Merve Dizdar Cannes Film Festivali’nde Ödül Kazanan İlk Türk Kadın Oldu

76. Cannes Film Ödülleri, dün akşam düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Merve Dizdar, Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği “Kuru Otlar Üstüne” filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü alarak hepimize büyük bir gurur yaşattı. Ödül konuşmasında ise filmde hayat verdiği “Nuray” karakterine vurgu yaptı. Hadi gelin dün gece neler yaşandı ve Cannes Film Ödüllerinin diğer sahipleri kimler birlikte bakalım.

Merve Dizdar, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanarak Türk sinemasında bir ilke imza attı ve Cannes Film Festivali’nde ödül kazanan ilk Türk kadın oldu

merve dizdar

Dizdar, son yıllardaki performansıyla sayısız ödül kazanmıştı. Kuru Otlar Üstüne filmindeki performansıyla bir kez daha ne kadar başarılı bir oyuncu olduğunu gösterdi ve ödülün sahibi oldu. Dizdar, ödül konuşmasında şunları söyledi:

Filmde canlandırdığım Nuray karakteri, inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele veren ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak, Nuray’ın ve Nurayların duygusunu doğduğum günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor. Bu ödülü, Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için; kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum.

Kuru Otlar Üstüne filminde Merve Dizdar, Musab Ekici, Deniz Celiloğlu ve Ece Bağcı başrolleri paylaşıyor. Film, Türkiye’nin çok ücra bir bölgesinde zorunlu hizmetini bitiren Samet ve başka bir öğretmen olan Nuray’ın yaşadıklarını konu ediniyor.

25 Haziran 1986 tarihinde İzmir’de doğan Merve Dizdar, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümünden mezun oldu

merve dizdar

Daha sonra öğrenimine Kadir Has Üniversitesinde ileri oyunculuk programında yüksek lisans yaparak devam etti. Güzel ve başarılı oyuncu kariyerine Semaver Kumpanya ile başladı. Daha sonra Craft Tiyatro’da devam etti. İlk sinema deneyimi “Bir Ses Böler Geceyi” isimli filmdi. Kavak Yelleri, Geniş Aile, Doksanlar, Masumlar Apartmanı dizilerinin de sevilen karakterlerini canlandırdı. Şu an hâlâ Ömer dizisinde oynayan Dizdar, birkaç çocuk programlarının da sunuculuğunu üstlenmişti.

76. Cannes Film Festivali’nde ödül kazananlar

Altın Palmiye: Anatomie d’Une Chute / Yönetmen: Justine Triet

Jüri Büyük Ödülü: The Zone of Interest / Yönetmen: Jonathan Glazer

En İyi Yönetmen: Trần Anh Hùng / The Pot-au-Feu (La Passion de Dodin Bouffant)

Jüri Ödülü: Fallen Leaves / Yönetmen: Aki Kaurismäki

En İyi Senaryo: Sakomoto / Monster Yönetmen: Kore-Eda Hirokazu

En İyi Kadın Oyuncu: Merve Dizdar / Kuru Otlar Üstüne / Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

En İyi Erkek Oyuncu: Koji Yakusho / Perfect Days/ Yönetmen: Wim Wenders)

En İyi İlk Film (Camere D’or): Inside the Yellow Cocoon Shell / Yönetmen: Thien An Pham

İlginizi çekebilir:

2023 Cannes Film Festivali’nde Kıyafetleriyle Dikkatleri Üzerine Çeken 18 Ünlü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu