Neden Çözülemiyor, Endişeler ve Beklentiler Neler?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) uzun bir süredir Türkiye gündeminin ne önemli gündem maddeleri arasında. Milyonlarca insanı yakından ilgilendiren EYT meselesi, uzun zamandır pek çok farklı tartışmanın gölgesinde devam ediyor. Buna rağmen EYT meselesi, bir türlü çözülemiyor. Peki ama tam olarak nedir bu EYT meselesi, neden bir türlü çözülemiyor, çözüm önerileri neler? Ali Kemal Erdem, Independent Türkçe için uzun süredir ülke gündeminden düşmeyen ve milyonlarca insanı yakından ilgilendiren EYT sorunu hakkında Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran ile bir röportaj gerçekleştirdi. Detaylara birlikte bakalım…

EYT sorununun kökenleri 1999 yılına kadar uzanıyor

8 Eylül 1999’da çıkarılan 4447 sayılı yasa ise işsizlik fonu uygulaması hayata geçirildi. Ancak yeni uygulama ile birlikte emeklilik yaşı da kademeli olarak uzatıldı. Böylece önceki yıllarda sigortalı olarak iş yaşamını sürdüren yüz binlerce insanın emeklilik tarihi de değişmiş oldu.  İşte bugün milyonlarca insanı yakından ilgilendiren, ülke gündeminden düşmeyen ve bir türlü çözülemeyen EYT sorunu bu şekilde başladı… Takip eden yıllar içerisinde çok sayıda EYT mağduru örgütlenerek sorunun çözümü için arayışlara başladı…

EYT’liler yıllar içerisinde pek çok defa çözüm umuduna kapıldı

Özellikle de seçim dönemlerinde. Daha önceki yıllarda iktidar temsilcilerinin seçimlerden önce EYT sorunu hakkındaki açıklamaları milyonlarca EYT’linin umutlanmasına neden oldu.  Ancak sona eren her seçim döneminin ardından EYT’lilerin sorunları da rafa kaldırıldı. Hatta bazı dönemlerde en yetkili ağızlardan yapılan olumsuz açıklamalar EYT meselesinin hiçbir zaman çözüme kavuşturulamayacağı düşüncesinin ortaya çıkmasına neden oldu…

Ancak kendilerini EYT mağduru olarak nitelendiren milyonlarca insan, hak arama mücadelesinden vazgeçmedi. Bugünlerde ise 2023 seçimlerine kısa bir süre kala, EYT sorunu bir kez daha gündemin en önemli maddeleri arasında. EYT’liler 2023 seçimlerinden önce, (iktidar temsilcilerinin çözüm sinyali verdiği açıklamalarını da dikkate alarak) EYT sorununun çözülebileceğini düşünüyor. Ancak yıllardır bir kördüğüm haline gelen konu hakkında bazı endişeleri de var.

Milyonlarca insan, yaklaşan 2023 seçimlerinin EYT’nin çözüme kavuşmasında önemli olacağını düşünüyor

eyt

Buna paralel olarak iktidarın önümüzdeki günlerde EYT meselesine dair çözüm planını açıklayacağı ifade ediliyor. EYT çalışmalarının tamamlanmasının ardından oluşturulacak planın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacağı ifade ediliyor. EYT sorununa dair en dikkat çekici açıklama ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den gelmişti.

Bilgin geçtiğimiz günlerde “tüm kesimleri dinledikleri için” EYT sürecinin uzadığını ancak sürecin ocak ayına sarkmadan tamamlanacağını ifade etmişti. Bilgin bu konu hakkında “Kapsamına tam anlamıyla ulaştığımız zaman -ki ben bu ayın sonuna kadar-TBMM’ye getireceğimi söylemiştim. İnşallah sözümü tutarım. Ocak ayına sarkmaz.” ifadelerini kullanmıştı.

Emeklilikte Yaşa Takılan kişi sayısının 5 milyona ulaştığı ifade ediliyor

Bununla birlikte sorunun çözüme kavuşması halinde ilk etapta yaklaşık 1 milyon 600 bin kişinin emekli olabileceği dile getiriliyor. Ancak EYT’liler, çözüme hiç olmadıkları kadar yakın olsalar da endişeleri ortadan kalkmış değil.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran, EYT’lilerin endişeleri hakkında dikkat çeken açıklamalar yaptı

Boran, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıklamalarına rağmen, milyonlarca EYT’linin sürecin uzamasından endişe ettiğini ifade ediyor. EYT’lilerin dikkatli bir şekilde Bilgin’in konuşmalarını takip ettiğini ancak tatmin edici bir açıklama alamadıklarını dile getiriyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanların en çok endişe ettiği konuların başında ise “yeni yaş sınırı” iddiaları yer alıyor

eyt

Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan erkeklerde 50, kadınlarda 48 yaş sınırı olacağına dair iddialar “emeklilikte yaşa takılanların, yeniden yaşa takılacaklarına” dair yorumların yapılmasına neden olmuştu. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran, bu iddiaların yetkili makamlarca teyit edilmediğini ancak kulislerde sıklıkla konuşulduğunu ifade diyor. Bu nedene EYT’liler, yeniden bir yaş engeline takılmaktan ciddi şekilde endişe ediyor.

EYT’lilerin en büyük endişeleri arasında beklentilerin karşılanmaması da var

eyt

EYT mücadelesinin önde gelen isimlerinden biri olan Gönül Boran, yeni düzenlemenin sayıları milyonlara ulaşan EYT’lileri memnun etmeyebileceğini düşündüklerini dile getiriyor. Bununla birlikte Boran, mücadelelerinin “hakkımızı evet, tastamam aldık” diyene kadar süreceğini ifade ediyor.

EYT meselesinde öne çıkan önemli hususlardan biri de düşük emekli maaşları

eyt

Boran, 2008 yılında, emekli maaşlarının hesaplanmasına yönelik yapılan bir değişiklik nedeniyle, emekli maaşlarının hak edilenin çok altında olduğunu belirtiyor. Emeklilerin yoksul olduğuna dikkat çeken Boran yeni düzenlemenin bu yoksulluğa bir çözüm olmayacağı endişesi taşıdıklarını dile getiriyor.  

Öte yandan Boran’ın aktardığına göre son dönemde EYT’liler, toplu şekilde işten çıkarılıyor. Yeni düzenlemeyle birlikte ocak ayı içerisinde emekli olma hakkı elde edebilecek onlarca kişi, işverenin kıdem tazminatından fayda sağlayabilmesi adına işten çıkarılıyor. Boran, EYT’lilere yönelik bu işten çıkarmaların ilerleyen süreçte artarak devam edebileceğini dile getiriyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu