Mona Lisa Tablosuna Pastalı Saldırı Dünyanın Gündeminde

Leonardo da Vinci’nin ünlü tablosu Mona Lisa, dünyanın en ünlü sanat eserlerinden bir tanesi. Mona Lisa, Rönesans’ın büyük dâhisi Leonardo da Vinci tarafından 1503-1507 yılları arasında yapıldı. Aradan geçen yüzlerce yıla rağmen Mona Lisa hakkındaki tartışmalar ve araştırmalar bugün bile devam ediyor Resmin atmosferi ve oldukça ilginç çizim tekniği hakkında bilimsel araştırmalar yapılıyor. Tablonun en dikkat çekici ve en gizemli yanı ise, Mona Lisa’nın “kimliği.” Leonardo da Vinci’nin fırçasıyla ölümsüz hale gelen kadının gerçekten var olup olmadığı hakkında sanat ve bilim çevrelerinde önemli tartışmalar yaşanıyor. Bazı otoriteler Mona Lisa’nın gerçekte “Lisa del Giocondo” isimli bir kadın olduğunu iddia ediyor.

Mona Lisa hakkındaki bütün tartışmalar ve gizemler bir yana, geçtiğimiz günlerde oldukça ilginç bir olay yaşandı. Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergilenen Mona Lisa, yaşlı kadın kılığına girmiş bir adam tarafından saldırıya uğradı! Neyse ki, dünyanın en önemli sanat eserlerinden Mona Lisa, “bu sefer” herhangi bir zarar görmedi. İşte bu ilginç saldırının detayları…

Yaşlı kadın kılığındaki bir adam Mona Lisa’ya pasta fırlattı

Geçtiğimiz pazar günü Leonardo da Vinci‘nin ünlü tablosu, yaşlı kadın kılığındaki bir adamın “pastalı” saldırısına uğradı. Louvre Müzesi’ndeki onlarca ziyaretçinin gözleri önünde gerçekleşen saldırı, bütün dünyada gündem oldu.

36 yaşında olduğu öğrenilen adam, kadın kılığında ve üstelik tekerlekli sandalye ile Louvre Müzesi’nde sıradan bir ziyaretçi gibi dolaşıyordu! Ancak Mona Lisa tablosunu önüne geldiği zaman bir anda ayağa fırladı! Saldırgan, önce Mona Lisa’nın önündeki koruyucu camı yumruklamaya başladı. Cama zarar veremeyince Mona Lisa’ya pasta fırlattı! Bunun üzerine, koruyucu cam kremayla kaplandı fakat neyse ki tabloya herhangi bir zarar gelmedi. Saldırgan daha sonra havaya bir avuç dolusu gül fırlattı.

Saldırının iklim krizine dikkat çekmek için yapıldığı düşünülüyor

“İnsanlar dünyamızı mahvediyor. Sanatçılar dünyayı düşünür, ben de bu yüzden bunu yaptım. Siz de dünyayı düşünün.” Saldırganın bu sözleri, saldırıyı iklim krizine dikkat çekmek için düzenlediği yorumlarının yapılmasına neden oldu. Saldırıdan sonra müze görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen adam olay yerinden uzaklaştırıldı.

Mona Lisa’ya karşı ilk saldırı bu değil

mona lisa

Mona Lisa’ya ilk saldırı 1950 yılında gerçekleşti. Üstelik “pasta fırlatmaktan” çok daha ciddi bir eylemdi! 1950 yılında, Mona Lisa’ya “asit” fırlatılmıştı ve tablo büyük zarar görmüştü. Mona Lisa’nın kremayla kaplanmasını önleyen koruyucu cam da bu asit saldırısından sonra yerleştirilmişti. 1956 yılında Bolivyalı bir adam Mona Lisa’ya taş fırlatmıştı. 2009 yılında Rus bir kadın ise Mona Lisa’ya çay fincanı fırlatmayı tercih etmişti!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu