Nobel Ödüllü Yazarın En İyi 8 Kitabı

Kazuo Ishiguro, çağdaş edebiyatın en saygın yazarlarından birisi. Eserleriyle dünya çapında tanınan ve birçok ödül kazanan Ishiguro, ustalıkla işlediği temalar ve etkileyici anlatım tarzıyla okurları büyülüyor. Yazar eserlerinde sıklıkla geçmişin yankıları, kimlik arayışı ve anıların karmaşıklığı gibi konular işliyor. Yazdıklarıyla insanları adeta farklı bir evrene taşıyan Ishiguro, Nobel ödülü kazanmış büyüleyici bir yazar. 1954’te Japonya’nın Nagasaki şehrinde doğan yazar eğitimini, babasının Ulusal Oşinografi Entitüsü’nde çalışmaya başlaması ile birlikte beş yaşındayken ailesiyle birlikte geldiği İngiltere’de tamamlamıştır. Bu yazımızda, Kazuo Ishiguro okuma sırası, eserlerindeki gelişimi ve yazınsal dönüşümü inceleyeceğiz. İşte Kazuo Ishiguro kitapları 👇

1. Uzak Tepeler (1982)

Kazuo Ishiguro okuma sırası

Uzak Tepeler Kazuo Ishiguro’nun ilk kitabı. İngiltere’de yalnız yaşayan Japon kadın Etsuko’nun büyük kızı yakın zamanda intihar etmiştir. Etsuko’nun küçük kızı Niki annesini ziyaret eder ama aralarında bir mesafe vardır. Bu uzaklık Etsuko’nun anılara gömülmesi ile daha da büyür. Geçmişe dönerek kendini Nagasaki’de arkadaşlarıyla birlikte savaştan sonra hayatlarını yeniden inşa etmeye çalıştıkları sıcak bir yazı yeniden yaşarken bulur. Ancak Sachiko’yla olan tuhaf dostluğunu hatırladıkça, anılar rahatsız edici bir hal alır. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

2. Değişen Dünyada Bir Sanatçı (1986)

Kazuo Ishiguro okuma sırası

Dünyanın değişen yüzüne bir ressamın bakışı, gerçeklerin altında yatan karmaşık hikayeleri ortaya çıkarır. Kazuo Ishiguro’nun “Değişen Dünyada Bir Sanatçı” romanında Masuji Ono, İkinci Dünya Savaşı sonrası harabeye dönmüş bir şehirde kendi yaşamının sonlarına yaklaşırken, anılarının karmaşık dünyasında dolaşır. Ono, büyüyüp küçülen anıların etkisi altında, Japon toplumunun savaş öncesinden savaş sonrasına kadar yaşadığı dönüşümü ve kendisinin bu dönüşümdeki rolünü, bir sanatçının gözüyle değerlendirir. Gelenekle yeniliğin sürekli etkileşim halinde olduğu bu dönemde, geçmişle olan savaşını ve insanın kendi hikayesinin akışını ne kadar kontrol edebildiğini sorgular. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

3. Günden Kalanlar (1989)

Kazuo Ishiguro okuma sırası

Kazuo Ishiguro’nun başyapıtlarından biri olan “Günden Kalanlar,” derin duygularla yüklü, hassas bir anlatım sunan sıra dışı bir roman. Stevens, İngiliz malikânelerinin altın çağının son baş uşaklarından biridir. Yeni Amerikalı işvereninin talebi üzerine geçmişte birlikte çalıştığı eski kâhyayı ziyaret etmek için İngiliz taşrasında bir yolculuğa çıkar. Yolculuk boyunca gördüğü manzaralar ve karşılaştığı insanların etkisiyle anıları, mesleğinin gereksinimleri ve kişisel düşünceleriyle birleşir. Böylelikle, özenle bastırdığı duyguları su yüzüne çıkar. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

4. Avunamayanlar (1995)

Kazuo Ishiguro okuma sırası

“Avunamayanlar” sizi dünyaca ünlü piyanist Ryder’ın gizemli ve karmaşık yolculuğuna davet ediyor. Ryder, önemli bir konser vermek için isimsiz bir Avrupa şehrine geldiğinde, yakın gelecekte sahne alacağını biliyor, ancak bunun dışında başka hiçbir şeyi net hatırlayamıyor. Herkesin ondan bir şeyler beklemesi, uzak mesafelere hızlıca ulaşabilmesi ve uzun sohbetlerin birkaç dakikalık zaman dilimlerinde geçmesi, onun bu dünyada yerini bulmasını zorlaştırıyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

5. Çocukluğumu Ararken (2000)

“Çocukluğumu Ararken” romanı, 1930’ların İngiltere’sinde geçen ve dönemin sosyetik hayatının derinliklerini keşfeden bir hikaye sunuyor. Ünlü dedektif Christopher Banks, çözdüğü cinayetlerle büyük bir üne kavuşmuş olsa da, geçmişindeki trajedi ve takıntılar, yaşamını gölgelendiriyor. Yetişkin bir dedektif olarak, toplumda itibarlı bir yer edinmiş olmasına rağmen, anne ve babasının gizemli kayboluşu konusundaki takıntısı onu çocukluğunun anılarına geri döndürür. Banks, bu esrarengiz olayın izini sürmek için doğup büyüdüğü şehre dönmeye karar verir. Ancak, bu süreçte çocukluk hayallerinin ve yetişkin aklının iç içe geçmesi, Banks’in gerçekleri algılama yetisini etkiler. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kazuo Ishiguro’nun belki en bilinen romanı “Beni Asla Bırakma”, bizi Hailsham adlı gizemli bir yatılı okulun içine çekiyor. Burada yetişen öğrenciler, dış dünyadan izole edilmiş bir şekilde eğitim görüyorlar. Öğrenciler okulun karanlık ormanına ve bilinmeyen dünyasına dair büyük bir korku taşırlar. Hailsham’da öğrencilere sanat ve spor gibi alanlarda yeteneklerini geliştirmeleri için özel önem verilirken, aynı zamanda sürekli “özel” oldukları vurgulanır. Ancak, bu özel konumlarının ardında yatan gerçeği keşfettikçe, kaderlerini sorgulamaya başlarlar. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

7. Gömülü Dev (2015)

“Gömülü Dev” Britanya’nın karanlık geçmişinde geçen etkileyici bir hikaye sunuyor. Romalılar Britanya’dan uzun zaman önce çekilmiştir. Ülkenin bir viraneye dönüştüğü bir dönemde geçen roman, Britonlar’dan Axl ve Beatrice’in yıllardır görmedikleri oğullarına kavuşma umuduyla zorlu bir yolculuğa çıkışlarını anlatıyor. Yolculukları sırasında bir Sakson savaşçı, bir öksüz oğlan ve geçmişinde kaybolmuş bir şövalye ile karşılaşan çift, kendilerini sürükleyici bir maceranın içinde buluyor. Bu macera, onların geçmişin gölgeleriyle hesaplaşmasına, unutmanın ve hatırlamanın gücünü sorgulamalarına neden oluyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

2017 Nobel Edebiyat Ödülü’nün Sahibi Kazuo Ishiguro’nun Eserlerinden 12 Alıntı

8. Klara ile Güneş (2021)

Kazuo Ishiguro okuma sırası listesinin sonunda yine harika bir eser var! Günümüzün en büyük yazarlarından Kazuo Ishiguro, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandıktan sonra yayımlanan ilk romanı “Klara ile Güneş”te, sevgi, umut ve fedakârlık temaları etrafında unutulmaz bir hikâye sunuyor. Kitap, yeni teknolojilerin etkisiyle köklü değişimler geçiren bir toplumda, sıra dışı gözlem yeteneğine sahip bir yapay zekânın bakış açısıyla anlatılıyor. Klara, kendisi gibi diğer “Yapay Arkadaş”ların satıldığı mağazadaki insanları izleyerek dış dünyayı öğrenmeye çalışır. Kendisini eve götürecek olan o özel çocuğu sabırla bekleyen Klara, nihayet onunla tanıştığında, kendini kaygılar ve umutlarla dolu bir dünyada bulur. Güneş’e sarsılmaz bir adanmışlıkla bağlanan Klara, bir mucizeyi gerçek kılma çabasına girerken, insanı zaafları ve çelişkileriyle tanıma fırsatı elde eder. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kazuo Ishiguro okuma sırası yazımızın sonuna geldik. Bu içerik de ilginizi çekebilir:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu