korur ve mideyi kuvvetlendirir.”

Şeker Hastalığını Önler

Düzenli olarak nohut tüketilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Oğuz Özyaral, “Nohudun düzenli tüketilmesi şeker hastalığını da önleyebilir. Tansiyonu düzenlemeye yardım eder. Ayrıca bulantı, baş dönmesi ve baş ağrısı problemlerini de giderdiği bilinir.

İçeriğinde yer alan amino asitler sayesinde uyku düzenini sağlamada yardımcı olabilir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara yakalanma riskini azaltır. İhtiva ettiği fosfor ise kemik ve diş yapısının güçlenmesini destekler.

Mutluluk hormonlarına etki eden nohut böylelikle depresyonu engellemeye de yardımcı olabilir. Kolesterolü düzenleyici, kalp damarlarını açıcı ve kalbi koruyucu özelliklere sahiptir. Beyinsel ve zihinsel yorgunluğu giderir, hafızayı güçlendirerek öğrenmeyi kolaylaştırır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu