Mösyö Kandil Olarak Da Bilinen Mum Işığı Ressamı Petrus Van Schendel ve Eserleri

Gün geçmiyor ki bizleri kendisine hayran bırakan bir sanatçıyla karşılaşmayalım! 😍 Hepimizin de bildiği gibi tarihin tozlu sayfalarına karışmış pek çok yetenekli sanatçı var. Yaşadıkları dönemde oldukça ses getiren bu isimler, günümüzün sanat akımları arasında adeta kaybolup gidiyorlar. Mösyö Kandil olarak bilinen ve birbirinden güzel mum ışığı resimleriyle bilinen Petrus Van Schendel de bunlardan biri. Işığı ustaca kullanarak dönemin ressamlarından ayrılan bu başarılı ismi sizler için araştırdık. Mum ışığını büyüleyici bir şekilde resmeden bu eserleri görünce şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz! İşte Mösyö Kandil olarak da bilinen Petrus Van Schendel hakkında bilmeniz gerekenler…

Monsieur Chandelle yani Mösyö Kandil olarak da bilinen Petrus Van Schendel kimdir?

Petrus Van Schendel, 21 Nisan 1806’da Breda yakınlarında bir köyde doğmuştur. Çiftçi bir ailenin çoçuğu olan Schendel, emekli bir subayın tavsiyesiyle Anvers’te bulunan Güzel Sanatlar Akademisi’ne katılır. 1822-28 yılları arasında ünlü tarih ressamı Mattheus Ignatius van Bree ile birlikte aldığı sanat eğitimi sayesinde ”Perspektif” dalında altın madalya almaya hak kazanır.

Bu madalya ile birlikte portre ressamı olarak ün kazanmaya başlayan Schendel, 1845’li yıllarda Brüksel’e taşınır ve burada çeşitli ders kitapları yazar. Çalışmalarından bazıları dönemin Belçika Kralı I. Leopold tarafından satın alınır. İngiltere Kraliçesi Victoria ve Hollanda Kralı II. Willem gibi dönemin önemli isimleri de müşterileri arasındadır.

Çizdiği resimlerde portreleri, manzaraları ve dini temaları ışıkla buluşturur. Kandilleri ve mumları öylesine ustaca resmeder ki zamanla Mösyö Kandil lakabını alır

Ressamın en önemli eserlerinden biri olan Market by Candlelight, Lahey’deki pazarları tasvir etmektedir

Eserde en dikkat çeken nokta mum ışığının sıcaklığının tüm eserde hissedilmesidir. Işık, yüzleri son derece gerçekçi bir biçimde aydınlatmakta, esere mükemmel bir perspektif katmaktadır.

Mösyö Kandil’in bir diğer önemli eseri The Love Letter isimli tablosudur

Romantizm akımından etkilenerek ortaya koyduğu bu eserde de mum ve lamba tasvirleri ön plana çıkmaktadır. Tabloyu incelediğinizde karanlık içerisindeki keskin ışık kullanımının ne kadar ustaca olduğunu görebilirsiniz. Karanlığın içerisindeki ışığa bu denli hükmedebilmesi Mösyö Kandil’i dönemin diğer ressamlarından ayırmaktadır.

Şimdi sizleri Mösyö Kandil’in eserleriyle baş başa bırakıyoruz 👇🏻😍

2.

mösyö kandil

3.

mösyö kandil

4.

mösyö kandil

5.

mösyö kandil

6.

mösyö kandil

7.

mösyö kandil

8.

mösyö kandil

9.

mösyö kandil

10.

mösyö kandil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu