Muharrem İnce Kesin Konuştu: Aday Olacağım

Tüm dünyayı kasıp kavuran ve milyonlarca kişinin ölümüne neden olan koronavirüsün (Kovid-19) mevsimsel hastalıklarla gösterdiği benzerlikler insanlarda endişenin artmasına neden oluyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin İkidağ, grip ve nezle ile ortak belirtilere sahip olsa da koronavirüsün bu hastalıklardan belirgin farklılıkları olduğunu belirtti.

Dr. İkidağ, ‘Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs kış mevsiminin gelmesiyle birlikte etkisini daha fazla hissettirmeye başladı. Havaların soğumasıyla insanlar kapalı ortamlarda bulunmaya başladı. Bu durum virüsün bulaşma riskini de artırdı. Ancak korona virüs özellikle kış aylarında artış gösteren grip ile karıştırılabiliyor. Her iki virüsün de ortak belirtileri ateş, öksürük, nefes darlığı, halsizlik, boğaz ağrısı, burun akıntısı veya tıkanıklığı, eklem ağrıları ve baş ağrısı olsa da, korona virüste gripten farklı olarak ishal, mide bulantısı, kusma, koku ve tat kaybı, konsantrasyon bozukluğu ve bilinç bulanıklığı görülebiliyor’ dedi ve konuşmasını şöyle sürdürdü:

KORONAVİRÜSÜ DİĞER HASTALIKLARDAN AYIRAN EN BELİRGİN ÖZELLİKLER

‘Bu belirtiler hastalığın hafif veya ciddi seyretmesine göre ya da kişinin belirli özelliklerine göre değişiklik gösterebiliyor. Koronavirüs başlangıcında grip ve soğuk algınlığındaki gibi kuru öksürük, yüksek ateş, boğaz ağrısı baş gösteriyor. Koronavirüsü gripten ayıran en önemli nokta çok hızlı şekilde akciğerlere indiği için zatürreye neden olabilmesi. Grip ve koronavirüs belirtilerinin sıkça karıştırıldığı bu dönemde insanlar en ufak rahatsızlıkta endişeye kapılıyor. Bilinmeli ki uzun süreli geçmeyen öksürük, koku ve tat almanın bozulması, yüksek ateş ve şiddetli vücut ağrıları koronavirüsü diğer hastalıklardan ayıran belirgin özellikler arasında yer alıyor.’

‘KOVID-19 BULAŞMA HIZI ÇOK YÜKSEK BİR VİRÜS’

Kovid-19’un insandan insana bulaşma hızının çok yüksek bir virüs olduğunun altını çizen Dr. İkidağ, ‘Virüsü taşıyan bir kişinin öksürmesi, hapşırması veya nefesiyle yayılan damlacıklarla kişiden kişiye bulaşabiliyor. Ayrıca bu damlacıklar bir yüzeye bulaştığında diğer kişiler bu yüzeylere dokunduktan sonra ellerini göz, burun veya ağzına sürdüklerinde virüs bulaşabiliyor. Bu nedenle özellikle kış mevsiminde hem grip hem de korona virüsten korunmak ve yayılmasını engellemek için daha fazla dikkat etmemiz gerek. Özellikle de bazı solunum yolları hastalıkları bulunan kişiler, kronik rahatsızlığı bulunan kişiler, yüksek tansiyon hastaları, kronik olarak kalp ya da akciğer problemleri yaşayan kişiler, diyabet, obezite ve 65 yaşın üstündeki kişiler korona virüs için en büyük risk grubu içinde. Bu nedenle bu kişilerin kendilerini ekstra korumalarını tavsiye ediyorum’ şeklinde konuştu.

‘KORONAVİRÜS İLE GRİBE AYNI ANDA YAKALANMAK MÜMKÜN’

Hem Kovid-19’a hem de gribe aynı anda yakalanılabileceğini belirten ve bunun bazı hastalarda tehlikeli sonuçlar doğuracağına dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin İkidağ, bu nedenle kış aylarında sosyal mesafeye ve kurallara çok daha fazla uymamız gerektiğini belirtti. Dr. İkidağ, “Virüse yakalanmamak için kalabalık ve kapalı ortamlarda mümkün olduğu kadar bulunulmamalı. Bulunmak zorunda kalınırsa sosyal mesafe korunmalı, hasta kişilerden uzak durulmalı. Belirtiler görüldüğünde bir sağlık kuruluşuna başvurup test yaptırarak gribe mi korona virüse mi yakalandığınızı netleştirmeniz önemli’ diye konuştu.

İLİşKİLİ HABERLER Eski Bakan İrfan Gürpınar Koronavirüse Yenik Düştü

Eski Bakan İrfan Gürpınar Koronavirüse Yenik Düştü

İran, ABD Yaptırımları Nedeniyle Koronavirüs Aşısı Geliştiremiyor

İran, ABD Yaptırımları Nedeniyle Koronavirüs Aşısı Geliştiremiyor

Hintli Çiftin Aşkı koronavirüsü Tanımadı

Hintli Çiftin Aşkı koronavirüsü Tanımadı

7 Aralık 2020 Koronavirüs Tablosu Açıklandı

7 Aralık 2020 Koronavirüs Tablosu Açıklandı

İLİşKİLİ GALERİLER Türkiye'de Koronavirüs Son Durum

Türkiye’de Koronavirüs Son Durum

Koronavirüsü Önceden Bilen Şaman Kahin'in Gelecek Yıl İçin Dünya ve Türkiye Kehanetleri

Koronavirüsü Önceden Bilen Şaman Kahin’in Gelecek Yıl İçin Dünya ve Türkiye Kehanetleri

Koronavirüse Yakalanan Hadise’den Yeni Paylaşım

Koronavirüse Yakalanan Hadise’den Yeni Paylaşım

Kayseri'de Yerli Koronavirüs Aşısı İlk Kez Bu Kadar Yakından Görüntülendi

Kayseri’de Yerli Koronavirüs Aşısı İlk Kez Bu Kadar Yakından Görüntülendi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu