Narnia Günlükleri Kitap Serisi Hangi Sırayla Okunmalıdır?

C.S. Lewis’in eşsiz hayal gücü ve derin anlatım yeteneği, okurları farklı bir dünyanın kapılarını aralamaya davet ediyor: Narnia. Narnia Günlükleri, yazarın ölümsüz eserleri arasında, okurları fantastik bir maceranın içine sürükleyerek unutulmaz bir deneyim sunuyor. Yedi kitaptan oluşan bu seride, çocukların ve yetişkinlerin kalbini fetheden fantastik dünya, aslanlarla konuşan hayvanlardan sihirli dünyalara uzanan bir yolculuk bekliyor. Lewis, sadece bir masal anlatıcısı olmanın ötesine geçerek, Narnia Günlükleri’nde derin felsefi ve ahlaki temaları ustalıkla işliyor. Bu seride, macera, bilgelik, kahramanlık ve bağlılık, iyilik ve kötülük arasındaki kırılgan denge, okurları soluksuz bırakarak büyülü bir dünyanın kapılarını aralıyor. Bugün sizin için Narnia Günlükleri kitap serisi özet, okuma sırası ve Narnia Günlükleri kitap konusu gibi merak edilen her şeyi bir araya getirdik! Detaylar aşağıda👇

Çıkış tarihine göre Narnia Günlükleri kitap sıralaması

Narnia Günlükleri kitap serisi
 1. Aslan, Cadı ve Dolap (1950)
 2. Prens Caspian (1951)
 3. Şafak Yıldızı’nın Yolculuğu (1952)
 4. Gümüş Sandalye (1953)
 5. At ve Çocuk (1954)
 6. Büyücünün Yeğeni (1955)
 7. Son Savaş (1956)

Narnia Günlükleri kitap okuma sırası

Narnia Günlükleri kitap serisi
 1. Büyücünün Yeğeni
 2. Aslan, Cadı ve Dolap
 3. At ve Çocuk
 4. Prens Caspian
 5. Şafak Yıldızı’nın Yolculuğu
 6. Gümüş Sandalye
 7. Son Savaş

İlginizi çekebilir:

Buz Tutan ve Narnia’yı Anımsatan Niagara Şelalesinden 23 Dondurucu Fotoğraf

1. Büyücünün Yeğeni

Narnia Günlükleri kitap serisi

“Büyücünün Yeğeni”, aslında yazılan altıncı kitap ama serideki olaylar göz önüne alınınca Narnia Günlükleri kitap okuma sırası içinde ilk kitap. Kitap, Narnia dünyasının nasıl oluştuğunu ve nasıl bir evrende geçtiğini anlatıyor. Digory Kirke ve Polly Plummer Londra’da yaşayan iki çocuktur. Digory’nin amcası Andrew Kirke, sihirli bir yüzük ve sihirli bir şapka kullanarak farklı evrenlere geçiş yapabilen bir cihaz icat eder. Digory ve Polly, bu cihazla farklı evrenlere seyahat ederken, yanlışlıkla Narnia dünyasına geçerler. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

2. Aslan, Cadı ve Dolap

Narnia Günlükleri kitap serisi

“Aslan, Cadı ve Dolap” Narnia Günlükleri kitap serisi içinde en çok bilineni. Hikaye, dört kardeşin fantastik bir dünya olan Narnia’ya geçişlerini anlatıyor. İkinci Dünya Savaşı’nın zorlu zamanlarında, dört Pevensie kardeşi – Peter, Susan, Edmund ve Lucy – Londra’daki evlerinden güvenli bir yere tahliye edilmek zorunda kalırlar. Bu sırada Lucy, eski bir dolabın içinde gizemli bir geçit bulur ve Narnia adında büyülü bir dünyaya adım atar. Diğer üç kardeşi de zamanla bu fantastik dünyaya katılır. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

Büyülü Dünyalara Adım Atın: Harry Potter Benzeri En İyi Kitaplar

3. At ve Çocuk

Narnia Günlükleri kitap serisi

“At ve Çocuk” C.S. Lewis’in yazdığı yedi kitaplık fantastik bir serinin üçüncü kitabıdır. Bu kitap, diğer Narnia Günlükleri gibi Narnia dünyasında geçse de bağımsız olarak okunabilir. Shasta, Calormen adında güneyde bulunan bir ülkede bir balıkçının oğlu olarak büyümüştür. Ancak bir gün gerçek kimliğini öğrenir. Shasta, Bree adındaki konuşabilen at ile birlikte Calormen’den kaçarak Narnia’ya gitmeye karar verir. Yolda, Aravis isimli bir genç kız ve onun atı Hwin ile tanışır ve yola birlikte devam ederler. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

4. Prens Caspian

“Prens Caspian” kitabında bir kez daha Peter, Susan, Edmund ve Lucy Pevensie’in maceralarını okuyoruz. Kardeşler bir kez daha Narnia’ya döner ancak bu sefer dünya, hatırladıklarından çok farklıdır. Peter, Susan, Edmund ve Lucy, Narnia’ya döndüklerinde, kendi yönetimlerindeki Narnia’nın eski güzelliklerini kaybettiğini ve insanların kötü kral Miraz’ın yönetimi altında olduğunu fark ederler. Miraz’ın yeğeni Prens Caspian kralın zulmünden kaçarak eski Narnia düzenini yeniden kurmaya çalışmaktadır. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

İzlediğiniz Zaman Hayal Dünyanızda Kaybolmanıza Sebep Olacak 10 Fantastik Film

5. Şafak Yıldızı’nın Yolculuğu

“Şafak Yıldızı’nın Yolculuğu” Lucy Pevensie ve Edmund Pevensie’nin kuzenleri Eustace Scrubb ile birlikte, Kral Caspian’ın komutasındaki “Şafak Yolcusu” adlı gemiyle fantastik bir deniz yolculuğunu konu alıyor. Karakterler, yolculukları sırasında farklı adalara uğrarlar ve bu adalarda çeşitli maceralar yaşarlar. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

6. Gümüş Sandalye

“Gümüş Sandalye” Narnia’da bir keşif ve kurtarma görevini anlatıyor. Bir önceki kitaptan tanıdığımız Eustace Scrubb ve okul arkadaşı Jill Pole, Aslan tarafından görevlendirilir. Aslan, Prens Rilian’ı bulmalarını ve onu kurtarmalarını ister. Prens Rilian, Narnia’nın kuzey sınırlarında gizemli bir şekilde kaybolmuştur. Eustace ve Jill, yolculukları sırasında Narnia’nın farklı bölgelerine ve yeraltı dünyasına giderek kayıp prensi bulmaya çalışırlar. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

7. Son Savaş

“Son Savaş” Narnia Günlükleri kitap serisi yedinci ve son kitabı. Narnia, tarihi boyunca hiç olmadığı zor bir mücadele içindedir. Bu sefer tehlike dışarıda değil, kendi içindedir. Bu durumu sadece Kral ve ona bağlı birkaç dost düzeltebilir. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

8. Narnia Günlükleri Tek Cilt Özel Baskı

Eğer yedi kitap almak istemiyorsanız, serideki bütün eserlerin bir arada olduğunu bu tek kitaba bakabilirsiniz. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

… 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu