Mirasçı sayısı azaldı!

Erzurum Güncel- Osmanlı Devleti döneminde yaşayan Arap Süleyman’a ait Antalya’daki arazilerin paylaşımında belirsizlik sürüyor. Üzerinde kamu binaları, 5 yıldızlı oteller, spor tesisleri ve 10 bin civarında konut bulunan ve iki mahalleyi tamamen kapsayan 5 milyar dolar değerindeki 4 bin dönümlük araziler için 1880 yılında başlayan miras davaları halen devam ediyor. 2 bin 400 kişi bu araziler üzerinde hak iddia ederken bilirkişi sayıyı 700’lere düşürdü.

Arap Süleyman’ın mirası gündem yarattı. Osmanlı Dönemi zamanında yaşayan Arap Süleyman’a ait olan 5 milyar dolar değerindeki 4 bin dönümlük arazi henüz paylaşılamadı. 1880’lerde başlayan miras davalarında önemli yol alınsa da üzerinde özel ve kamu binalarının bulunduğu araziler için açılan davalar halen sürüyor.

ANTALYA’NIN “ALTIN BOYNUZU”

Antalya’nın “Altın Boynuzu” olarak adlandırılan, bir yandan Beydağları’nı kucaklayan, diğer yandan ise Konyaalı Plajı manzaralı dev arazi için, 2 eşinden olan 6 çocuğu ve onların mirasçıları, yıllardır mücadele ediyor.

357

KAMU BİNALARI, 5 YILDIZLI OTELLER, SPOR TESİSLERİ VE 10 BİN CİVARINDA KONUT…

Günümüzde üzerinde kamu binaları, 5 yıldızlı oteller, spor tesisleri ve 10 bin civarında konut bulunan, Meltem ve Bahçelievler mahallelerini kapsayan 5 milyar dolar değerindeki arazi için hak iddia edenlerin sayısı bir dönem 2 bin 400’lere kadar çıktı.

342

BİLİRKİŞİ RAPORU HAZIRLANDI

Sabah’ta yer alan habere göre; Antalya 4’üncü Sulh Hukuk Mahkemesi’nin talebi üzerine İstanbul Arşiv Daire Başkanlığı bilirkişi uzmanlarınca rapor hazırlandı.

 

12

VERASET İLANLARI İNCELENDİ

Osmanlıca bütün şeriye sicilleri ve bugüne kadar çıkan tüm veraset ilamlarını inceleyen bilirkişilerin hazırladığı raporda, Arap Süleyman’ın mirasçıları olarak ilk eşinden kızı Ayşe, ikinci eşinden oğulları Mehmet Ali, Osman, Hacı Necip ile kızları Zeliha ve Havva gösterildi.

11

6 İSMİN SOYLARINA YER VERİLDİ…

Raporda, bu 6 ismin soylarına yer verilerek, gerçek mirasçı sayısının 700’ün üzerinde olduğu belirlendi. Sayı çalışmanın tamamlanmasıyla kesinleşecek.

Kaynak: GazeteGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu