Meteoroloji Bazı İllere Buzlanma ve Don Uyarısı Yaptı

Endonezya, Brezilya ve Türkiye’de test edilen Çin’in kovid-19  aşısı CoronaVac’ın testlerinin sonuçları tekrar ertelendi. Brezilya, CoronaVac adlı aşının sonraki aşama testlerini sonlandıran birinci ülke olsa da, Aralık ayının başında açıklanacağı ifade edilen detaylı rapor 3. kez ertelenmiş oldu. Bu son erteleme ile uluslararası kamuoyu ile sosyal medya üzerinden iyileştirme sürecinde Çinli aşı üretimi yapanların şeffaf olmadığını eleştirilerini artırırken pek çok sağlık personeli bu sonuç verilerinin açıklanmamasından rahatsız olduğunu ifade etti.

NEDEN AÇIKLANMIYOR?

Brezilya’da yer alan Butantan Enstitüsü’nde çalışan bilim insanları Sinovac’ın on beş gün daha zaman istediğini açıkladı. ABD’nin en fazla okunan gazetelerinden Wall Street Journal, “Sinovac 15 gün daha süre istedi ve Endonezya ile Türkiye’de de denenen aşının sonuçlarının hepsinin karşılaştırılacağını duyurdu” yorumunu yaptı. Butantan Enstitüsü’nün Direktörü Dimas Covas, “Sonuçların açıklanmamasının aşının etkililik oranıyla bir ilgisi yok. Aynı aşının üç farklı etkililik sonucu çıkamaz” ifadelerine yer verdi.

% 50 ORANINI GEÇTİ

Sao Paulo eyalet devletinin Butantan Enstitüsü görevlileri, Sinovac ile sözleşmenin beraberinde getirdiği sorumluluklarını sebep göstererek 13.000 gönüllünün katılım sağladığı testin etkinlik miktarını açıklamayı kabul etmediler. Fakat aşının, Brezilya’da acil kullanım onayı için gerekli yüzde 50 etkinlik miktarını aştığını ifade ettiler. Görevliler Sinovac’ın farklı ülkelerde yapılan testlerden gelen bilgileri birleştirdiğini ve aşının etkinlik seviyesinin kamuya bildirilmesini 15 gün askıya almalarını istediğini belirttiler.

Sinovac’tan meseleye ilişkin bir açıklama gelmedi.

İLİşKİLİ HABERLER Koronavirüs Aşısını Taşıyan Uçak Türkiye'ye Ulaştı!

Koronavirüs Aşısını Taşıyan Uçak Türkiye’ye Ulaştı!

Mutasyon Çin'e Ulaştı mı? Vaka Sayısı 17 Oldu

Mutasyon Çin’e Ulaştı mı? Vaka Sayısı 17 Oldu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu